ועדת החינוך של הכנסת פסלה את התקנות המאפשרות למידה בשטח פתוח

הוועדה דרשה ממשרד החינוך לנסח תקנות שיאפשרו למידה בקבוצות של 20 תלמידים בשטח פתוח. משרד הבריאות הגביל את מספר התלמידים בקבוצה ל-15 בשל הנחה שגויה שיש כיתות עם 45 ילדים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תלמידי בית ספר בתל שבע, בחודש שעבר

ועדת החינוך של הכנסת החליטה היום (רביעי) שלא לאשר את התקנות המאפשרות לתלמידים ללמוד בשטח פתוח. הוועדה דרשה ממשרד החינוך לנסח תקנות חדשות המאפשרות למידה בשטח פתוח בקבוצות של 20 תלמידים ולא 15, כפי שנקבע עד כה. הוועדה גם דורשת שמשרד החינוך יאפשר לקבוצות ללמוד במרחק של 50 מטרים אלה מאלה, ולא מאה מטרים כפי שנדרש בתקנות שאישרה הממשלה. 

משרדי החינוך והבריאות פועלים לגבש תקנות חדשות. אם התקנות יגובשו היום, הן יובאו לאישור קבינט הקורונה עוד הלילה וייכנסו לתוקף בתוך 24 שעות מאישורן. ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר לאחר הדיון בוועדה כי הוא "דן עם שר החינוך יואב גלנט ועם אנשי השלטון המקומי על שיפור מתווה החינוך. אנחנו בודקים אפשרויות שונות".

תלמידים בפעילות לימודית במוזיאון הטבע בירושלים, בחודש שעברצילום: אוהד צויגנברג

בדיון בוועדת החינוך אמרה נציגת משרד הבריאות, ד"ר אפרת אפללו, כי ההחלטה להגביל את מספר התלמידים בקבוצה בשטח פתוח ל-15 התבססה על הנחה שלפיה יש כיתות שבהן 45 ילדים. זאת, בעוד שמספר התלמידים המירבי בכיתה עומד על 40. "אם משרד החינוך אמר שיש כיתות של 45 ילדים, משרד הבריאות לא צריך לבדוק את זה", אמרה. היא הוסיפה כי משרד הבריאות התכוון לאשר פעילות של קבוצת תלמידים קטנה בשטח פתוח, אך נעתר לבקשת משרד החינוך להעלות את המספר לתשעה תלמידים ובהמשך ל-15. "עמדתנו היא שלא צריך לשנות את המספר מעבר לזה", ציינה. 

חברי ועדת החינוך הצביעו על הפער בין התקנות המאפשרות מפגש של עשרים בני אדם בשטח פתוח לכל מטרה שהיא, לבין האיסור על מפגש של יותר מ-15 תלמידים בשטח פתוח במסגרת חינוכית. "התקנות שהגישה הממשלה לא הגיוניות. אף גורם מקצועי לא הצליח להסביר את הגבלת הקפסולות ל-15 תלמידים", אמר יו"ר הוועדה רם שפע (כחול לבן), "גם משרד החינוך לא הצליח להסביר זאת בישיבה הבוקר". לדבריו, "ניסוח מחודש של התקנות יאפשר לתלמידים יותר שעות לימודים ויציל את שנת הלימודים".

לפי התקנות הנוכחיות, מפגשי הלימוד בשטחים פתוחים יתרחשו בקבוצות קבועות עם אנשי צוות קבועים. כלל המשתתפים במפגשים נדרשים לעטות מסכות בכל עת, פרט לפעילות ספורטיבית, אכילה או שתייה. עוד קובעות התקנות כי יש להקפיד על שמירת מרחק של שני מטרים בין משתתף אחד לאחר בכל עת, וכי הפעילות לא תכלול מגע בין המשתתפים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ