קבינט הקורונה: מערכת החינוך תישאר סגורה לפחות עד יום חמישי

נתניהו אמר מוקדם יותר כי מערכת החינוך תיפתח "בימים הקרובים", אחרי שהיתה אמורה להיפתח מחר. לפי ההצעה העדכנית שצפויה לעלות מחר להצבעה, בשלב ראשון ישובו ללימודים ילדי הגנים ותלמידי כיתות א'-ד', ביישובים ירוקים וצהובים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גלנט בשער בית ספר בכפר סבא

הלימודים בגנים ובבתי הספר לא יתחדשו לפחות עד יום חמישי הקרוב - כך החליט הערב (שני) קבינט הקורונה. שרי הקבינט צפויים להתכנס מחר בערב לדיון נוסף. לפי ההצעה המתגבשת שצפויה לעלות מחר להצבעה, בשלב ראשון ישובו ללימודים ביום חמישי ילדי הגנים ותלמידי כיתות א'-ד' בלבד, ביישובים צהובים וירוקים.

לפי המתווה המקורי שגובש עם שרי הבריאות, החינוך והאוצר, מערכת החינוך היתה אמורה להיפתח מחר באופן חלקי. אתמול התקיימה ישיבה על מתווה היציאה מהסגר שהסתיימה ללא החלטות, וישיבת ממשלה נוספת היתה אמורה להיערך היום אך נדחתה בשל לוח הזמנים העמוס של ראש הממשלה. במקומה ניהל הערב ראש הממשלה בנימין נתניהו דיון בפורום מצומצם יותר.

נתניהו אמר מוקדם יותר כי מערכת החינוך תיפתח "בזהירות, בימים הקרובים, באזורים ירוקים וצהובים". בטקס קבלת פנים לראש ממשלת יוון שנערך אחר הצהריים אמר רה"מ כי המשק ייפתח בהדרגה על ידי "רמזור משולב", שיתחשב גם ברמת התחלואה וגם בשיעורי המתחסנים בכל יישוב. נתניהו העריך עוד כי בחודש אפריל ניתן יהיה להתחיל לחסן ילדים.

מתווה החזרה ללימודים כלל במקור גם את כיתות י"א וי"ב, ולא ברור כעת מתי הם ישובו ללמוד. לפי המתווה המקורי, ביישובים כתומים ואדומים היו אמורים לפעול מוסדות החינוך – לרבות גני הילדים – בקפסולות של חצאי כיתות, כך שכל תלמיד יבוא לבית הספר לסירוגין פעם ביומיים והלימודים יתקיימו באוויר הפתוח בלבד. תלמידי כיתות ה'-י' ימשיכו ללמוד מרחוק בכל היישובים. אלא שהמתווה מעורר כמה שאלות:

כיצד יפעלו המסגרות לגיל הרך?

בישיבת השרים הלילית במוצאי שבת, שבה גובשו עקרונות החזרה ללימודים, לא דובר על הגיל הרך אלא רק על השכבות שבאחריות משרד החינוך, מגיל שלוש ומעלה. בארגונים המפעילים את מעונות היום המפוקחים (אמונה, ויצו ונעמת) אמרו אתמול כי חלוקה לקפסולות ופעילות באוויר הפתוח, שמשרד הבריאות דורש לקיים בגני הילדים בערים הכתומות והאדומות, אינה אפשרית בגיל הרך. "השרים מוזמנים לנסות ולהרדים פעוטות לשנת הצהריים בשטח פתוח ובמקביל להסביר להורים כיצד יעשו סידור עבודה ולאיזה חלק בשבוע", נמסר מהארגונים. לפי מקורות המעורים בפרטים, משרד הבריאות לא ידרוש בסופו של דבר חלוקה כזו במסגרות לגיל הרך, שיוכלו לשוב לפעילות מלאה גם ברשויות הכתומות והאדומות לאחר שהממשלה תאשר זאת.

איך ייערכו לימודים באוויר הפתוח?

בפשרה שהושגה בין משרדי הבריאות והחינוך במוצאי שבת סוכם כי בערים הכתומות והאדומות יוכלו התלמידים לחזור ללימודים רק באוויר הפתוח ובחלוקה לקבוצות קטנות. לא ברור כמה שעות ביום יוכלו התלמידים לשהות באוויר הפתוח ואם אפשר לקיים כך למידה של ממש, או רק מפגשים חברתיים לפרקי זמן מצומצמים.

האם מערך ההסעות יתוגבר?

בתי הספר העל-אזוריים, במיוחד במועצות האזוריות, נסמכים על מערך הסעות למוסדות החינוך. בתום הסגר הקודם, בסוף אוקטובר, תלמידי כיתה ג' ומעלה חזרו ללמידה בקבוצות קטנות, אך ההפרדה לא נשמרה בהסעות למוסדות החינוך משום שלא הוקצה לכך תקציב נוסף. לפי המתווה המסתמן, גם הפעם לא יתוגבר מערך ההסעות למוסדות החינוך.

איך יהיו קפסולות בערים כתומות ואדומות?

משרד הבריאות דרש כי בערים הכתומות והאדומות תתבצע חלוקה לקבוצות קטנות גם בגני הילדים ובכיתות א'-ב', שלמדו עד כה ללא חלוקה כזו. עבור תלמידי כיתות ג'-ד' גויסו כבר בשנת הלימודים הקודמת "תומכי הוראה" המאפשרים למידה בקבוצות קטנות לאורך כל השבוע, ואילו לכיתות הנמוכות יותר לא גויס כוח אדם מתאים. לכן, לפי הצעת שר החינוך, הם ייאלצו ללמוד רק מחצית מהשבוע. ברשויות המקומיות ביקשו ממשרד החינוך כי יאפשר להם לבנות באופן עצמאי את מערכת השעות ולהחליט בעצמם על חלוקת כוח האדם, כדי לאפשר מתווה לימודים הגיוני יותר.

איך תיעשה החלוקה לצבעים?

החלוקה נקבעת לפי מיקום בית הספר, ולא לפי מקום המגורים של התלמידים ואנשי הצוות. כך, אנשי צוות המתגוררים בשכונות או בערים אדומות יוכלו לבוא וללמד במוסדות חינוך בערים שבהן רמת התחלואה נמוכה.

האם יהיו לימודים בכיתות ה'-י'?

במשרד הבריאות מתנגדים לחידוש הלימודים בשכבות אלו, גם באופן חלקי. לפי שעה, התלמידים צפויים להישאר בבית גם לאחר שתלמידי השכבות הנמוכות והגבוהות יוכלו לחזור לבתי הספר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ