הנשיא שמעון פרס בהלווית רעייתו סוניה פרס: בעיניי היא היתה מה שאדם צריך להיות

נשיא המדינה ספד לרעייתו סוניה פרס, שמתה אתמול בגיל 87, בטקס ההלוויה שנערך בבית העלמין בבן שמן; פרס: אוהב אותך עד שייעצמו עיניי

הארץ
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
שירות ""

הבוקר הובאה לקבורה סוניה פרס, רעייתו של נשיא המדינה שמעון פרס, שמתה אתמול בגיל 87 בביתה בל אביב. לבקשתה, נערכה ההלוויה בבית העלמין של כפר הנוער בבן שמן, בו גדלה, במתכונת של לוויה אזרחית רגילה ולא כהלוויה ממלכתית.

בני משפחתה של פרס ספדו לה בזה אחר זה. ראשון הסופדים היה הנשיא פרס. "פגשתי אותה לראשונה לפני 73 שנה במקום הזה, לבושה מכנסים קצרים יחפה עם צמה על ראשה, עם פנים נפלאות, חטובות. ידעתי שזו אהבה ממבט ראשון", סיפר הנשיא.

פרס תיאר אשה צנועה וישרה "היא מעולם לא סטתה מדרכה. היתה לה דרך משלה שהיא חוכמת לב וחוכמת אדם ביחד", סיפר הנשיא פרס. "העיקרון הראשון שלה - היה עצמך מה שאתה, ללא טיפת זיוף, ללא טיפת העמדת פנים, ללא בקשת תמורה".

פרס הולך אחרי הארון. תצלום: ניר קידר

בדבריו תיאר פרס, כיצד תמיד העניקה סוניה לסובבים אותה מבלי לבקש דבר בתמורה, מבלי לבקש דבר לעצמה. "היא מעולם לא רצתה להיות מורמת מעם, תמיד רצתה להיות חלק ממנו. את רוב עבודתה עשתה בסתר", סיפר נשיא המדינה. "היא שטפה רצפות של מוסדות לילדים חולים. היא מעולם לא רצתה לשבת במועצת המנהלים. תמיד העדיפה את הרצפה על פני התקרה".

על מקום קבורתה של רעייתו סיפר פרס "כאן נישאנו בכפר הזה. כאן היא גדלה. את המקום הזה היא אהבה". פרס סיפר על אהבתו הגדולה לסוניה ואמר "אהבתי אותה ממבט ראשון. היא האהבה הגדולה ביותר של חיי. והאהבה הזו תיוותר בליבי עד שייעצמו עיניי", אמר פרס בקול שבור. "למדתי ממנה יותר ממה שיכולתי ללמד אותה. היא הייתה בבית המצפן האמיתי, המצפון האמיתי, ועל פיה יישק דבר. לא מפני שניסתה לצוות, אלא מפני שהייתה יהלום צלול. ועל פי דוגמתה ידענו מה נכון ומה לא".

לסיכום דבריו אמר פרס "זו שעה קשה לי מאד, ולא אוכל לומר את כל אשר ליבי, אבל אני כל כך גאה שהקדוש ברוך הוא נתן לי את ההזדמנות לחיות עם האשה הזאת", אמר נשיא המדינה. "בעיניי היא הייתה מה שאדם צריך להיות", אמר פרס. אחרי נשיא המדינה עלו בזה אחר זה ילדיה ונכדיה של פרס שספדו לה בעיניים דומעות. לבקשת המשפחה, אף דמות ציבורית נוספת לא נשאה דברים בהלוויה.

בני המשפחה קוראים קדיש. תצלום: ניר קידר

עם קבלת הידיעה על מותה אתמול של סוניה, התכנסו בדירתה הנשיא פרס, ילדיו, נכדיו וניניו. גורמים המקורבים לנשיא אמרו כי הוא התקשה לקבל את הידיעה על מותה, התכנס בתוך עצמו ומיעט לדבר. גופתה של פרס נשארה בחדר השינה עד שעות הערב ובני המשפחה נפרדו ממנה בזה אחר זה. בימים האחרונים הספיקה לראות את נינתה השלישית, בת לנכדתה מיקה, שנולדה לפני כשבועיים.

פרופ' רפי ולדן, חתנם של בני הזוג פרס ורופאם האישי, מסר אמש הודעה בשם המשפחה: "אנחנו נפרדים בצער ובכאב עמוק מהנפלאה באדם, סוניה פרס, שמתה מות נשיקה במיטתה. נזכור אותה באהבה לתמיד". הוא הסביר את ההחלטה לקיים את ההלוויה בכפר הנוער בן שמן ואמר כי זה "מקום בו היא גדלה, התחנכה ואותו אהבה מאוד".

עוד לפני ההלוויה, באו אתמול בודדים לבית המשפחה להביע תנחומים. השר ומזכ"ל מפלגת העבודה לשעבר, עוזי ברעם, אמר כי "פרס הייתה אשה אצילה במלוא מובן המלה, שמעשי ההתנדבות שהיא עשתה בסתר ייוודעו רק עכשיו. היא הייתה אשה אמיתית, מאוד ישירה. ידעת תמיד איפה היא עומדת ומה היא חושבת". אמש נפתח כינוס לשכת מפלגת העבודה הראשון בדקה דומיה לזכרה של פרס, שראתה במפלגה בית פוליטי גם אחרי שבעלה נטש לקדימה.

הזמר ניסים גרמה, המקורב למשפחת פרס, אמר כי הוא חש שאיבד אמא. "אני בוכה. זו אמא שלי. 30 שנה אנחנו חברים. רק לפני שבוע דיברתי איתה. היא אשה צדקת, אשה עם נשמה, שעשתה גמילות חסדים ואף אחד לא ידע".

שכנים רבים העידו כי פגשו את סוניה פרס מעת לעת בשכונה, בעיקר במרכול הסמוך לביתה. כולם סיפרו על אשה טובה, צנועה ולבבית. "ראיתי אותה בפעם האחרונה לפני שבוע או 10 ימים", סיפר אחד השכנים, פאול מאיר, "היא נראתה בסדר גמור. היא הייתה תמיד צנועה, עם שמלה ארוכה ועגלה של פנסיונרים. בכל פעם שהצעתי לה עזרה עם המצרכים היא סירבה. היא הייתה אשה יוצאת מן הכלל".

הסופר מיכאל בר-זוהר שכתב את הביוגרפיה "כעוף החול" על שמעון פרס, היה שותפו להקמת רפ"י וגר במשך עשרות שנים בשכנות לבני הזוג, אמר כי "היתה ביניהם אהבה מאוד גדולה. היא העריצה אותו וחשבה שהוא גאון".

רעייתו של בר זוהר, גלילה, היתה חברתה של סוניה, ושוחחה איתה שלשום. אתמול היא נזכרה בדמעות איך כשהיתה חולה ונזקקה להקרנות, בתקופה בה כיהן פרס כראש ממשלה, הזמינה אותה פרס להתארח במעון הרשמי וליוותה אותה מדי בוקר לבית החולים. "אני לא דתייה אבל היא בעיניי אישה צדקת", אמרה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

"ג'ניפר לופז: מחצית". חזקה, חרוצה, לא פראיירית

הסרט על חייה של ג'ניפר לופז עושה תיקון לשנים של יחס מבטל כלפיה

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

כשחייה התרסקו, הציעו לה עבודה לא נחשקת, והיא מצאה בה יעוד

Grandmaster Flash The Message

אחד השירים המשפיעים בתולדות המוזיקה חוגג 40, והוא נוקב מתמיד

מלון מנדרין. הרכישה הראשונה של הקרן אחרי השלמת גיוס של יותר מ-2 מיליארד שקל

קרן JTLV רכשה את מלון מנדרין בצפון תל אביב ב-190 מיליון שקל

אוטובוס אגד

נהגות משתינות בדליים ומיכאלי שותקת כי אנחנו לא הבייס שלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ