פרופ' ניצה בן דב היא כלת פרס ישראל לחקר הספרות

בן דב חקרה בין השאר את יצירות עגנון, עוז ויהושע. ועדת הפרס קבעה כי הפרס יוענק לה בשל "הישגיה במחקרי הספרות העברית מהיבטים אוניברסליים והשוואתיים, תוך בחינת הספרות העברית המתכתבת עם יצירות הספרות הגדולות של העולם המערבי"

שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרופ' ניצה בן דב
שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה

כלת פרס ישראל לשנת תשפ"א בחקר הספרות היא פרופ' ניצה בן דב — כך הודיע היום (רביעי) שר החינוך יואב גלנט. בנימוקיה ציינה ועדת הפרס כי בן דב, שרבים ממחקריה תורגמו לשפות זרות, "הגיעה להישגים במחקרי הספרות העברית מהיבטים אוניברסליים והשוואתיים, תוך בחינת הספרות העברית החדשה והעתיקה המתכתבת עם יצירות הספרות הגדולות של העולם המערבי".

בן דב, ילידת תל אביב, למדה לתואר ראשון בספרות עברית ומקרא באוניברסיטה העברית בירושלים. את התואר השני ואת עבודת הדוקטורט השלימה באוניברסיטת ברקלי, ולאחר מכן לימדה עברית וספרות עברית באוניברסיטת פרינסטון. ב–1990 התמנתה למרצה בכירה באוניברסיטת חיפה, שם לימדה וחקרה עד פרישתה ב–2019.

מחקריה עוסקים בין השאר ביצירתו של ש"י עגנון, וכן בעמוס עוז ובא"ב יהושע. הוועדה ציינה את ספרה האחרון של בן דב, "חיי מלחמה", וכתבה כי הוא "מפלס דרך בקריאה העמוקה של השתקפות המלחמות החל ממלחמת העולם הראשונה וכלה באינתיפאדה השנייה, לאורך ארבעה דורות של כתיבת פרוזה ישראלית". לצד תפקידיה האקדמיים, בן דב מכהנת כיו"ר ועדת המקצוע ספרות במשרד החינוך, וכחברה בוועד המנהל של המכון לתרגום ספרות עברית.

בראש ועדת הפרס עמדה פרופ' עליזה שנהר מאוניברסיטת חיפה, לצד פרופ' יפה ברלוביץ מאוניברסיטת בר אילן והסופרת יהודית רותם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ