יד ושם: תביעת הדיבה נגד ההיסטוריונים בפולין היא מתקפה על חקר השואה

שני חוקרים שנתבעו לאחר שציטטו ניצולה שסיפרה כי ראש כפר שהציל אותה סייע לרצוח יהודים אחרים זכו להודעת תמיכה. בחודש הבא יכריע בית המשפט בתביעה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוזיאון יד ושם, באפריל

יד ושם הביע הבוקר (ראשון) תמיכה בהיסטוריונים פולנים שמתנהלת נגדם תביעת דיבה בארצם, בשל מחקרם העוסק בפשעים שביצע ראש כפר פולני נגד יהודים בשואה. בהודעת רשות הזיכרון נכתב כי ההליך המשפטי נגד שני החוקרים הוא "בגדר מתקפה על המאמץ לברר את התמונה המלאה והמאוזנת של תולדות השואה, ועל הדיוק והאמינות של המקורות ההיסטוריים העומדים בבסיסה". 

התביעה נגד פרופ' יאן גרבובסקי, בן לניצול שואה, ופרופ' ברברה אנגלקינג, עוסקת בספר שבו מובאת עדותה של ניצולת שואה, לפיה ראש הכפר הפולני שהציל אותה הסגיר לגרמנים כ-20 יהודים אחרים ואף שדד אותה. התביעה הוגשה על ידי אחייניתו של אותו איש המתואר בספר, בטענה כי דודה הוא "גיבור לאומי" וכי הפגיעה בשמו הטוב פוגעת בשמה של המדינה. התביעה דורשת פיצויים בסך מאה אלף זלוטי (שווה ערך ל-88 אלף שקל) וכן פרסום התנצלות. בחודש הבא יכריע בית המשפט בתיק. 

ההיסטוריון הנתבע בתיק, פרופ' יאן גרבובסקי. התביעה דורשת פיצויים בסך מאה אלף זלוטי

בהודעת יד ושם שפורסמה הבוקר נכתב עוד כי "כל ניסיון לקבוע את גבולות השיח האקדמי והציבורי על ידי לחצים פוליטיים או משפטיים הוא פסול ומהווה פגיעה ממשית במחקר החופשי". בשבוע שעבר פרסמה "החברה ההיסטורית הישראלית" (ארגון של היסטוריונים המקדם את חקר תולדות עם ישראל) הודעת תמיכה דומה בהיסטוריונים. "תפקידם של היסטוריונים הוא לנסח תובנות חדשניות על בסיס ממצאים ארכיוניים תוך הצבתם בהקשר היסטורי רחב, כל זאת ללא משוא פנים וללא הטיות של גאווה, כבוד וזהות לאומיים", נכתב בהודעה. 

המשפט מעורר הדים רבים באקדמיה, בפוליטיקה ובתקשורת בפולין. היסטוריונים מזהירים כי לפסק הדין שלו יהיו השלכות כבדות משקל על האפשרות לקיים מחקר היסטורי עצמאי, חופשי ונטול פניות, וטוענים כי אין לערב את בית המשפט בוויכוחים אקדמיים. מנגד, ארגוני ימין לאומיים בפולין — חלקם פועלים בחסות ובמימון הממשלה — נחושים להגן על "שמה הטוב" של האומה הפולנית, ולא מהססים להשתמש בכלים משפטיים במסגרת מאבקם.

כריכת הספר שבמרכז התביעהצילום: Centrum Badan nad Zaglada Zydow

התביעה האזרחית עוקפת למעשה את "חוק השואה" הפולני שבוטל בלחץ ישראל ומדינות נוספות, אשר ביקש להטיל עונש מאסר למי שיטען כי האומה הפולנית היתה מעורבת בפשעי הנאצים. ב"הצהרה המשותפת" עליה חתמו ראשי ממשלות פולין וישראל, עם ביטול החוק, נאמר כי חופש המחקר האקדמי של השואה יתנהל "ללא חשש ממכשולים משפטיים", ו"ללא אחריות חוקית בגין מימוש הזכות לחופש הביטוי ביחס לשואה". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ