שיחת היום | "ח"כ שמאלוב-ברקוביץ', את חושבת שנשים מגזימות בתלונות על הטרדה מינית?"

מרב מיכאלי
שיחת היום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מרב מיכאלי
שיחת היום

חברת הכנסת יוליה שמאלוב-ברקוביץ' עוררה אתמול סערה בדברים שאמרה בכנס ארגון "הפמיליסטים" האנטי-פמיניסטי. התגובות לא איחרו לבוא. "אני מציעה לגברת שתפתח כמה ספרים ותלמד על שוויון ולא פחות על התנהגויות קליניות של נפגעות עבירה מינית", אמרה רונית ארנפרוינד-כהן, מנהלת האגף לקידום מעמד האשה בוויצו. משדולת הנשים בישראל נמסר כי "דבריה של שמאלוב מעידים על בורות וחוסר ידע משוועים בכל הנוגע למאבק באלימות נגד נשים, במה שקשור למאבק בעוני ובקידום עבודת נשים".

אף יו"ר מפלגתה קדימה ציפי לבני שוחחה עמה והבהירה כי היא "חולקת מהותית" על עמדותיה.

יוליה שמאלוב-ברקוביץ', רצית להקים עמותה לזכויות הגבר.

"הרבה פעמים אני אומרת את זה בצחוק כי אני שומעת על הרבה מאוד עוולות שקורות עם הגברים, שקורות בחקיקה לגבי גירושין, אז כן".

אבל את ודאי יודעת ש-99 מתוך 120 ח"כים הם גברים, שרק שלוש מתוך 30 שרים הן נשים, ש-95% מההון בעולם נמצא בידיים של גברים ושגברים בישראל משתכרים שליש יותר מנשים.

"מרב, מרב, אל תכניסי אותי למשבצת של פעילה נגד נשים. מה שאני עושה עכשיו זה גם למען הנשים".

איך זה בעד הנשים?

"אני חושבת שהפמיניזם - שבתחילת דרכו גרם לשינוי פני החברה האנושית, לכך שאנחנו מצביעות, שיצאנו החוצה, שאנחנו עובדות ושיש יותר זכויות שוות - מתחיל לדעתי להגזים לחלוטין ולפגוע באשה. מה הקשר בין מה שאני מדברת לבין זה שהנשים עוד לא מספיק מקבלות זכויות שוות. אני חושבת למשל שנשים צריכות לקבל זכויות יתר. ואני לא מסכימה עם הפמיניסטיות שרוצות זכויות שוות. אני חושבת שאשה שיצאה החוצה, אם היא במשפחה והיא נשואה, היא צריכה מיידית לקבל הטבות מס בשווי של הוצאות הטיפול בילדים. ואם היא לא במשפחה והיא גרושה היא צריכה לקבל את ההטבות האלה מיד!".

אז למה כדי לפעול למען נשים את צריכה על הדרך לדבר נגד חד-הוריות?

"כשאני מדברת על חד-הוריות אני חס וחלילה לא רוצה לפגוע באותו חופש הבחירה של אשה שהחליטה להיות חד-הורית כי הגיעה למצב שהזוגיות לא צלחה לה, או באלה שהתגרשו או שלא הצליחו למצוא חתן. אבל ברגע שחד-הוריות הופכת לאידיאולוגיה ולהיות חד-הורית הופך לאידיאל בחברה הישראלית, אז אני מתנגדת לזה כי זה פוגע באושיות המדינה היהודית".

למה זה פוגע במדינה היהודית? הן יולדות ילדים יהודים.

"אני מאמינה בערכי היהדות. לא ראיתי בשום מקום ביהדות שכתוב שאנחנו צריכים לעודד משפחה חד-הורית. אני חושבת שמדינה יהודית זו דרך חיים. את לא מסכימה אתי ואתם יכולים לצלוב אותי אבל ניגשים אלי אנשים ואומרים לי יש לך ביצים. נמאס לנשים שגברים מפחדים להתחיל אתנו, שגברים לא רוצים לקחת אותנו לעבודה, ויש חוקים שעושים אפליה נוראית לגברים בזמן הגירושין. היית צריכה להיות בכנס הזה, היית הופכת ל - לא רוצה להגיד שוביניסטית - אבל היית אומרת בוא'נה חבר'ה, אני לא מכירה את הסיפורים האלה, מאיפה זה בא, כי זה לא יוצא החוצה".

אני מכירה סיפורי גירושין של גברים לרוב, אבל גברים עדיין מחזיקים באופן כמעט בלעדי בשלטון, בכסף ובעמדות ניהול. רק הם יכולים לתת גט ואת מסכימה שנשים עדיין רחוקות משוויון.

"אבל זה תלוי בנו, רק בנו".

זה שרה"מ ממנה בקושי שתי שרות זה תלוי רק בנו?

"בוודאי! אנחנו צריכים לצאת יותר לעבוד, יותר לצאת החוצה".

איך נצא לעבוד יותר אם לא מכירים בהוצאות גידול ילדים עבורנו?

"אבל תשימי לב מה אני אומרת לך, שהוצאות גידול ילדים לא צריכות להיות רק לנשים אלא למשפחה".

איך את יכולה להיכנס לסיבות של מי שמחליטה על חד-הוריות? אם למשל מישהי נאנסה בילדות ולא רוצה יותר עניינים עם גברים?

"את לוקחת אותי לשוליים. כמה נשים כבר נאנסו בילדות?".

הנתונים מראים את זה בבירור: שכל אשה שלישית עוברת תקיפה מינית, שבכל בית שישי יש גילוי עריות.

"אני לא מאמינה לסטטיסטיקה הזאת ולא יעזור שום דבר לאף אחד. רק אחת שעברה את זה, אנחנו במדינת ישראל צריכים לתת לה את כל התמיכה, גם כלכלית, גם נפשית. אבל צריך לבדוק, מה שקורה כרגע הוא שהנושא הזה פרוץ".

למה את לא מאמינה לסטטיסטיקות על אונס?

"כי יש מדיניות מכוונת של ארגוני נשים קיצוניות".

מה המדיניות?

"להפוך את הגברים למפלצות".

למה? מה הן מרוויחות מזה?

"מה זאת אומרת? כי אז יגנו עליהן, ישלמו להן הרבה כסף, ייתנו להן תמיכה".

את יודעת כמה משתכרות אלה שעובדות במרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית?

"את יודעת מה, אני שמחה שאת מדברת אתי על זה. אז תגידי לי, למה עם כל הכוח שיש לפמיניסטיות, למה נשים שעובדות במרכז הסיוע לא מרוויחות כסף? אולי אנחנו לא פועלים נכון?".

אני מבינה שחוויית החיים שלך אחרת. אמרת שאף פעם לא הטרידו אותך מינית.

"לא, זה נכון שאני לא מתייחסת לזה כאל הטרדה מינית".

אני לגמרי מאמינה לך, אבל למה את לא מאמינה לאחרות?

"למה את אומרת שאני לא מאמינה?".

כי דיברת נגד אורלי אינס. דיברת אתה?

"לא, אני גם לא רוצה לדבר אתה".

למה את לא רוצה לדבר אתה? למה לא לשמוע אותה לפני שאת מדברת עליה בציבור?

"אני לא רוצה לשמוע. עצם העובדה שהיא החליטה להתלונן בדיוק כשהוא החליט להתקדם, כשהנושא הזה קרה לפני הרבה זמן - יש לי בעיה עם זה".

את אומרת שהפמיניזם פוגע בנשים. את מרגישה שזה פוגע בך אישית?

"למה את משווה אותי עכשיו? כן, כן, תראי, אני יצאתי עם דעה, תראי איך תוקפים אותי על זה. מה שאני עושה זה, אני מעודדת את הנשים לצאת ולדבר, לא להראות שהן מסכנות וצריך להגן עליהן. הן צריכות לדעת שהן חזקות והן יכולות לצאת ולהגיד אם מישהו הטריד אותן באמת. ואני מעודדת נשים לצאת ולדבר. אני מאמינה בכל לבי שברגע שאשה, נותנים לה סטיגמה של שברירית ומסכנה ופתיה, אז היא לא מרגישה גם מספיק חזקה לדבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ