5 פועלים נפצעו בינוני-קשה באתר בנייה שקיבל תשעה צווים על ליקויי בטיחות

התאונה התרחשה באתר בנייה של החברה "רימון בדעאן" בבית שמש. במשרד העבודה ביקשו השנה לפתוח נגדה בסנקציות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המבנה שבו קרס פיגום, הערב

פועל נפצע הערב (רביעי) באורח קשה וארבעה באורח בינוני בקריסת פיגומים באתר בנייה בבית שמש. המשטרה הודיעה שפתחה בחקירת המקרה והעבירה דיווח למשרד העבודה. מדובר באתר בנייה של הקבלן "רימון בדעאן" - שנרשמו לו 20 צווי בטיחות בשנים האחרונות בשל ליקויי בטיחות מסוכנים, ובשמונה מהם הורו פקחי משרד העבודה על סגירת אתרי בנייה. לאתר הבנייה הספציפי בבית שמש הוצאו תשעה צווי בטיחות עד כה - כך נודע ל"הארץ".

ממד"א נמסר כי "מדובר בפיגום שקרס באחת הקומות הגבוהות בבניין, בזמן שפועלים עבדו במקום". לפי מד"א, אחרי פעולות חילוץ של צוותי מד"א וכבאים פונו הפצועים לבית החולים הדסה עין כרם. הפצוע באורח קשה הוא צעיר כבן 25, שפונה עם חבלת ראש כשהוא מורדם ומונשם. שאר הפצועים בהכרה.

הפיגומים שקרסוצילום: דוברות איחוד והצלה

בשל ריבוי הצווים, במשרד העבודה העבירו בחודש יולי את שמו של הקבלן לרשם הקבלנים על מנת שיפתח נגדו בסנקציות, כאשר אחת האפשרויות היא שלילת רישיון בשל סיכון פועלים. במשרד הבינוי והשיכון מסרו בשם רשם הקבלנים כי זה "הודיע לקבלן המדובר על פתיחת הליך משמעתי ודרישה לקבלת הסברים לעניין הממצאים שהועברו ממנהל הבטיחות. בשל מגבלות החג והסגר טרם התקיים שימוע. מייד כשיתאפשר הם יזומנו לשימוע כאמור". 

עוד נמסר מהמשרד כי יפנה באופן מידי לקבלת הממצאים מהתקרית היום, "ויטפל בכך בימים הקרובים. ככל שימצא אשם, בסופו של ההליך המינהלי, יינקטו אמצעי משמעת כנגד הקבלן עד כדי ביטול רישומו בפנקס הקבלנים".

רק בחודש יוני האחרון קיבל האתר שבו נפלו הפועלים בבית שמש שורת צווי בטיחות - בין היתר, על הפעלת מנוף תקול ולוחות חשמל שלא נבדקו. בעקבות כך, הוחלט על הפסקת העבודות במקום לכמה ימים עד לתיקון הליקויים. בחודש מארס נמצאו באתר ליקויים נוספים.

חזי שוורצמן, ראש מנהל הבטיחות במשרד העבודה, אמר הערב ל"הארץ": "מדובר באירוע בטיחותי חמור. זו חברה עם רקורד בעייתי של צווי בטיחות. אתר זה ייסגר לאלתר לימים רבים, וממוני הבטיחות ובעלי תפקידים נוספים יזומנו לשימוע. האירוע היה נמנע אם היו מקפידים על הוראות עבודה נכונות באתר".

הדס תגרי, מנהלת הקבוצה למאבק בתאונות בניין ותעשייה, אמרה הערב: "שוב מתרחשת תאונה קשה באתר של חברת בנייה שלה יש רקורד בטיחותי חמור ומתמשך של אינספור הפרות בטיחות, אך בכל זאת לא ננקטו נגדה הליכים משמעתיים לשלילת רישיון הקבלנות שלה על ידי רשם הקבלנים, הליכים שאותם יש לנקוט בטרם נפגעים עובדים באתריה".

עוד מסרה כי "נוכח התרחשותן של הפרות בטיחות חמורות חוזרות ונשנות באתר התאונה ממש, עולה השאלה אילו אמצעים רגולטוריים הופעלו באתר על ידי משרד העבודה כדי להבטיח שהעבודה בו תחודש רק בתנאים בטוחים. חשוב להדגיש, שאין בכוחו של אף תקן של פיגומים, מצוין ואמין ככל שיהיה, למנוע תאונות קריסה ונפילה מפיגומים הנגרמות בשל שימוש שגוי בהם בניגוד לכללי הבטיחות המחייבים. מטרה זו תושג רק באמצעות אכיפה מרתיעה אשר תמנע את עבודתן של חברות רשלניות ותבטיח מכלול של התנהלות בטיחותית באתרי הבנייה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ