בית המשפט עצר מכירת הקלטות היסטוריות ופריט מעיזבון הנשיא בן צבי

צו מניעה זמני הוטל לבקשת המדינה על פריטים בעלי חשיבות לאומית שהיו אמורים להימכר בשבת, ובהם סלילי הקלטות של הכרזת המדינה ושל ביקור סאדאת, לצד מפתח שנהב שקיבל הנשיא השני בביקור באפריקה

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנשיא בן צבי, ב-1958.
עופר אדרת

בית משפט השלום בפתח תקווה הורה אתמול (חמישי) לעצור מכירת פריטים היסטוריים מהשנים הראשונות למדינת ישראל שתוכננה למוצאי שבת. בין הפריטים שמכירתם נאסרה בצו מניעה זמני, לבקשת המדינה, נמצאים סלילי הקלטות של הכרזת המדינה ושל ביקור סאדאת שנשמרו בארכיון רשות השידור, מפתח שנהב שקיבל הנשיא יצחק בן צבי בביקור באפריקה ומחברת מסווגת "סודי" ובה סיכום של מבצע קדש שנכתב יומיים לאחר סיומו. 

בחודש שעבר פורסם ב"הארץ" דבר מכירת הפריטים, שהופיעו באתר של בית המכירות "פנטגון פומביות" מפתח תקווה. הפרקליטות מסרה אז כי היא פועלת למנוע את "העלמתם של פריטים המהווים נכסי מדינה בעלי חשיבות היסטורית ותרבותית מהזירה הציבורית" כדי "למנוע נזק שלא ניתן יהיה לתקנו". צו המניעה שביקשה אינו חל על פריטים אחרים מעיזבונו של בן צבי שצפויים להיכלל במכירה, בהם צוואתו, אלבום תמונות משפחתי וכלי כסף בחריטת ראשי התיבות של שמו. 

חלק מהפריטים שהוצאו מהמכירה בעקבות החלטת בית המשפטצילום: צילום מסך מתוך il.bidspirit.com

הפרקליטות טוענת כי הפריטים שמכירתם נאסרה "התגלגלו באופן מצער מחוץ לידי המדינה" וכי "לא ידוע בוודאות מיהם המוכרים של אותם פריטים". מבדיקה שערך "הארץ" עלה כי את הפריטים מעיזבון בן צבי מכרה משפחתו לסוחר עתיקות. נכדתו של יצחק בן צבי מסרה כי המכירה היא "תקלה מצערת". עוד נמצא כי סלילי ההקלטות מארכיון רשות השידור נשמרו במקור בבניין הטלוויזיה הישראלית ברחוב רוממה בירושלים, בטרם נעזב עם פירוק הרשות.

אייל איליה, בעל בית המכירות "פנטגון פומביות" שבו צפויה להתקיים המכירה, אמר ל"הארץ" כי רכש את הפריטים מלקוחות שונים, שלדבריו רכשו או קיבלו אותם כחוק. בנוגע לעיזבון בן צבי אמר איליה כי ראה את הסכם המכירה החתום בין משפחת הנשיא לשעבר לבין האדם שרכש את העיזבון. על סלילי ההקלטות אמר כי נזרקו לפח במעבר לתאגיד השידור הציבורי, ולכן מכירתם "הצילה את ההיסטוריה" כי "מוסדות המדינה לא יודעים לשמור על אוצרותיה". בתאגיד אמרו כי ההקלטות מעולם לא הגיעו לארכיון התאגיד וכי האחריות היתה בידי "מפרק רשות השידור, שעם סגירתה אחריותו היתה, על פי החוק, להעביר את כל החומרים באופן מסודר לידי התאגיד".

מפתח שנהב שקיבל הנשיא בן צבי בביקור באפריקה, והוצא מהמכירה בעקבות צו המניעה. הפרקליטות טוענת כי הפריטים "התגלגלו באופן מצער מחוץ לידי המדינה"צילום: צילום מסך מתוך il.bi

בשנים האחרונות המדינה פועלת לעצור מכירות פומביות של פריטים היסטוריים בעלי ערך לאומי. חוק הארכיונים אינו מסדיר את הנושא באופן מפורש ויש אי בהירות בהגדרת הפריטים הנחשבים בעלי חשיבות ציבורית - ולכן צריכים לעבור לידי המדינה. חוקיות מכירתם של פריטים כאלה נבחנת בימים אלה במשרד היועץ המשפטי לממשלה, המגבש עדכון לחוק מ-1955.

בקיץ פנה היועץ אביחי מנדלבליט לבית המשפט המחוזי בירושלים בבקשה להורות על העברת פריט היסטורי שהועמד למכירה - פנקס התרת העגונות של בית הדין במחנה העקורים ברגן־בלזן - אל "יד ושם". בשנה שעברה הורה בית המשפט העליון להעביר לארכיון המדינה את טיוטת הכרזת המדינה שהועמדה למכירה בידי משפחתו של עובד המדינה-שבדרך שחיבר אותה. בית המשפט קבע אז בהחלטה תקדימית כי ל"חובת ההשבה של נכסי תרבות" יש "אינטרס ציבורי בעל משמעות רחבה וייחודית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ