משרד החינוך מתנער ממעקב אחר הפרת התקנות במוסדות חרדיים: "פה ושם יש הפרות"

אנשי המשרד טענו בוועדת החינוך של הכנסת כי אין בידיהם סמכויות אכיפה בנושא, אף שתיקון לחוק מאוגוסט מאפשר להם לשלול תקציבים ממוסדות שהפרו את התקנות. ראש האגף לשעת חירום במשרד אמר כי "הסמכויות שלנו קשורות בפדגוגיה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תלמוד תורה שנפתח ללא אישור בירושלים

משרד החינוך לא מנהל מעקב אחר מוסדות חרדיים שמפרים את תקנות הקורונה, בטענה כי אין לו סמכות אכיפה בנושא. זאת אף שחוק יסודות התקציב מאפשר מאז אוגוסט למשרד לשלול תקציבים ממוסדות תורניים - ישיבות, מוסדות לאברכים, מדרשות, ישיבות גבוהות וישיבות הסדר - אם הפרו את התקנות. את הדברים אמרו אתמול (שני) נציגי המשרד בוועדת החינוך של הכנסת.

רות אלמליח, הממונה על המינהל החרדי במשרד החינוך, אמרה בדיון אתמול כי לא ידוע לה על עשרות או מאות בתי ספר חרדים שנפתחו שלשום. לדבריה, "פה ושם יש הפרות וזה מטופל על ידי המשטרה. זה מה שאני רואה". אריה מור, ראש האגף לשעת חירום במשרד החינוך, אמר כי "למשרד החינוך אין סמכויות פיקוח" על מוסדות שפתחו בניגוד לתקנות. "הסמכויות שלנו קשורות בפדגוגיה ובבקרה על ההתנהלות התקציבית. כל השאר צריך להיות מטופל על ידי משטרת ישראל", הוא הוסיף. 

נציג הלשכה המשפטית במשרד החינוך, עו"ד לירן שפיגל, הסביר כי סמכויות האכיפה של משרד החינוך מתאימות לימי שגרה, למשל לתהליכי הענקת רישיון הפעלה לבתי ספר או שלילתו. "להשתמש בכלים של חוק הפיקוח על בתי הספר - זו פרוצדורה ממושכת ומורכבת. זו לא חקיקה ייעודית לנושא הקורונה. השאלה היא למה צריך לפנות לדיני החינוך כשיש חקיקה ייעודית לתקופת הקורונה". 

תלמיד ישיבה בדרך לבית המדרש בבני ברק שנפתח בניגוד לתקנות, השבועצילום: אבישג שאר-ישוב

ביום ראשון הודיע משרד הבריאות כי מוסדות ועמותות - הכוללים תלמודי תורה - שיפרו את הנחיות מסתכנים בהליך מנהלי או פלילי, וכן בשלילת רישיון וביטול תקציבים במקרים המתאימים. "חשוב להבהיר באופן חד משמעי כי חל איסור מוחלט לפתוח תלמודי-תורה או כל מוסד חינוכי המיועד לילדים שמעל גיל 6, שלא בתנאי פנימיה", נמסר מדסק החרדים במשרד הבריאות.

לפי גורם במשרד הבריאות ששוחח עם "הארץ", נוהל זה גובש יחד עם נציגים של משרד החינוך ונציגי היועץ המשפטי לממשלה, המשנה ליועמ"ש רז נזרי. במשרד הבריאות הבהירו כי הנוהל שגובש כולל סנקציות גם על תלמודי התורה, עם זאת לא ברור על איזה סעיף הדבר נשען.

על פי תיקון לחוק יסודות תקציב המדינה מבחני התמיכה (כלומר מתן תקציבים) של משרד החינוך למוסדות תורניים מתקיימים "ככל שלימודים מתקיימים במבנה המוסד - תוך הקפדה על ההוראות שנקבעו לפי חוק סמכויות מיוחדות להתמודדות עם נגיף הקורונה (הוראת שעה)".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ