ביהמ"ש העליון האריך את הזמן להכרה ברישום הורות של בנות זוג

טווח הזמן להגשת הבקשה הוארך מחצי שנה אחרי הלידה לתשעה חודשים. עוד קבע ביהמ"ש כי אימהות לסביות שבקשתן נדונה בבית משפט יוכלו לקבל הכרה כהורים לילדיהן ללא תלות במועד הגשת הבקשה

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינות באירוע גאווה בבית שמש, ב-2019. למצולמים אין קשר לידיעה
לי ירון
לי ירון

בית המשפט העליון דחה אתמול (ראשון) ארבעה ערעורים שהגישה המדינה וקבע כי אם שאינה ביולוגית נחשבת הורה נוסף של הילדים שילדה זוגתה, ממועד הלידה. ביהמ"ש אף האריך לתשעה חודשים את תקופת רישום ההורות שעמדה על חצי שנה, והוא יאפשר לבנות זוג שלא הספיקו להירשם כהורות לעתור מחדש ולהירשם באופן רטרואקטיבי.

עוד נקבע בפסק הדין כי נשים שהגישו בקשות למתן צו הורות לפני פסק הדין ועניינן עומד בפני בית משפט יוכלו לקבל הכרה כאימהות של ילדיהן, ללא רלוונטיות למועד הגשת הבקשה - גם ביחס לילדים שנולדו לפני פסק הדין וטרם הוגשה בעניינם בקשה למתן צו הורות. בעוד גבר ואישה המבקשים להירשם כהורים לילדיהם נרשמים בקלות בבית החולים מיד לאחר הלידה, הורים להט"בים נאלצים לעתור לביהמ"ש כדי לזכות בהכרה כהורים של ילדיהם. זאת תוך שהם נדרשים לעמוד בשורה של תנאים בירוקרטיים שנקבעו על ידי המדינה, לרבות ביחס למשך הזוגיות ביניהם.

עד עתה, בנות זוג לסביות שהביאו ילדים לעולם ורצו להסדיר את הורות האם הלא ביולוגית כלפי הילד נאלצו להגיש את הבקשה בתקופות קצרות - תחילה תוך 90 ימים ולאחר מכן תוך 180 ימים. הדבר הכביד מאוד על האימהות, משום שהן נאלצו לנהל הליך משפטי במקום להתמקד באתגרי ההורות בתקופה המורכבת שלאחר הלידה. בנובמבר הוכפל משך הזמן להגשת הבקשה לחצי שנה.

בקהילה הגאה בירכו על ההקלה שניתנה בפסק הדין, אך דרשו לתקן בכנסת הבאה את חוק מרשם האוכלוסין באופן שיסדיר רישום הורות גאה במעמד הלידה כפי שנרשמים הורים שהם גבר ואישה. עורכת הדין עירא הדר, שמתמחה בייצוג משפחות גאות וייצגה שתיים מהאמהות, אמרה: "מדובר בניצחון חשוב, אך לא מספק. פסק הדין מלמד שההתייחסות למשפחות להט"ב היא עדיין מפלה ושמרנית, וההורות הלסבית נבחנת על ידי המדינה בכללים נוקשים ומחמירים ללא כל צורך. אנחנו נמשיך להיאבק למען השוויון המלא למשפחות הלהט"ב, בתקווה שיגיע יום שבו ההורות הלסבית כלל לא תידרש לקבל הכשר של בית המשפט או של המדינה".

עורכת הדין דניאלה יעקובי, שייצגה את האימהות בשניים מתוך ארבעת הערעורים, מסרה: "ניצחנו. נכון, זה ניצחון בנקודות, שכן עדיין לא השגנו שוויון מוחלט ונמשיך במאבק עד שהוא יושג, ועדיין מדובר בפסק דין משמעותי מאוד, שמשפיע על אלפי אמהות מאותו המין ועל ילדיהן".

מנכ"ל האגודה למען הלהט"ב, אוהד חזקי, אמר: "מדובר בצעד משמעותי בדרך לשוויון, אך העובדה שגם היום הורים להט"בים נדרשים לעבור הליך משפטי ארוך, יקר ולהוכיח את ההורות שלהם רק כדי להירשם כהורים לילדיהם היא אפליה חסרת בושה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ