משרד החינוך יממן לילדה עיוורת הסעה לביה"ס, לאחר שסירב לכך במשך שנה

במשרד טענו שעל פידאא אבו עפאש ללמוד בבי"ס קרוב יותר לביתה, אף שהלימודים שם מתקיימים בערבית והיא למדה רק כתב ברייל בעברית. בעקבות הפרסום ב"הארץ" המשרד חזר בו מעמדתו

שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פידאא אבו עפאש, בחודש שעבר. כבר יותר משנה שהיא מגיעה ללימודים רק יומיים או שלושה בשבוע
שירה קדרי-עובדיה

משרד החינוך יממן הסעות לבית הספר לפידאא אבו עפאש, ילדה עיוורת בת תשע מהיישוב ואדי אל-נעם שבפזורה הבדואית, לאחר שסירב לעשות זאת במשך יותר משנה. לפני כשבועיים פורסם ב"הארץ" כי במשרד מתעקשים שלא לממן לאבו עפאש את ההסעות לבית הספר הדו-לשוני "דגניה" בבאר שבע, שבו היא לומדת מאז גן חובה - בנימוק שקיימת עבורה מסגרת חינוכית קרובה יותר. בעקבות הפרסום, פנה בשבוע שעבר ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) לשר החינוך יואב גלנט (הליכוד) בבקשה שיבחן את הסוגיה, ואתמול (ראשון) הודיע גלנט לטיבי כי אושר המימון להסעות. 

במשך שנתיים הוסעה אבו עפאש לבית הספר "דגניה", במימון המועצה האזורית נווה מדבר שבתחומה היא מתגוררת. בשנה שעברה, כשהיתה בכיתה ב', הפסיקו במועצה את המימון, לאחר שגילו, לטענתם, כי משרד החינוך אינו מתקצב את ההסעות. ממשרד החינוך נמסר כי הם מעולם לא תקצבו את ההסעה לבאר שבע, משום שקיימת עבור אבו עפאש מסגרת חינוכית קרובה יותר - בית ספר "אלנור" שבמועצה האזורית שגב שלום. אלא שהלימודים ב"אלנור" מתקיימים בערבית, ואילו אבו עפאש יודעת כתב ברייל בעברית בלבד.

פידאא אבו עפאש ביישוב אל-נעם שבו היא מתגוררת, בחודש שעברצילום: אליהו הרשקוביץ

זה יותר משנה שאבו עפאש מגיעה ללימודים רק יומיים או שלושה בשבוע, לאחר שהמימון להסעות פסק. בחודשים האחרונים פנתה נסרין, אמה של פידאא, למשרד החינוך, בין היתר באמצעות עמותת "אופק לילדינו" ועו"ד הרן רייכמן מהקליניקה לחינוך ומשפט באוניברסיטת חיפה. אחראית ההסעות במחוז הדרום במשרד השיבה פעם אחר פעם כי על פי ההוראות, יש לשבץ את אבו עפאש במסגרת הקרובה ביותר למקום מגוריה. הנסיעה מביתה של אבו עפאש לבית הספר "דגניה" אורכת כחמש דקות יותר מהנסיעה לבית הספר "אלנור". בחודש שעבר הגישו הארגונים עתירה נגד משרד החינוך והמועצה האזורית, בדרישה כי יממנו את ההסעות. כעת, כאמור, הוחלט במשרד החינוך לתקצב את ההסעות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ