פועל נהרג בקריסת תקרה בהרצליה; משרד העבודה טוען כי לא ידע על הבנייה במקום

עוד נמסר ממשרד העבודה כי מנהל העבודה לא היה באתר בזמן התאונה, בניגוד לחוקי הבטיחות. זהו ההרוג ה-59 בתאונות עבודה השנה, וה-32 בתאונות בנייה

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זירת התאונה, היום
זירת התאונה, היוםצילום: משרד העבודה

פועל פלסטיני כבן 30 נהרג היום (שני) בקריסת תקרה באתר בנייה בהרצליה. מחקירה ראשונית עולה כי הפועל שבר קיר שהביא לקריסת התקרה באתר. צוות מד"א שהגיע לזירה קבע את מותו במקום. במקום נבנה בית פרטי, ומשרד העבודה מסר ל"הארץ" כי העבודות באתר לא דווחו להם, וכי מנהל עבודה לא היה בשטח בניגוד לחוקי הבטיחות. מפקח מטעמם שהגיע למקום גילה לראשונה את האתר, שמפעיל הקבלן "ראובפוגל" ברחוב נורדאו 101 בעיר. לפי הקבוצה למאבק בתאונות בניין ותעשייה, זהו ההרוג ה-59 בתאונות עבודה השנה, וה-32 בתאונות בנייה.

המשטרה מסרה כי פתחה בבדיקת נסיבות התאונה, וכי חוקרי משרד העבודה זומנו למקום. משרד העבודה אמרו כי יחידת פלס, המתמחה בתאונות עבודה תחקור את האירוע באופן חריג. הפרמדיקית עמית לב ארי והחובש גבריאל בן משה מסרו בהודעה משותפת מטעם מד"א: "כשהגענו למקום הבחנו בהרס רב של מבנה שקרס. בין ההריסות שכב פועל כבן 30 כשהוא מחוסר הכרה עם חבלה רב מערכתית קשה. ביצענו בו בדיקות רפואיות, הוא היה ללא סימני חיים ולא נותר לנו אלא לקבוע את מותו במקום".

חזי שוורצמן, מפקח עבודה ראשי במשרד העבודה, מסר: "שוב מדובר בתהליך עבודה כושל ובאתר שלא דווח למינהל. אנו דורשים מהרשויות המקומיות שיתוף פעולה ויידוע כל העת לגבי כלל אתרי הבניה בשטחם". עוד נמסר מהמשרד כי האתר נסגר ל-48 שעות לפי חוק. במשרד העבודה לא סופרים את כלל התאונות, ואומרים כי לפי ספירתם הוא ההרוג ה-43 בתאונת עבודה מתחילת השנה וה-29 בתאונות בנייה.

מ"קו לעובד" נמסר: "כדי להביא לירידה ממשית במספר תאונות העבודה בכלל הענפים ובענף הבניין בפרט, על המדינה לזרז הליכי רגולציה ולהגביר באופן משמעותי את מאמצי האכיפה. נכון להיום, לא נעשה שימוש מספיק בסנקציות שכבר קיימות בחוק: כך, לא מוטלים מספיק עיצומים על קבלנים בגין עבירות בטיחות, והעיצומים שכן מוטלים לא נגבים בפועל. רשם הקבלנים כמעט שאינו שולל רשיונות מקבלנים עברייני בטיחות, וגם יחידת פלס, שהוקמה על מנת לחקור תאונות עבודה, חקרה פחות מעשר תאונות עבודה מאז הקמתה בשנת 2018. הכלי ההרתעתי של הוצאת קבלנים ממכרזים ממשלתיים רוקן מתוכן על ידי שינוי הנוהל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ