גלנט: נבדוק אם התנערותו של פרופ' גולדרייך מתנועת החרם כנה

שר החינוך אמר כי ינצל את 30 הימים שהועמדו לרשותו לבחון אם ניתן לשלול את פרס ישראל מגולדרייך, בשל חתימתו על קריאה לאיחוד האירופי להפסיק לשתף פעולה עם אוניברסיטת אריאל. ראשי האוניברסיטאות קראו לגלנט להסיר את התנגדותו להענקת הפרס

אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גלנט בכנס בשבע בירושלים, במארס
אור קשתי

שר החינוך יואב גלנט כתב הבוקר (שישי) כי יבדוק אם התנערותו של פרופ' עודד גולדרייך מתנועת החרם נגד ישראל "כנה", ויחליט בהתאם אם להעניק לו את פרס ישראל. אתמול התיר בג"ץ לגלנט לעכב את הענקת הפרס לגולדרייך, בשל התבטאויותיו שכללו קריאה לאיחוד האירופי להפסיק לשתף פעולה עם אוניברסיטת אריאל.

גלנט סירב להעניק את פרס ישראל במתמטיקה ומדעי המחשב לפרופ' גולדרייך ממכון ויצמן, וחברי ועדת הפרס עתרו נגדו. השופטים יצחק עמית, נעם סולברג ויעל וילנר קבעו פה אחד כי יש לאפשר לשר וליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לבדוק בתוך 30 יום אם העצומה מפרה את חוק החרם. גולדרייך מוסיף לעמוד מאחורי חתימתו על העצומה, אך הבהיר באמצעות עורך דינו מיכאל ספרד כי אינו תומך בתנועת החרם.

"תרחיש בו תומך בתנועת החרם יעמוד על הבמה ביום העצמאות ויקבל מידי ראשי המדינה את פרס ישראל הוא תרחיש שלא אתן לו את ידי", כתב גלנט, "מי שמדינת ישראל וחוקיה לא יקרים ללבו, לא ראוי לפרס ישראל. ננצל את הזמן שהועמד לרשותנו כדי להשלים את הבדיקה אם התנערותו הנוכחית של הפרופ' מתנועת החרם ענה ואם המידע שמסר לבית המשפט ולמדינה בעניין זה נכון".

ראשי האוניברסיטאות קראו היום לגלנט להסיר את התנגדותו להענקת הפרס לפרופ' גולדרייך. "אי הענקת פרס ישראל לאדם בשל השקפותיו הפוליטיות חוטאת לרעיון שביסוד קיומו של פרס ישראל ומהווה פגיעה חמורה בחופש הביטוי ובחופש המחשבה", נכתב בהודעה המשותפת שפרסמו. נשיא האיגוד הישראלי למתמטיקה, פרופ' מנחם קוג'מן מאוניברסיטת בן גוריון, קרא לזוכות ולזוכים בפרס ישראל שלא להשתתף בטקס, "שבגלל סיבות פוליטיות נעדרת ממנו מלכת המדעים. המעשה הראוי מצידם הוא להודיע שיסכימו לקבל את הפרס כאשר כולם יקבלו אותו".

לדברי פרופ' קוג'מן, גלנט עושה "סלקציה (של הזוכים בפרס, א"ק) בהתאם לדעותיהם הפוליטיות. זה בלתי נתפס. צריך רגע לדמיין מה היתה התגובה אם מעניקי פרס נובל היו מחליטים לבדוק אם אחד הזוכים שירת בצה"ל". הוא הוסיף כי "המיון הפוליטי צובע את פרס ישראל בצבעים של השלטון. כל מדען שמכבד את עצמו לא ירצה לשמש כשופט או לקבל את הפרס. גלנט אולי חושב שיש כאן רווח פוליטי מקומי, אבל הנזק הבינלאומי הוא אדיר".

על ההודעה חתומים שבעה מתוך שמונת החברים בוועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה): נשיאי אוניברסיטאות תל אביב, ירושלים, חיפה, הטכניון, בן גוריון, מכון ויצמן והאוניברסיטה הפתוחה. "החלטתך יוצרת תחושה קשה שרק מי ש'הולך בתלם' מתוגמל, ומי שמעז להביע דעה פוליטית המצויה מחוץ לקונצנזוס - נענש", כתבו. הם הוסיפו כי אין בהודעה "משום הזדהות עם התבטאויותיו הפוליטיות של פרופ׳ גולדרייך. להפך, לגבי ההתבטאויות הידועות לנו דעתנו שונה. אך אנחנו סבורים שזכותו, כאזרח שחי במדינה דמוקרטית, להביע את דעתו בלא מורא ובלא חשש".

פרופ' עודד גולדרייךצילום: מוטי מילרוד

מההודעה המשותפת נעדרו אוניברסיטת בר אילן ואוניברסיטת אריאל. מבר אילן נמסר בתגובה: "אנו רואים חשיבות עצומה בשמירת חופש הביטוי וחופש המחשבה. זהו סם החיים של הדמוקרטיה ושל אקדמיה מצוינת. ואולם אנו סבורים שחובה עלינו, במיוחד בעת הזו, להישמר מפגיעה באמון הציבור במערכת המשפט. מרגע שבית המשפט העליון נדרש לסוגיה, יש להשאיר את ההחלטה בידיו ולא לפגוע במעמדו". 

האקדמיה הלאומית למדעים פרסמה אף היא הודעה, בה הביעה "צער ודאגה על כך שבשלב זה נמנעה הענקתו של פרס ישראל לפרופ' עודד גולדרייך בשל עמדותיו הפוליטיות". "אנו רואים בדאגה רבה עירוב שיקולים פוליטיים בהחלטות הנוגעות למתן פרס ישראל במדעים", נכתב שם, "בנסיבות אלה יש משום פגיעה במעמדו של פרס ישראל ובמדע הישראלי כולו, וכן במעמדה המדעי של ישראל בעולם".

בשל החלטת בג"ץ, הפרס לא יינתן לגולדרייך בטקס שיצולם ביום ראשון הקרוב וישודר במוצאי יום העצמאות, ביום חמישי. אם יחליט גלנט לאשר את הענקת הפרס, יקבל גולדרייך את הפרס בטקס בשנה הבאה או עוד לפני כן.

עו"ד ספרד מסר בתגובה לפסיקת בג"ץ כי גולדרייך "אשם בפשע שכנראה אין לו תקומה בישראל של היום, שמאלנות". עו"ד גלעד ברנע, המייצג את חברי ועדת השופטים, מסר: "יש להצר על כך שמפעל פרס ישראל הפך למעין מגרש משחקים פוליטי, וכי תקנון הפרס לא מקוים על ידי שר החינוך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ