סרבנית מצפון בכלא 6: קצין מודיעין אמר לי שהפגנת תמיכה בי היא איום ביטחוני

הלל רבין נשפטה בפעם השלישית על סירובה לשרת בצה"ל ונגזרו עליה 25 ימים בכלא 6. לדבריה, הקצין אמר לה כי לקראת הפגנת תמיכה בה בשבת היא תועבר לסוף השבוע לכלא 4 בצריפין. דו"צ: הקצין שוחח עם האסירה על סוגיות אבטחת הכלא

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלט בכניסה לכלא 6
עמירה הס
עמירה הס

קצין מודיעין בכלא 6 שבאזור עתלית אמר השבוע לסרבנית מצפון שהפגנת תמיכה בה "מהווה איום ביטחוני ואסור שתתקיים" - כך סיפרה הלל רבין, בת 19, שנשפטה בשבוע שעבר בפעם השלישית למאסר בכלא הצבאי על סירובה לשרת בצה"ל בשל התנגדותה לאלימות. בדובר צה"ל מכחישים כי הקצין אמר את הדברים. לטענתם, הוא שוחח עם רבין על "סוגיות אבטחת הכלא". 

ביום שני השבוע זימן קצין המודיעין את רבין לשיחה, ומיד בסופה סיפרה עליה הסרבנית לאמה אירית בשיחת טלפון. הקצין, איש קבע, אמר לרבין כי ידוע לו שבשבת הקרובה מתוכננת סמוך לכלא 6 הפגנת תמיכה בה - אותה הגדיר איום ביטחוני - והודיע לצעירה שהיא תועבר למשך סוף השבוע אל כלא 4 בצריפין. הוא גם הדגיש בפניי רבין שכלא 4 מאוד לא נוח.

כל אימת שבכלא 6 כלואים סרבניות או סרבני מצפון, הארגונים "יש גבול" ו"מסרבות" קוראים לערוך הפגנת תמיכה בהם על הר במרחק כמה מאות מטרים ממתקן הכליאה. סרבני מצפון שנכלאו בעבר סיפרו שהכלואים אמנם לא יכולים לראות את המפגינים, אך שומעים היטב את קריאות העידוד והתמיכה. 

רבין, ילידת ותושבת המושב האנתרופוסופי הרדוף, נשפטה בשבוע שעבר בפעם השלישית ונגזרו עליה 25 ימים בכלא הצבאי. בפעמיים הקודמות שבהן סירבה ונשפטה היא נכלאה לשבוע ולשבועיים. בבקשתה לפטור מהשירות הצבאי היא כתבה בין השאר: "אינני מוכנה לקחת חלק בטיפוח ושימור מציאות אלימה. אינני מוכנה לקחת חלק בצבא הכפוף למדיניות ממשלה הסותרת את ערכיי...". שניים מבין חמשת חברי הוועדה הצבאית שדנה בבקשות לשחרור מטעמי מצפון המליצו להיענות לבקשתה לפטור משירות: נציג האקדמיה פרופ' יצחק בנבג'י ונציגת ממד"ה (מערך מדעי ההתנהגות בצה"ל) רס"ן מור סגל. שלושת האחרים התנגדו.  

יו"ר הוועדה אלוף משנה צבי גל, סגן דניאל הטוול מיועמ"ש חתומכ"א (חטיבת תכנון ומיצוי כוח אדם) ונציגת אגף כוח אדם סגן משנה רוי מור, התרשמו שנימוקיה של רבין לבקשת הפטור "אינם טעמים שבהתנגדות מצפונית כללית לשירות בכל צבא, אלא טעמים אחרים שאין בהם להעיד על מניעה מוחלטת לשרת שירות ביטחון". כולם התרשמו שהיא "בחורה בעלת נתוני איכות גבוהים", כפי שכתבה סגנית מפקד מיטב (היחידה למיון ושיבוץ מתגייסים). 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "מתוקף תפקידו כממונה על ביטחונם של החיילים בכלא הצבאי, שוחח קצין המודיעין עם הכלואה על סוגיות אבטחת הכלא, ולא על איומים ביטחוניים כפי שנטען. צה"ל בכלל וכלא 6 בפרט לא מונע קיומן של הפגנות". עוד נמסר כי "ההחלטה על ניודה לכלא 4 נבחנת בימים אלו וההחלטה תתקבל משיקולים מקצועיים בלבד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ