צעיר אוטיסט הועמד לדין בשל איומים, ביהמ"ש ביטל את האישום כעבור יומיים

בהחלטתו החריגה ציין שופט המחוזי כי משפחת הצעיר, שנעצר לאחר שאיים לתקוף את קרוביו, נמצאת במצב "מכמיר לב ומעורר תסכול". הוא הצביע על "חוסר מעש של הרשויות" שלא דאגו לטיפול הולם

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית המעצר אבו כביר בתל אביב
בר פלג
בר פלג

בית המשפט המחוזי בתל אביב ביטל ביום חמישי כתב אישום נגד צעיר על הספקטרום האוטיסטי בגין איומים כלפי בני משפחתו - יומיים בלבד לאחר הגשתו. בהחלטה החריגה מתח השופט ציון קאפח ביקורת על מה שהגדיר "חוסר מעש" של הרשויות, שלא מצאו לצעיר מסגרת המותאמת לצרכיו. בהחלטתו כתב קאפח כי "המשפחה האומללה נקלעה למצב קשה בשל מה שנחזה להיות חוסר מעש של הרשויות" וציין כי "הדברים מכמירי לב ומעוררים תסכול". 

הצעיר, שלוקה בהפרעה התפתחותית וסובל מהתקפי זעם, נעצר בתחילת החודש לאחר שאיים לתקוף את בני משפחתו. הצעיר נבדק בידי פסיכיאטר והוחלט לשחררו בתנאים מגבילים, בהם איסור ליצור קשר עם משפחתו. הוא אמור היה לשהות בהוסטל לדרי רחוב של עמותת "אכפת", אך כשיו"ר העמותה הגיע ללוותו ממתקן המעצר באבו כביר - הצעיר השתולל וניסה להימלט. הוא נשלח לבדיקה נוספת שבה אובחן כלוקה בסכיזופרניה ונשלח לאשפוז בבית החולים גהה. לאחר שבגהה סירבו לקבלו, בטענה כי הוא אינו זקוק לאשפוז פסיכיאטרי - הובא הצעיר שנית לבית המשפט, ושם הורו על החזרתו לבית המשפחה. במהלך היומיים שבהם שהה שם ניסה הצעיר להתאבד והועבר לאשפוז בבית חולים.

ביום שלישי הוגש נגד הצעיר כתב אישום, לצד בקשה לשחררו בתנאים מגבילים עד תום ההליכים. עו"ד יוסי סקה, שייצג את הצעיר מטעם הסנגוריה הציבורית, ערער על ההחלטה להרחיק את הצעיר ממשפחתו וביקש את השמתו במסגרת טיפולית מתאימה. השופט קאפח ציין כי הוא מבין את המשטרה, שלדבריו "נקלעה לסיטואציה בעל כורחה", אך קבע כי "אין מקום להמשיך בהליך פלילי כלשהו כנגד העורר, ומוטב שעניינו יטופל במסגרת הרווחה". 

בית החולים גהה. פסיכיאטר הורה על אשפוזו של הצעיר, אך בבית החולים טענו כי אינו זקוק לאשפוז פסיכיאטריצילום: עזרא לוי

שוטרים שהגיעו לבית המשפחה ביום המעצר סיפרו כי הנוכחים היו "חסרי אונים ומפוחדים ביותר". אמו של הצעיר חולה ונזקקת לטיפולים אונקלוגיים, ואביו מטפל בו לבדו. זו אינה הפעם הראשונה שבה נהג הצעיר באלימות כלפי בני המשפחה. בסרטוני מצלמות הגוף של השוטרים נשמע האב אומר לשוטר: "אתה רוצה שהוא יהרוג אותי?...יש לו התקפות זעם". אחותו של הצעיר סיפרה למשטרה כי האם "משקשקת ממנו", והוסיפה כי "הבית שלנו שבור, אני מפחדת". כשהגיעו לתחנת המשטרה אמרו בני המשפחה כי הם מותשים ומתקשים לתפקד. האב סיפר למשטרה כי שירותי הרווחה אינם מסייעים: "חוץ מהבטחות הם לא עושים כלום. אנחנו כבר לא יכולים להכיל את ההתנהגות שלו". 

ד"ר גילי תמיר, היועצת השיקומית של הסנגוריה הציבורית, ליוותה את המשפחה בניסיון למצוא לצעיר מסגרת. "אלמלא השופט שהבין את המצב, היה עובר זמן רב עד שהוא היה יוצא מההליך הפלילי", אמרה. תמיר הוסיפה כי לאורך השנים הבטיחו במשרד הרווחה להקים מסגרות לאנשים הסובלים מהפרעות התנהגות מורכבות, אך עד היום לא הוקמה מסגרת מתאימה. לפני כחצי שנה פורסם ב"הארץ" כי הממשלה שוקלת להקים צוותים מיוחדים שיטפלו בפניות של בני משפחה של אנשים הסובלים ממחלות נפש או מוגבלויות אחרות, בשל התנהגות חריגה. מטרת התוכנית היא לצמצם מצבים שבהם בעלי מוגבלויות מטופלים בהליכים פליליים. 

סנגורו של הצעיר מסר כי החלטת בית המשפט היא "קול קורא כנגד אוזלת ידה של המערכת, אשר לא עשתה די על מנת לאתר מקומות השמה מותאמים בעבור הנאשם". לדבריו, "אין מחלוקת כי הצעיר פעל תחת הליקוי הקוגניטיבי שממנו הוא סובל, וכי אין מדובר בעבריין". 

ממשרד הרווחה נמסר: "המקרה המדובר מוכר ונמצא בטיפול. לאחר בחינה של האפשרויות נמצאה מסגרת מתאימה שבה ייקלט הצעיר בימים הקרובים. מינהל המוגבלויות עומד לרשות המשפחה וימשיך ללוותה עד לקליטה מוצלחת במסגרת החדשה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ