מכללת תל-חי תשלם פיצוי לנכה שלא נקלטה בשל היעדר נגישות

בית המשפט בנצרת קבע כי המכללה תשלם 45 אלף לעליא אבו אל-חוף, בת 21 מדיר-חנא הסובלת משיתוק מוחין. השופטת הוד: התובעת לא זכתה לעבור הליך קבלה שיוויוני

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי

עליא אבו אל-חוף, תושבת דיר חנא הסובלת משיתוק חלקי, תפוצה ב-45 אלף שקל ממכללת תל-חי. זאת, בגין עוגמת נפש שנגרמה לה עקב סירוב המכללה, כפי שפורסם לראשונה ב"הארץ", לקבלה ללימודים בשל היעדר נגישות לנכים במקום.

אל-חוף, בת 21, סובלת משיתוק מוחין שגורם לה שיתוק חלקי בגפיים התחתונות ורעד בגפיים העליונות. על אף מגבלותיה, עברה בהצלחה את בחינות הבגרות וביקשה להתמחות בחינוך של תלמידים עם לקויות למידה. על סמך ציוניה ונתוניה זומנה לראיון קבלה, ובעקבותיו נמסר לה שלא התקבלה ללימודים.

שופטת בית המשפט בנצרת, עירית הוד, קבעה כי המכללה הפלתה את התובעת בניגוד להוראות החוק. "התובעת לא זכתה לעבור הליך קבלה שוויוני ככל מועמד ללימודים אקדמאים ובשל האמור נגרמה לה עוגמת נפש רבה", נכתב.

באשר לטענת המכללה כי אין לה המשאבים לאכלס תלמידים נכים, קבעה הוד שאין מחלוקת, כי לשם קיום החוק והפיכת מקומות לנגישים נדרשים התארגנות ותקציבים. "יחד עם זאת, אין בכך בכדי לפתור את הנתבעת מחובתה לעשות את כל שבידה בכדי להקל את נגישות המוגבלים למתקניה", כתבה.

עם פרסום סיפורה של אל-חוף, הגיבו במכללה כי המוסד ממוקם "על גבעה גבוהה ומאחר שהקמפוס ישן מאוד, אין בו מדרגות נעות ומעליות. המרחקים בן כיתה לכיתה רבים והגישה למרבית הכיתות שלנו נעשית באמצעות מדרגות ארוכות ותלולות". אל-חוף הסבירה מצדה שתוכל להסתדר משום שהיא מסוגלת ללכת מרחקים קצרים ואם היא נשענת על חונך או חברה, היא יכולה להתנועע ממקום למקום בלא כיסא גלגלים.

בתגובה לפסק הדין אמר מנכ"ל המכללה איתן גדליזון :"פסק הדין עדיין לא הגיע לידינו אבל חשוב לציין כי הסטודנטית עליא אבו אלחוף כן התקבלה ללימודים במכללה ולומדת בה לשביעת רצונה ונהנית מכל התשתיות המותאמות לנגישות לבעלי צריכים מיוחדים אשר פותחו במכללה ברמה שממעטים למצוא במוסדות להשכלה גבוהה אחרים בארץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ