בניגוד לתקנות |

הרב קנייבסקי הורה לפתוח את תלמודי התורה; נתניהו: נאכוף כמיטב יכולתנו

רה"מ אמר כי הוא קורא לציבור החרדי "לא לעשות את זה", אך הדגיש כי "לא נוכל לשלוח שוטרים לכל רחוב בכל עיר". גורמים חרדים הבהירו לנומה כי תלמודי התורה ייפתחו גם ללא הסכמה

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תלמוד תורה בירושלים, בשבוע שעבר
אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ

הרב חיים קנייבסקי, מנהיג הציבור החרדי-ליטאי, הורה הערב (שבת) לחדש מחר את הלימודים בתלמודי התורה בניגוד לתקנות הקורונה. ההחלטה נוגעת לעשרות אלפי תלמידים. ראש הממשלה בנימין נתניהו קרא לציבור החרדי שלא לחזור ללימודים, ולשמור על הנחיות המאבק בנגיף.

מנהלי תלמודי התורה קיבלו את ההנחיה מטעם מנהיג הציבור החרדי הליטאי, לאחר שמגעים בין נציגי הציבור החרדי לבין פרויקטור המאבק בקורונה בציבור זה, רוני נומה, הסתיימו ללא הבנות. קנייבסקי התכוון לתת את ההוראה כבר בשבוע שעבר, אך בלחץ גורמים שונים המתין לתוצאות המשא ומתן עם נומה, בתקווה שיימצא מתווה מוסכם לחידוש הלימודים. ואולם, לבסוף הובהר כי הממשלה אינה יכולה לאפשר לימודים במערכת החינוך החרדית בעוד שמערכת החינוך הממלכתית נותרת סגורה.

נתניהו אמר בהצהרה שנשא הערב במשרד ראש הממשלה כי הוא "קורא לציבור החרדי ולמנהיגים לא לעשות את זה. יש ציווי, 'ונשמרתם לנפשותיכם מאוד'. אנחנו מסכנים ככה את החיים". הוא אמר כי התקנות "ייאכפו כפי יכולתנו, נשמור על כתר וסדר הדוק כדי למנוע זליגה. יש לנו מספר מוגבל של שוטרים ופקחים, נפעיל אותם". לדבריו, "לא רוצה לראות אירועי אלימות. נפעיל את האמצעים החוקיים בהתאם ליכולת שלנו. הלוואי שזה היה פשוט. אני פונה לשכל הישר וללב של האנשים. אי אפשר לשלוח שוטר לכל פינת רחוב בכל עיר".

ראש הממשלה התייחס גם לפתיחת הגנים בערים האדומות, שאושרה ביום שישי בוועדת השרים לאזורים מוגבלים, חרף הארכת הסגר בהן עד יום רביעי. "פתחנו את הגנים בהתאם להמלצת משרד הבריאות, לא צריך לפתוח מעבר לזה".

שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ מסר בתגובה להנחיית הרב קנייבסקי כי "אסור שיהיו פה שתי מדינות. אף קבוצה ואף אדם בישראל אינם מעל החוק". בציוץ בטוויטר כתב גנץ: "אני מכבד את ראשי המנהיגים והרבנים אבל מבקש מהם לקרוא לציבור כולו לעמוד בהנחיות מצילות החיים - זהו פיקוח נפש לכל דבר".

לפי הוראת הרב קנייבסקי, מנהלי תלמודי התורה נדרשים להקפיד על עטיית מסכות ועל היגיינה ולפצל כיתות במידת האפשר. מנהל תלמוד תורה ששוחח עם "הארץ" אמר כי חלק מתלמודי התורה יפצלו את הלימודים, כך שחצי כיתה תלמד יום אחד והחצי האחר ביום שני.

קנייבסקי בן ה-92 נדבק בעצמו בקורונה באחרונה, ובימים האחרונים חל שיפור במצבו. כבר בתחילת הגל הראשון של המגפה הוא הורה להמשיך בלימודים בתלמודי התורה ובישיבות, והצהיר שביטול התורה מסוכן מהנגיף.

שותפו של קנייבסקי להנהגת הציבור הליטאי, הרב גרשון אדלשטיין, גורס שיש לחדש את הלימודים בהסכמה ומבקש להימנע מעימות עם הממשלה. ואולם, מרבית המנהלים צפויים להישמע לקנייבסקי. נשיא מועצת החכמים של ש"ס, הרב שלום כהן, הורה שלא לפתוח את תלמודי התורה של הזרם החרדי הספרדי, וגם בחסידות גור לא ייפתחו תלמודי התורה.

פרויקטור הקורונה, רוני גמזו, התייחס הערב לחידוש הלימודים במערכת החינוך החרדית, והבהיר כי הדבר מנוגד להנחיות ולחוק. גמזו ציין כי אף שנרשמה ירידה בשיעור התחלואה בערים החרדיות, הוא עדיין גבוה. פתיחת מוסדות חינוך מעבר לגנים, הבהיר, "עלולה לקחת אחורה חלק מהערים".

כבר ביום חמישי שבו לפעול עשרות תלמודי תורה חרדיים, בניגוד להנחיות. לפי סיכום בין ועד הישיבות החרדיות לבין נומה, הישיבות צפויות לשוב לפעילות ביום שלישי. הצדדים סיכמו כי יפעלו במתווה דומה למתווה שיושם בתקופת הלימודים הקודמת: התלמידים יעברו בדיקות קורונה לפני שובם לישיבות, ויישארו סגורים בהן לתקופה ארוכה, ככל הנראה עד חנוכה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ