הבהאים ייקנו מצה"ל את הבסיס בעכו תמורת 40 מיליון שקלים

הסכם בין המרכז הבהאי למשרד הביטחון יאפשר את פינויו של מחנה "בן עמי" , שהסתיר את המתחם הקדוש בכניסה לעיר

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי

המרכז הבהאי העולמי רכש ממשרד הביטחון את שטח הבסיס הצבאי "בן עמי" בכניסה הצפונית לעכו, ששטחו כ-90 דונם, תמורת כ-39 מיליון שקלים. רכישת הבסיס נועדה למנוע את הסתרתו של מתחם "אלבהג'ה", הנחשב לקדוש ביותר לבהאים בישראל. על פי התוכניות, אמור צה"ל לפנות את הבסיס עד אוגוסט 2009.

מתחם אלבהג'ה ("מחוז ההנאה") נחשב לקדוש ביותר לבהאים, אף יותר מהמתחם המוכר בחיפה. באתר שוכנים "אחוזת אלבהג'ה", בה התגורר מייסד הדת הבהאית, הבהאא אוללה, בשנותיו האחרונות וגם "מקדש הבהאא אוללה" בו הוא קבור. המקדש הוא המקום הקדוש ביותר לבהאים, והוא מסמן את "הקיבלה", הכיוון אליו הם פונים בעת תפילה. שני המבנים מוקפים בגנים מטופחים ורחבי ידיים, והאתר ידוע בשם "המתחם הקדוש".

הבסיס הצבאי הישן והמוזנח, שכמעט שאינו פעיל, ועצי האקליפטוס בחזיתו, הסתירו את המתחם ולא איפשרו לנכנסים לעיר עכו מצפון לראות את גינותיו. לפיכך, פתחו מנהיגי הבהאים כבר לפני שנתיים במגעים לרכישת המתחם עם משרד הביטחון, ולפני מספר חודשים הגיעו לסיכום סופי. גורמים פרטיים העוסקים בנדל"ן בעכו ציינו, כי המחיר עליו הוסכם אינו גבוה במיוחד, בהשוואה למחירי קרקעות בתוך העיר עכו, ולאור העובדה שהעיר סובלת כיום ממחסור בקרקעות לבנייה.

גורמים במשרד הביטחון כי הכסף שתקבל המדינה ישמש להעברת הבסיס למקום אחר. מכירת הבסיס מתבצעת כחלק מפרויקט "שיווק מחנות צה"ל", במסגרתו מפנה המדינה מחנות צבאיים ישנים, הממוקמים לעתים קרובות סמוך לאזורים מגורים, ומייעדת את הקרקע לשימושים אזרחיים.

לפי התוכניות, לאחר שצה"ל יפנה את הבסיס בשנה הבאה, תיבנה במקום חזית פתוחה למתחם אלבהג'ה. במרכז הבהאי ציינו כי טרם הוכנו תוכניות ספציפיות להרחבת הגינות, אך הזזת הבסיס תיצור נוף שונה לחלוטין, שימנע את הסתרת המתחם. במרכז מסבירים כי הסרת הבסיס תעודד יותר מבקרים לסייר באתר, ותגביר את זיהויה של עכו עם הגנים הבהאיים שבשטחה. אחד הגורמים שקידמו את רכישת השטח הייתה ההכרזה מלפני חודשיים של אונסק"ו על הגנים הבהאיים בעכו ובחיפה כאתרי מורשת עולמית, המייצגים "ערכים אוניברסלים עולמיים".

ראש עיריית עכו, שמעון לנקרי, בירך על המהלך ואמר כי "ההשקעה של הבהאים בעכו היא השקעה שלא תסולא בפז והעירייה תמשיך לתמוך בהם ובקידום תוכניות תיירותיות בעתיד. לפני כחודשיים הוכרו גני הבהאים בעכו ובחיפה על ידי אונסק"ו כאתרי מורשת עולם ואין לי ספק שבעתיד הגנים יוסיפו לפריחה התיירותית בעיר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים. דרעי היה ונשאר המורה הרוחני שלו

לא מת, לא גוסס, ולא בבית חולים: תיק 4000 חי ונושם

מצעד הדגלים באזור שער שכם, בשנה שעברה. מה יחשבו אזרחי ישראל הערבים אם הממשלה תמנע מאזרחי היהודים לחולל ברחבת שער שכם תוך שירת "מוות לערבים", "שיישרף לכם הכפר" ועוד נעימות באותו הסגנון?

נילחם על זכותו של כל יהודי לקלל את האמ־אמא של כל ערבי

איור

יש ילדות שההתבגרות המינית שלהן מתחילה בגיל 6. אין הסבר לתופעה

יצחק לבני, 2016

מדובר בכישרון מפתיע של סופר גדול. זה הספר שאני הייתי רוצה לכתוב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?