הכנסת אישרה את התקנות המחילות פיקוח גם על מעונות פרטיים לפעוטות

מהתקנות שגיבש משרד העבודה הושמט הסעיף המחייב הגדלה של מספר המטפלות, בהיעדר תקציב. יו"ר הוועדה לזכויות הילד: "זה יום היסטורי"

שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחאת גננות במעונות לגיל הרך בחיפה, ב-2016
שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה

הוועדה לזכויות הילד של הכנסת אישרה הלילה (שלישי) פה אחד את תקנות הפיקוח על מעונות לגיל הרך. מהתקנות שגיבש משרד העבודה והרווחה הושמט הסעיף שמחייב הגדלה של מספר המטפלות בכל מעון. זאת, לפי מקורות המעורים בנושא, כיוון שלא נמצא תקציב לכך. לאישור התקנות קדם דיון שנמשך 14 שעות. "אני רואה בזה רגע היסטורי", אמר יו"ר הוועדה, יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת), "הבאנו בשורה למאות אלפי ילדים בגיל הרך ולהוריהם".

המעונות הפרטיים, שאינם נתונים כלל לפיקוח כיום, נדרשים לראשונה לאמץ את היחס המחייב את המעונות המפוקחים. יחס הילדים למטפלת במעונות המפוקחים הוא 1:6 בקבוצת התינוקות הצעירים ביותר (מגיל חצי שנה עד שנה ורבע) ו–1:11 אצל הפעוטות (עד גיל שלוש). לפי נתוני משרד העבודה והרווחה, כ-90% מהמסגרות הפרטיות המדווחות עומדות כיום ביחס זה. ואולם, נתון זה אינו משקף את המצב בפועל, מפני שמעונות פרטיים רבים פועלים מבלי לדווח על קיומם לרשויות.

יו"ר הוועדה יוסף ג'בארין לצד שר העבודה איציק שמולי, היוםצילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

התקנות המקוריות שהונחו על שולחן הכנסת קבעו כי יש לשפר את יחס הילדים למטפלת ל-1:5 בקבוצת התינוקות הצעירים ביותר ול-1:10 בקבוצת הפעוטות. במשרד האוצר התנגדו לכך בתוקף, בטענה שהדבר ייקר את שכר הלימוד במעונות ואף יוביל לסגירה שלהם, וגם מפעילי מעונות פרטיים התנגדו לשינוי. שר העבודה והרווחה, איציק שמולי, אמר באחרונה ל"הארץ" שלא יסכים לאישור התקנות ללא השיפור ביחס התקינה, שכן בלעדיו "חוק הפיקוח יישאר אות מתה". ואולם, סעיף זה לא נכלל בתקנות לבסוף.

התקנות יאפשרו את יישומו בפועל של חוק הפיקוח על מסגרות לגיל הרך, שאושר בכנסת ב-2018 ונכנס לתוקף ב-1 בספטמבר 2019. בהיעדר תקנות התאפשר רק יישום חלקי של החוק, המטיל לראשונה על המדינה אחריות גם לנעשה במסגרות הפרטיות לגיל הרך. רוב הפעוטות עד גיל שלוש שוהים במסגרות פרטיות, ורק כרבע מהם רשומים למעונות בפיקוח משרד העבודה והרווחה.

התקנות מחייבות את המעונות גם בהכשרה ראשונית של מטפלות בהיקף של כ-220 שעות, ובקיום הדרכות פדגוגיות קבועות בהיקף של ארבע שעות בחודש. המעונות המפוקחים כבר מקיימים הדרכות חודשיות, ועם אישור התקנות חלה חובה זו גם על המעונות הפרטיים. מגעים בין משרד העבודה והרווחה לאוצר הביאו לסיכום על מימון חלקי לפחות של ההדרכות. התקנות מסדירות גם את כללי הבטיחות בשטח המעונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ