דו"ח מבקר המדינה: עובד אחד במחלקה לאיתור יורשי נספי השואה

מספר ניצולי השואה פוחת מדי יום, אולם החברה להשבת נכסי הנספים פועלת בעצלתיים, תוך ליקויים רבים המחבלים בהשגת מטרותיה

דנה, יילר פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דנה, יילר פולק

החברה להשבת נכסי נספי שואה, האמונה על השבת נכסים ליורשים וסיוע לניצולי שואה, פועלת זה ארבע שנים בעצלתיים, תוך קיום ליקויים רבים המחבלים בהשגת מטרותיה - כך עולה היום (שני) מדו"ח מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס.

דו"ח מבקר המדינה עוסק גם בקרן לטיפול בחסויים , בטיפול הפרקליטות בתיקים פליליים וכן באופן התנהלות בית הנשיא .

הדו"ח בעניין החברה להשבת נכסי נספי השואה מציג ליקויים, לעיתים קריטיים, עת מספר הניצולים הולך ופוחת מדי יום. "השבת הנכסים של נספי השואה ליורשיהם היא חובה מוסרית, ואף על פי כן לא טופלה סוגיה זו במשך שנים", נכתב בדו"ח, "תיקון הליקויים, בלוח זמנים קצר, יוכל לתקן במעט את העוול שנעשה לבעלי הנכסים ויורשיהם ולסייע לניצולים בשנותיהם האחרונות".

הפגנת משפחות ניצולי שואה. תצלום: דן קינן

על פי הדו"חות הכספיים לשנים 2007 ו-2008, החברה החזיקה בנאמנות עבור יורשיהם של נספי השואה נכסים ששוויים הכולל כ-680 מיליון שקל וכ-648 מיליון שקל, בהתאמה. בנובמבר 2009 העסיקה החברה 45 עובדים. מפברואר 2007 עד מארס 2009 כיהן כמנכ"ל החברה מר ישי עמרמי. באוגוסט 2009 החל מר צבי קנור לכהן כמנכ"ל החברה, וביוני 2010 הוא הודיע על סיום תפקידו ומי שהחליפו באוגוסט 2010 הוא ירון יעקובס.

איתור יורשים - נדבך שולי בפעילות

על החברה הוטל לפעול לאיתור יורשים של הנכסים שהועברו לניהולה, אולם נמצא כי איתור יזום של יורשי נכסים, שהציבור לא הגיש בקשות בגינם, היה נדבך שולי בלבד בפעילות החברה, מה שמונע מימושם באם לא יימצאו יורשים.

עד יולי 2008, המועד האחרון להגשת בקשות במסגרת הליך האיתור, לא הוגשו בקשות לגבי נכסיהם של 1,542 מ-2,646 בעלי הנכסים ששמותיהם פורסמו. נוסף על כך, עד מועד סיום ההליך נדחו כאלף מהבקשות שהוגשו. עד נובמבר 2009 טופלו בחברה 57 תיקי איתור יזום. נמצא כי החברה לא קבעה סדר עדיפות לטיפול בנכסים שלא הוגשו בקשות להשבתם.

עובד אחד במחלקה

תקציב הפעילות של מחלקת איתור יורשים לשנים 2007-2009 היה 636 אלף שקל. מהבדיקה עולה כי עד יוני 2009 ניצלה המחלקה כ-9,000 שקל בלבד. עוד נמצא כי החברה הקצתה למחלקה רק משרה אחת, ובאמצע שנת 2009 החליטה לתגבר את כוח האדם במחלקה.

עוד עולה מהדו"ח כי על פי החוק על החברה לפרסם בעיתונים בארץ ובחו"ל מידע על הנכסים שבידיה בתוך שלושה חודשים ממועד הקמתה. רק באפריל 2010, כשלוש שנים לאחר המועד הנדרש, החלה החברה במסע פרסום בחו"ל.

מיולי 2009 רשאית החברה לממש נכסים בשווי 176 מיליון שקל ולהשתמש בתמורה שהתקבלה ממכירתם לסיוע לניצולי שואה והנצחתה. החברה נדרשה בחוק לפרסם הוראות בעניין מימוש נכסים תוך שנה מיום הקמתה, אולם לא עשתה זאת.

תמיכה בארגונים שלא זקוקים לסיוע

כמו כן, לא גיבשה החברה מדיניות ארוכת טווח בנושא הסיוע לניצולים ולא פעלה די לבדיקת צרכיהם. לעומת זאת, אישרה החברה סיוע חירום בגובה 2.9 מיליון שקל למספר ארגונים של ניצולי שואה, בהם כאלו שלא עמדו בתנאי הסף או בעקרונות שקבעה. בין היתר, נרשמו מספר ארגונים שקיבלו תמיכה משמעותית מגופים אחרים ולא היו זקוקים לסיוע לשם קיומם או לפעילות בסיסית. כמו כן, נתמך ארגון שוועדה מייעצת בחנה בקשתו לסיוע שנה קודם לכן, והחליטה לדחותו.

עוד עולה מהדו"ח כי החברה פעלה בעיקר לאיתור נכסי נדל"ן של נספי שואה, חרף תכנית העבודה לפיה יש לאתר גם מטלטלין וזכויות, כספים וניירות ערך. בתכניות העבודה לאיתור נכסים לא נכללו לוחות זמנים של הפעולות המתוכננות ולא צוינה עלות ביצוען, ולפיכך לא יכלו לשמש להשגת המטרה שלשמה הוכנו.

"לא הפנימה שעליה לפעול לפי נורמות ציבוריות"

גם בפן המנהלתי של החברה נרשמו ליקויים, כשעל פי דו"ח המבקר, "החברה לא הפנימה שעליה לפעול לפי נורמות ציבוריות שחלות עליה". כך חל עליה חוק חובת מכרזים, אולם החברה לא מינתה ועדת מכרזים שאישורה נדרש לביצוע התקשרויות. במועד סיום הביקורת, עדיין לא היה לחברה נוהל להסדרת התקשרויות להעסקת יועצים, מומחים ונותני שירותים.

מהחברה נמסר בתגובה כי היא "מקבלת את ביקורת המבקר כחלק מתהליך שיפור מתמיד ופועלת ליישום המלצותיו. חשוב לציין כי הדו"ח מתייחס לפעילות החברה עד נובמבר 2009. מאותו מועד ועד היום ביצעה החברה מספר צעדים משמעותיים על מנת לקדם את השגת המטרות למענם הוקמה - איתור והשבת רכוש של נספי שואה ליורשים החוקיים, סיוע לניצולי שואה הזקוקים לכך, ותמיכה בפעילויות חינוך והנצחה".

האפוטרופוס הכללי מסר בתגובה כי הוא "פועל בשיתוף פעולה מלא עם נציגי החברה, לרבות על דרך של הקמת צוותי עבודה משותפים לאפוטרופוס הכללי ולחברה שפועלים יחדיו זה מכבר על מנת לעשות את הנדרש להשלמת העבודה המקיפה והענפה שנעשית על ידי האפוטרופוס הכללי, להעברת כל הנכסים השייכים לנספי שואה לרשות החברה".

החברה להשבת נכסי נספים שילמה עשרות אלפי שקלים לבנו של המנכ"ל

כל המשרות בבית הנשיא, מלבד אחת, אוישו שלא באמצעות מכרז

תיקי רצח ועבירות מין מתעכבים ולא מטופלים

הקרן לטיפול בחסויים: רכז אחד לכ-160 מטופלים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ