בן 47 נפצע קשה לאחר שהצית את עצמו בקופת חולים ברמלה

בר פלג
בר פלג
סניף קופת החולים שבו היתה ההצתה, היום
בר פלג
בר פלג

גבר בן 47 נפצע קשה לאחר שהצית את עצמו הבוקר (חמישי) בקופת חולים ברמלה. אנשים במקום החלו לכבות את האש עד להגעת כוחות כיבוי ורפואה. צוות מד"א טיפל בגבר ופינה אותו לבית החולים אסף הרופא כשהוא בהכרה, וסובל מכוויות ב-50% מגופו.

הפצוע מוכר לרשויות הרווחה. הוא טופל בעבר במערכת בריאות הנפש, וניסה להתאבד בשנה האחרונה. בעבר ריצה עונש מאסר על עבירות הונאה. אדם שמכיר אותו סיפר כי ביקש לאחרונה מרשויות הרווחה סיוע בשיקום ובמציאת עבודה, אך לא קיבל עזרה. פעיל חברתי ברמלה סיפר ל"הארץ" שהגבר ניסה לעבוד בעבודות זמניות לאחר ששוחרר מהכלא, וגר ברחוב ליד בית הסוהר. "המדינה לא הושיטה לו יד", אמר.

אדם שליווה את ניסיון השיקום של הגבר אמר כי הרשות לשיקום האסיר הקשתה על ניסיונותיו. לדבריו, ועדה בין-משרדית החליטה לתת לו סל שיקום, עובד סוציאלי ומדריך למציאת עבודה בתנאי שיהיה לו מקום מגורים קבוע, אך הרשות לא הסכימה לעזור לו למצוא דירה. "אין מי שיחתום לו על צ׳קים וערבויות ואין מי שיעזור לו", אמר, "אמרו לו לגור בינתיים אצל אח שלו, שהוא חצי נכה והם לא מסתדרים, אז הוא מעולם לא קיבל את מה שמגיע לו".

מהרשות לשיקום האסיר נמסר כי הגבר שהצית את עצמו "הוכר על ידי משרד הבריאות וגובשה לו תוכנית שיקומית מקיפה עם יציאתו מהכלא". ברשות הוסיפו כי "שיתוף הפעולה שלו כל העת היה לקוי ביותר בלשון המעטה, ומסיבה זאת נפלט מתוכניות השיקום ומסגרות המגורים בהן שהה. לנוכח האמור, אנו מציעים להפנות שאלות לגבי הטיפול בו למשרד הבריאות".

ממשרד הבריאות נמסר "אורן אברהם הוגש מספר פעמיים לועדות סל שיקום במטרה להשתלב במסגרת הוסטלים לנפגעי נפש. מסגרות אלו נועדו לתמוך באנשים המתמודדים עם מחלת נפש משמעותית וליקוי תפקודי כתוצאה מכך אורן נמצא לא מתאים, כיוון שמתמודד עם פרופיל אבחנות אחר. לאחרונה הוצע לאורן להשתלב במגורים טיפוליים קלט חירום: בית גלי שבקריית שלמה, אורן מצא את המקום כלא מתאים עבורו וביקש שוב לעבור וועדת שיקום. בדומה לוועדות הקודמות גם בוועדה האחרונה נדחה. האפשרות להשתלב בבית גלי עומדת בעינה. החלטות הועדה מושפעות ממניעים מקצועיים, נתונים רפואיים, בחינת התאמת האדם וצרכיו לטובת כלל הדיירים והצוות. חובת רכז הוועדה יחד עם חברי הוועדה לראות את מכלול הפרמטרים הללו בבואו לקבל החלטה מקצועית".

תגובות