04.01.1998/"נשבר לי", אמר שר החוץ דוד לוי והתפטר

היום לפני 13 שנה:

ליטל לוין צרובה
ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליטל לוין צרובה
ליטל לוין

"איני חבר עוד בממשלה זו. אני עם השותפות הזו גמרתי. גם אדם מנוסה כמוני, שאתם אוהבים לייחס לו תכונות כאלה ואחרות, נשבר לו!", אמר ב-4 בינואר 1998 דוד לוי במסיבת עיתונאים שכינס כדי להודיע על התפטרותו ממשרת שר החוץ של מדינת ישראל בשל מה שהיה בעיניו כישלונה המוחלט של הממשלה לדאוג לשכבות החלשות. "איפה האחריות? איפה הרגישות?", זעק.

כמה ימים לפני התפטרותו לוי הבהיר כבר שלא יישאר על כיסאו אם תצביע הממשלה על תקציב שאינו נותן מענה לשכבות החלשות במדינה. "הממשלה הזו עולה על טיסה לשום מקום", תקף לוי ב-1 בינואר את דרכה החברתית של הקואליציה. מקורביו האשימו את ראש הממשלה ואת שר האוצר יעקב נאמן ב"רמאות והונאה מכוונות", ואמרו שנתניהו מזלזל בהצהרתו הנחושה של לוי לפיה לא יתמוך בתפקיד אם לא ייכללו בו הנושאים החברתיים.

הפרשנים ורוב חברי הכנסת החרו החזיקו אחר לוי והגיבו בהערכה להתפטרותו ולדברי הביקורת על הממשלה. אבל אברהם טל מ"הארץ" תמה מדוע, אם לבו של לוי נקרע כך ממצוקת השכבות החלשות, לא לקח לעצמו את תיק האוצר כשיכול היה. "משתי סיבות", השיב טל על תהייתו: "האוצר משרד קשה, המחייב עבודה מבוקר עד לילה, ולוי הוא עצלן (שמעו מה שיש לאנשי משרד החוץ לומר על עבודתו במשרד שעליו חלם כל השנים), המתעב עבודה קשה. העבודה המצפה לשר אוצר הפחידה אותו. שנית לוי יודע ששר אוצר, גם 'חברתי' ב-100%, חייב לקבל החלטות קשות, רבות מהן לא פופולאריות (...) עבודה קשה ואי-פופולאריות לוי משאיר לאחרים".

כך או כך, נתניהו לא התרגש מלכתו של שר החוץ, ובוודאי לא היה סבור שיש בכך כדי לאיים על יציבות הממשלה שלו. במסיבת עיתונאים שכינס הוא הדף את דברי הביקורת שהאשימו אותו בחוסר רגישות לעניינים חברתיים והצהיר שאחרי ההצבעה על התקציב ימצא מניין להפנות אליהם 350 מיליון שקל נוספים. ומכל מקום הזכיר לבוחריו שמא יתפתו לנטות שמאלה בחיפוש אחר מצע חברתי-כלכלי אחר, שהחזרת ממשלת שמאל לשלטון פירושה "החזרת ישראל לקווי 67' בכל החזיתות. נמצא את עצמנו על שפת הכינרת בצפון ובפאתי כפר סבא במרכז. אני יודע שהעם לא רוצה בזה, ואני יודע שחברי הקואליציה לא רוצים בזה", פסק, והבטיח להמשיך "לעמוד בתוקף על נושא הביטחון". לאופוזיציה ייעץ "לאפסן את החליפות". את תיק החוץ המיותם נטל לידיו. למחרת ההתפטרות, בישיבת סיעות הקואליציה, נתניהו לא הזכיר במילה את אירועי האתמול ולא קרא לשר החוץ לחזור בו מהתפטרותו. ואולם לכתבים הפרלמנטרים בכנסת אמר שהוא קורא ללוי לחזור, סיפר כתב "הארץ" בכנסת גדעון אלון. "פניתי אליו ואני עושה זאת גם עכשיו דרככם", אמר נתניהו לכתבים. "אפילו דיברנו כמה מילים".

אבל למרות הנחישות וקור הרוח שהפגין ראש הממשלה, יוסי ורטר תיאר ב"הארץ" נתניהו מבוהל למדי: "בשעות שקדמו למסיבת העיתונאים שכינס הוא היה קרוב לאובדן עשתונות. מיד לאחר הודעת לוי, פתח נתניהו במרתון של שיחות טלפון מבוהלות לאישים בליכוד ומחוץ לליכוד. מכולם הוא ביקש, כמעט התחנן, שיתמכו בו, שלא יפילו אותו בהצבעה על התקציב, בהצבעת האי-אמון בשבוע הבא, ובכלל".

זה עבד: התקציב התקבל ברוב של 57 קולות, 58 למעשה, אם לוקחים בחשבון את חבר הכנסת אפי אושעיה מהעבודה, שבטעות הצביע בעד. האופוזיציה נאלצה לחכות עוד שנה נוספת, לתקציב 99', שלמרות מאמצי נתניהו לא התקבל והביא לפיזור הממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ