מטוס ראשון של 170 בני פלשמורה נחת בישראל

בהתאם להחלטת הממשלה לפני שבועיים, הגיעו אתמול הראשונים מבין 8,000 בני פלשמורה. אחים נפגשו אחרי שלא ראו זה את זה שבע שנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אתמול נחתו בארץ בני הפלשמורה הראשונים, ששהו בשנים האחרונות במחנה המעבר גונדר באתיופיה, לאחר שנפתר משבר התעופה אשר מנע את המראת המטוסים. טיסה ראשונה עם 170 עולים נחתה אתמול, ומטוס שני של חברת התעופה אתיופיאן איירליינס ימריא היום.

בני הפלשמורה עולים לארץ במסגרת החלטת ממשלה לפני כחודשיים להעלות ארצה כ-8,000 מבני העדה. במרכז הקליטה חורב בבאר שבע, אליו הגיעו ראשוני בני הפלשמורה שנחתו אתמול, התרחשו איחודים מרגשים רבים. אחים נפגשו אחרי שלא ראו זה את זה למעלה משבע שנים. דודים פגשו אחיינים לראשונה בחייהם. משפחות הפלשמורה שהגיעו למרכז הקליטה יתגוררו בו בשנה וחצי הקרובים.

העולים החדשים היו מותשים מהטיסה לישראל. אך גם העייפות לא הצליחה להסתיר את השמחה. "הם הגיעו לכאן עייפים ומותשים, אבל נרגשים מאוד", אומרת אלין ללוש אבוהרון, מנהלת המרכז. "אנחנו מאוד שמחים להגיע לישראל, אחרי שבע שנים של המתנה לעלות לפה", אומרת בושה דיינו. "פעמיים ביטלו לנו את הטיסה, אבל עכשיו אנחנו מתרגשים מאוד. קלטו אותנו ממש יפה ומתייחסים אלינו בצורה טובה", היא אומרת. "המרכז היה מוכן לקליטתם. הדירות שופצו עבורם. הכנו את כל מה שצריך בשביל לקלוט אותם בצורה הטובה ביותר. עובדים סוציאליים הגיעו לכאן. הילדים יכנסו בקרוב למועדוניות וילכו לבית הספר. רכשנו להם את כל מוצרי היסוד הדרושים, ובימים הקרובים הם יעברו סדנאות להכרת המקום והסביבה", הוסיפה מנהלת המרכז אבוהרון.

בחדר הסמוך יושבת טננאי פרדה יחד עם בני משפחתה לאכול את ארוחת הצהריים הראשונה שלה בארץ. "אני מאוד שמחה שהגענו סוף-סוף לישראל. יש לי פה בני משפחה שלא ראיתי שנים, והיום אני פוגשת אותם", פרדה בהתרגשות. אוויקה דסה לא ראה את אחיו כבר שבע שנים, אתמול הוא פגש אותו לראשונה "המתנו שנים רבות כדי להגיע לארץ ישראל. אני ממש מחכה לראות אותו", אומר דסה בדמעות.

העולים החדשים יתחילו בקרוב ללמוד באולפן מיוחד בעברית במרכז הקליטה. לאחר מכן מתכננים מנהלי המרכז להצמיד לכל משפחה חונך מיוצאי אתיופיה הוותיקים, כדי לעזור להם להתאקלם במהירות בארץ.

הסוכנות היהודית חתמה על הסכם עם חברת התעופה האתיופית להפעלתן של שתי טיסות השכר שבהן הגיעו העולים, לאחר שהשלטונות באדיס אבבה מנעו מחברת התעופה טורקיש איירוויז לנחות בתחילת השבוע שעבר, על מנת לאסוף את העולים החדשים. ל"הארץ" נודע, כי בשבוע הבא צפויים להגיע ארצה עוד כמאה מבני הפלשמורה בטיסה מיוחדת, ואחר כך הם ישולבו בטיסותיה הסדירות של חברת אתיופייאן איירליינס ארצה; זאת לאחר שבהתערבות שר התחבורה, ישראל כץ, אישרה רשות התעופה האזרחית (רת"א) לחברה האתיופית להוסיף טיסת קו סדירה - רביעית במספר לשבוע - בקו מאדיס אבבה לנתב"ג וממנה. במקביל הגיעה הסוכנות היהודית להסכמה עם אתיופייאן אייר שלא תייקר את מחיר כרטיסי הטיסה עבורם, כפי שדרשה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ