מאות הפגינו ברחבי הארץ נגד אלימות כלפי נשים: "למנוע את הרצח הבא"

הפגנות נערכו בתל אביב, בחיפה, בבאר שבע ובעמק הירדן, על רקע שני מקרי רצח של נשים השבוע. מארגנות המחאה: "זו לא מחאה של נשים, זו מחאה חברתית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינות נגד אלימות כלפי נשים בתל אביב, באוקטובר. אחד האתגרים הבוערים הוא תקצוב התוכנית הלאומית למלחמה באלימות נגד נשים

מאות מחו הערב (רביעי) ברחבי הארץ נגד אלימות כלפי נשים, על רקע מעשי הרצח של נג'אח מנסור בחיפה ואירנה גריבנב בבאר שבע השבוע. הפגנות נוספות בהשתתפות עשרות התקיימו בחיפה, בבאר שבע ובעמק הירדן.

מארגון "אני אשה", שיזם את ההפגנות, נמסר: "תקציב של 250 מליון שקלים לתוכנית הלאומית למאבק באלימות כלפי נשים, לא עבר מאז 2017, אף שהיה אמור לעבור כבר מזמן. זה עולה לנו בדם של נשים, וזו אוזלת יד של הממשלה שמתעלמת מהנושא בצורה בוטה".

עוד נמסר מהארגון: "לא נשתוק על שני רוצחי נשים ביום אחד. זאת תופעה שהפכה למכת מדינה ואין מענה וטיפול מטעם המדינה. אנחנו קוראות למערכת האכיפה ולמערכת המשפט לייצר הרתעה ולדאוג לענישה ראויה שימנעו את הרצח הבא, את האונס הבא ואת האלימות הקשה שחוות נשים על רקע מגדרי בלבד. זו לא מחאה של נשים, זו מחאה חברתית בקנה מידה כלל-ארצי, שהמקום שלה בסדר העדיפויות חייב לעלות, אחרת עוד נשים ישלמו בחייהן. אנחנו בעיצומה של מחאה נגד השלטון, אבל המחאה נגד אלימות כלפי נשים ולמען שוויון מגדרי נשארת בשוליים".

הפגנה בחיפה בעקבות רצח שתי נשים השבועצילום: רמי שלוש

צמרת הרשקו מארגון "אשה לאשה", שריכזה את ההפגנה בחיפה, אמרה: "לצערי ההרגשה היא שסף האלימות עולה. יש הרבה כעס, כי שנים אנחנו פועלות ושום דבר לא משתנה. השיח ברחוב השתנה, אבל לא מספיק. עדיין יש הרבה מה לעשות. מספיק לראות את חברי הכנסת בוועדת החוקה - באילו תירוצים וטיעונים הם משתמשים כדי למנוע את העברת החוק למניעת אלימות כלכלית".

ההפגנה בבאר שבע נערכה ליד בית החולים סורוקה ואוניברסיטת בן גוריון. המפגינות נשאו שלטים שבהם נכתב "די לרצח נשים", ו"דם נשים אינו הפקר" והדליקו נרות נשמה, בין היתר לזכרה של גריבנב, שהלווייתה תתקיים מחר בעיר.

בהפגנה בצומת צמח השתתפו בני משפחותיהן של תהילה נגר ושל עינב רוגל, שנרצחו בידי בני זוגן. אחותה של נגר, נטלי, קראה: "אני כאן הערב כי כל יום נרצחת אשה ואין מי שירתיע את הרוצחים. הם לא מפחדים ואנחנו כן. אנחנו מגדלים דור של בנות בעולם לא בטוח. אין מי שיגן עליהן ויבטיח להן שזה לא יקרה". ראש המועצה האזורית עידן גרינבאום אמר בעצרת: "במציאות הבלתי שפויה שאנחנו עדים לה אנחנו חייבים לפקוח את העיניים ואת האוזניים ובעיקר לא לשבת בשקט. אם אנחנו שומעים או רואים שכן או שכנה - אנחנו חייבים לעזור ולדווח, אסור שנשתוק. השתיקה הזאת חייבת להיפסק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ