המורים בחינוך המיוחד יחוסנו נגד קורונה החל מהשבוע הבא

בימי הסגר החינוך המיוחד יפעל במתכונת מצומצמת של חמישה ימים בשבוע, עד השעה 14:00. תלמידי החינוך המיוחד המשולבים בכיתות הרגילות יוכלו לקבל את הטיפולים ושעות התגבור שהם זכאים להם במוקדים מיוחדים ברשויות המקומיות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית ספר מעוף בפתח תקווה של החינוך המיוחד, ב-2019

צוותי הרפואה יתחילו בשבוע הבא לחסן נגד נגיף הקורונה גם מורים בחינוך המיוחד - כך הודיע הבוקר (שישי) משרד הבריאות. לפי ההודעה, ועדת התיעדופים במשרד נענתה לפניית שר הבריאות יולי אדלשטיין, לאור העובדה שמוסדות החינוך המיוחד ימשיכו לפעול גם במהלך הסגר. 

משרד החינוך הודיע אתמול כי בזמן הסגר יפעיל את מסגרות החינוך המיוחד במשך חמישה ימים בשבוע במקום שישה, עד השעה 14:00 במקום עד השעה 17:00. תלמידי החינוך המיוחד המשולבים בכיתות הרגילות יוכלו לקבל את הטיפולים ואת שעות התגבור שהם זכאים להם במוקדים מיוחדים שיוקמו ברשויות המקומיות. 

במשרד הסבירו כי ההחלטה לקצר את הלימודים התקבלה בניסיון להקל את העומס המוטל על מורי החינוך המיוחד בתקופת הקורונה. כמה מנהלי בתי ספר שיש בהם כיתות חינוך מיוחד הסבירו ל"הארץ" כי קיים קושי להרכיב מערכת שעות מלאה בזמן שמורים רבים נמצאים בבידוד, ואחרים נאלצים לשהות בבית עם ילדיהם בהיעדר מסגרות חינוך לילדיהם הצעירים. 

מנהלת תיכון עירוני ז' בתל אביב, עינת גבע, אמרה ל"הארץ" כי "המורים שחוקים. יש מורות עם ילדים קטנים בבית בלי מסגרת, עוד נצטרך לראות איזה סידור יש להן כדי שיוכלו להגיע לכאן. חלק מהמורות יוכלו להגיע בכל פעם רק לזמן קצר, שעתיים בלבד. זה מורכב מאוד". 

גן של החינוך המיוחד במודיעין, ב-2019צילום: תומר אפלבאום

גבע הוסיפה כי הורים רבים חוששים לשלוח את ילדיהם לבתי הספר בשל התחלואה העולה. "התחושה היא שהחשש הפעם גדול יותר בהשוואה לסגרים הקודמים, אולי דווקא מכיוון שכבר מרגישים את סוף תקופת הקורונה", אמרה גבע. "יש חשש מהידבקות וחשש מכניסה נוספת לבידוד, אחרי שלאחרונה חווינו כאן בבית הספר בידוד משמעותי", הוסיפה. 

מורים בבית הספר לחינוך מיוחד "איתן" באשקלון הצהירו כי יגיעו לבית הספר עם ילדיהם הצעירים, מבלי ללמד בכיתות, משום שלפי שעה אין להם פתרון אחר. במכתב שנשלח להורים, כתבו מורי בית הספר: "אנו מתכוונים לבוא עם ילדינו הקטנים לעבודה, ובשל חשש חריגה מהקפסולות והדבקה - לא ניכנס לכיתות ונישאר איתם בכלי הרכב שלנו". הם הוסיפו: "רק בהינתן מענה הולם לילדינו, נוכל לתת מענה לתלמידנו". 

גם מורים במסגרות לנוער בסיכון הביעו חשש ללמד בתקופת הסגר מבלי שחוסנו נגד קורונה. מנהלת בית הספר האתגרי מרום הגליל ברנקו ויס ברמת הגולן, אהלי בוקי, אמרה כי צוותי החינוך המיוחד ובתי הספר לנוער בסיכון "פעלו בכל הסגרים, התלמידים הגיעו וזה היה נחוץ והכרחי עבורם. אבל בגל הנוכחי אנחנו חווים תחלואה מטורפת שמציפה את היישובים שמהם מגיעים אלינו התלמידים".

בוקי הוסיפה: "תשע כיתות נכנסו אצלנו לבידוד, כל צוות המורים, וגם אני נכנסתי לבידוד. הקורונה מכה באופן קשה במערכת החינוך ויש לנו מורים שנכנסו כבר בפעם החמישית לבידוד. המורים מגיעים בנכונות גבוהה וברוח קרב למען הילדים, אבל יש תחושה שפשוט מפקירים אותנו". 

לפי החלטת הממשלה, מוסדות החינוך המיוחד והכיתות לנוער בסיכון ימשיכו לפעול גם במהלך הסגר. שלשום הודיעה הסתדרות המורים כי תגבה את המורים בחינוך המיוחד שיבחרו שלא לבוא לבתי הספר כיוון שלא חוסנו נגד קורונה. "המדינה מסרבת לדרישותנו החוזרות ונשנות לתעדף את חיסון עובדי ההוראה ואת חיסון מורי החינוך המיוחד בפרט", כתבה מזכ"לית ההסתדרות, יפה בן דוד, במכתב שנשלח למורי החינוך המיוחד. "נבין ונגבה כל עובד הוראה החושש לבריאותו ולבריאות משפחתו ותלמידיו", הוסיפה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ