155 מרצים קוראים להטיל חרם אקדמי על אריאל

אחרי מכתב האמנים

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אור קשתי
אור קשתי

155 מרצים מאוניברסיטאות ומכללות ברחבי הארץ, חתמו על עצומה חדשה הקוראת להחרים את המרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון. בעצומה מצהירים חברי הסגל על "אי-נכונותנו לקחת חלק בכל פעילות אקדמית, מכל סוג שהוא, המתרחשת במכללה הפועלת בהתנחלות אריאל". לדבריהם, "אריאל אינה חלק משטחה הריבוני של מדינת ישראל, ועל כן אי אפשר לחייב אותנו להופיע שם. צו מצפוננו ואחריותנו הציבורית מחייבים אותנו להביע עמדה ברורה".

בחותמים על העצומה גם שלושה חתני פרס ישראל: הפרופסורים יהושע קולודני מהאוניברסיטה העברית, בנימין איזק מאוניברסיטת תל אביב ואיתמר פרוקצ'יה ממכון ויצמן. "אנו, אנשי אקדמיה ממגוון תחומים ומכל מוסדות ההשכלה הגבוהה בישראל, מביעים כאן באופן פומבי את התנגדותנו להמשך הכיבוש והקמת התנחלויות". לפני שלושה חודשים כתבו עשרות אמנים מכתב הקורא להחרים את היכל התרבות באריאל.

החותמים מביעים מחאה על הפער שקיים בין אריאל לכפרים הפלסטיניים באזור: "אריאל הוקמה על שטח כבוש. במרחק קילומטרים ספורים מאריאל הפורחת והמשגשגת, מתגוררים פלסטינים בכפרים ובמחנות פליטים, בתנאי מחיה קשים מנשוא וללא זכויות אדם בסיסיות. לא רק שהם אינם זוכים לנגישות להשכלה גבוהה, חלקם אף אינם זוכים למים זורמים. שתי מציאויות שונות שיוצרות מדיניות אפרטהייד".

בשמות המופיעים בחותמי העצומה: ניב גורדון, אורי רם, אורן יפתחאל ונסים קלדרון מאוניברסיטת בן גוריון; מירי אליאב-פלדון, מרסלו דסקל, רונן שמיר וישראל גרשוני מאוניברסיטת תל אביב; חנן חבר וגלית חזן-רוקם מהאוניברסיטה העברית; אבי עוז ופרלה נשר מאוניברסיטת חיפה ועוד.

החתמת המרצים על העצומה החדשה ארכה כמה שבועות, במהלכם פנו גורמים שונים - בהם גם אנשי המרכז האוניברסיטאי אריאל - לוועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה). בתגובה פרסם הוועד תגובה רשמית ובה ביקורת על היוזמה: "ור"ה מתנגד לכל סוג של חרם אקדמי וקורא לסגל האקדמי בישראל להתנגד להטלת חרמות אקדמיים על מוסדות ישראליים ועל חוקרים ישראלים באשר הם". הם הדגישו כי העצומה אינה מייצגת עמדה רשמית של המוסדות אליהן משתייכים החותמים.

את העצומה החדשה יזם וארגן ד"ר ניר גוב מהמחלקה לפיזיקה כימית במכון ויצמן. בשונה מהתארגנויות אחרות, בולט ברשימה חלקם של אנשי סגל ממדעי הטבע והמדעים המדויקים - למעלה משליש מהחותמים באים מתחומים אלה. "האקדמיה הישראלית חייבת לבדל עצמה מהאקדמיה ?המתנחלית'", אמר גוב, "רק בידול משמעותי יכול לסייע לתומכים שלנו בחו"ל, הפועלים נגד הטלת חרם אקדמי על ישראל".

לפני כשלושה שבועות פרסמה "המועצה להשכלה גבוהה" (המל"ג), גילוי דעת היוצא נגד קריאות של מרצים ישראלים לחרם אקדמי על ישראל. לפי המל"ג, שבראשה עומד שר החינוך, גדעון סער, מדובר ב"ערעור אושיותיה של מערכת ההשכלה הגבוהה". ד"ר גוב אמר בהקשר זה כי "אין סתירה בין גילוי הדעת לבין העצומה שלנו".

בתגובה לעצומה אומר נגיד "המרכז האוניברסיטאי אריאל", יגאל כהן אורגד, כי "מיעוט זעיר וסהרורי של כ-150 מרצים מתוך סגל של כ-7,000 אנשים עומד מאחורי העצומה. אנו יודעים שראשי האוניברסיטאות שוללים את הקריאה לחרם ואת כל מה שכרוך בה. אני בטוח שהאקדמיה תמשיך לשתף איתנו פעולה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ