משרד החינוך יתקן ציונים של 23 אלף בחינות בגרות ששונו על סמך ציונים קודמים

גורם במשרד הודה כי נפלו כשלים בהליך נרמול שיושם על 44 אלף ציונים, בהם חישובם באופן שגוי - "תהליך כושל, לא מסודר ולא מתואם". משרד החינוך יקים ועדה חיצונית לבדיקת ההליך שהוביל לתיקון השגוי

שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תלמידי תיכון עירוני ד' בתל אביב בבחינת בגרות, ביוני
שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה

משרד החינוך יתקן ציונים של 23 אלף בחינות בגרות ששונו במועד הקיץ האחרון על סמך הישגי העבר של התלמידים. גורם במשרד החינוך הודה היום (שני) כי נפלו כשלים רבים בהליך נירמול ציוני הבגרויות הפנימיות, שהופעל על 44 אלף ציונים, ולכן חלקם יתוקנו כלפי מעלה. 11 אלף ציונים יוחזרו לציון המקורי שנתן בתי הספר והיתר יועלו, אך לא עד לציון המקורי. משרד החינוך יקים ועדה חיצונית לבדיקת ההליך שהוביל לנירמול הציונים השגוי, וזו תפרסם את מסקנותיה תוך 45 יום.

"הארץ" חשף לפני חודשיים כי משרד החינוך שינה את ציוני חלק מבחינות הבגרות הפנימיות במועד הקיץ האחרון, לפי נוסחה שעדיין לא פורסמה בקרב מנהלי בתי הספר, המורים או התלמידים עצמם. בשל מגבלות הקורונה, צומצם לחמש מספר בחינות הבגרות הרגילות - הנכתבות בידי משרד החינוך ונבדקות בידי בודקים חיצוניים, ובשאר המקצועות התקיימה בגרות פנימית, המתבססת על בחינה שכתב בית הספר ועל ציון שניתן מטעמו. רק שבועות לאחר הפרסום ב"הארץ" הודו במשרד החינוך כי אכן שונו ציונים בהסתמך על נוסחה שהתבססה על הישגי התלמידים בשנים קודמות ובבחינות בגרות אחרות.

בחינת בגרות בירושלים, ביוניצילום: אמיל סלמן

לדברי הגורם במשרד היום, נפלו פגמים רבים בהליך נירמול הציונים. בין היתר, הנירמול החל לפני שכלל ציוני הבגרות נמסרו למשרד החינוך, וייתכן שבמקרים מסוימים הנוסחה יושמה באופן שגוי. "תהליך כושל, לא מסודר ולא מתואם", אמר הגורם. לדבריו, הנוסחה נקבעה בתיאום עם ראשי האוניברסיטאות על-ידי האגף העל-יסודי במשרד, מבלי שהדבר תואם עם אגפים מרכזיים אחרים - בהם המזכירות הפדגוגית, המינהל הפדגוגית ואגף הבחינות.

"אגף הבחינות לא היה שותף בתהליך, לא הכיר את הנוסחה, לא ידע כמה ציונים צפויים להגיע ולכן גם לא הכין מנגנונים נדרשים לקליטה ועיבוד של הציונים", אמר הגורם. לדבריו, נפלו גם פגמים רבים בהתנהלות המשרד מול מנהלי בתי הספר - בין היתר בהחלטה שלא לעדכנם מראש בנוסחת נירמול ציוני הבגרות. במשרד התחייבו היום כי יפרסמו את נוסחת שינוי הציונים במלואה, וכן יאפשרו לתלמידים שציוניהם לא הועלו לערער על הציון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ