חיים לוסקי לא ילמד באוניברסיטת ת"א, בעקבות טענות שהטריד תלמידות במשך שנים

לפי הנהלת האוניברסיטה, לוסקי הוא שביקש לפרוש מההוראה במוסד. תחקיר שפורסם ב"המקום הכי חם בגיהינום" תיאר כי המרצה הוותיק התנהג באופן בלתי הולם במשך עשרות שנים שבהן לימד גם בבצלאל, במדרשה לאמנות בבית ברל ובמוסדות נוספים

שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים דעואל לוסקי, ב-2014
שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה

הנהלת אוניברסיטת תל אביב הודיעה היום (שלישי) כי האמן והמרצה חיים דעואל לוסקי לא ילמד יותר באוניברסיטה, בעקבות "הפרסומים האחרונים ופניות שעלו בקמפוס בעניין הלכותיו". בשבוע שעבר פורסם ב"המקום הכי חם בגיהינום" תחקיר שתיאר כי במשך שנים הטריד לוסקי מינית את תלמידותיו והתנהג אליהן באופן בלתי הולם. מוסדות נוספים שבהם לימד, בהם בצלאל והמדרשה לאמנות בבית ברל, התנערו מהתנהגותו לאחר פרסום הכתבה.

בתחקיר מפורטות עדויות של נשים שלוסקי הטריד כבר בשנות ה-80, כשלימד צילום בקמרה אובסקורה. כמה מהנשים אף התלוננו נגדו במהלך השנים. לפי התחקיר, הטרדותיו של לוסקי ידועות כשמועות בעולם האמנות כבר שנים: סטודנטיות נהגו להזהיר זו את זו מפניו ויש כאלו שיוצאות מהשיעורים שלו במחאה. כמו כן, ב-2015 יזמו סטודנטיות של לוסקי עצומה שקראה למוסדות אקדמיים להפסיק להעסיק אותו בלי להזכיר את שמו.   

באוניברסיטת תל אביב הבהירו היום כי לוסקי, שהיה מורה מן החוץ ואמור היה ללמד קורס אחד בסמסטר הקרוב, הוא שביקש לפרוש מהוראה במוסד. במכתב שנשלח לסטודנטים ולמרצים בפקולטה למדעי הרוח נכתב כי "אקלים לימודי בטוח וסביבה מיטיבה הם תנאים הכרחיים לכל תהליכי הלמידה, המחקר והיצירה. אנו מחויבים לשמור על תנאים אלה ולספק סביבה מוגנת ומעצימה לכל חברי הקהילה שלנו". עוד נכתב: "אנו מזדהים עם הנפגעות והנפגעים, מחזקים אותן ונחושים למנוע מקרים נוספים". 

בשבוע שעבר פרסמה הנהלת בצלאל מכתב לקהילת המוסד, ובו כתבה כי "אין בבצלאל היום מקום להתנהגות פוגענית בכלל, ולהטרדה מינית בפרט". עוד הוסיפו כי חשיפת המקרים "קשה מנשוא". בהנהלת המדרשה בבית ברל פרסמו גם כן מכתב המתנער מהתנהלותו של לוסקי כפי שנחשפה בכתבה. "אנו פועלים באופן נמרץ לוודא שאלה אינם פני המדרשה כיום", נכתב בהודעה לסטודנטים ולבוגרי המדרשה. "כחלק מהפעולות שננקטו הוקם פורום מוגנות השם דגש על קיום סביבה מוגנת לכל הלומדים במוסד". לוסקי פוטר מעבודתו במדרשה בבית ברל ב-2018, בעקבות תלונה של סטודנטית נגדו. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ