השלטון המקומי נגד פתיחת אזורי הרישום לבתי הספר

ביקורת על יוזמת משרד החינוך

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אור קשתי
אור קשתי

מרכז השלטון המקומי מתנגד ליוזמת משרד החינוך לפתוח את אזורי הרישום לבתי הספר היסודיים. במכתב ששלחו ביום חמישי ראשי המרכז לשר החינוך, גדעון סער, נכתב כי מדובר ב"מלכודת מסוכנת שתוביל, בסופו של דבר, להגדלת הפערים החברתיים בישראל", וקראו לביטול המהלך. לדברי גורמים שונים, בשבוע שעבר אישר מנכ"ל המשרד, שמשון שושני, ליישם את היוזמה כבר בשנת הלימודים בכ-10 רשויות מקומיות ברחבי הארץ, שייקבעו בקרוב.

הרישום לבתי הספר היסודיים הרשמיים נקבע עד היום על פי אזור המגורים של התלמיד. על פי תוכנית משרד החינוך, הרשויות המקומיות שישתתפו בפיילוט "תיישמנה אזור רישום משותף אחד לכל מוסדות החינוך היסודיים ולחטיבות הביניים", כפי שנכתב בטיוטת חוזר מנכ"ל מיוחד בנושא, אשר פורסמה לפני כחודש וחצי ב"הארץ". פתיחת אזורי הרישום תאפשר להורים לבחור את בית הספר של ילדיהם מבין כמה מוסדות חינוך, בעוד משרד החינוך אמור להפעיל בקרה על התהליך. ההוראות החדשות, המזמינות רשויות מקומיות להשתתף ב"ניסוי" לפתיחת אזורי הרישום, צפויות להתפרסם בקרוב.

"אנו מבקשים להביע את מורת רוחנו והסתייגותנו מהחלטת משרד החינוך על פתיחת אזורי רישום", כתבו יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, ויו"ר ועדת החינוך של הארגון, ראש העיר רעננה, נחום חופרי, "זוהי החלטה חד-צדדית, שלא תואמה עם הרשויות המקומיות, שהן הנושאות באחריות לרישום תלמידים לבתי-הספר. על כן, לא ניתן לצפות שהרשויות המקומיות יבצעו הנחיה שלא היו שותפים בגיבושה".

בוחבוט וחופרי מציינים בחוזר כי אמנם, על פי ההחלטה המתגבשת, כל בית ספר יהיה מחויב לקלוט 15% תלמידים מתקשים, אולם "אנו חוששים, חשש מבוסס, כי יימצאו הדרכים לעקוף תנאי זה ובסופו של דבר נעמוד בפני מציאות שבתי-הספר יעשו הכל כדי למשוך אליהם רק תלמידים חזקים. בכך תרחיב פתיחת אזורי הרישום את הפער בין חזקים לחלשים ותתרום תרומה שלילית לשוויון ההזדמנויות".

באשר להערכתם של ראשי משרד החינוך, ביניהם המנכ"ל שושני שמקדם את היוזמה, לפיה פתיחת אזורי הרישום "תכריח" את מוסדות החינוך להתחרות ביניהם וכך לשפר את עצמם, כותבים ראשי מרכז השלטון המקומי כי התהליך עלול לדחוף את בתי ספר "לפעול בדרכים שונות - לאו דווקא ראויות מבחינה חינוכית - כדי למשוך אליהם בעיקר את התלמידים החזקים". הם ציינו כי שיטה זו נבחנה בעבר בתל אביב ובוטלה.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי מדובר בפיילוט בו ישתתפו רק רשויות שיבקשו זאת ויאושרו על ידי המשרד, בהתאם להחלטת הממשלה שהתקבלה בנושא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ