למרות מחירי הנדל"ן, הדולפינים עברו למרכז

בתקופה האחרונה רואים יותר ויותר סנפירים של דולפינים מול חופי גוש דן. על פי ההערכות חיים כיום בין 300 ל-400 פרטים במרחק של כשישה קילומטרים מקו החוף

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צפריר רינת
צפריר רינת

עד לפני זמן לא רב המראה של להקת דולפינים ששוחה להנאתה לא רחוק מחופי גוש דן, עורר התרגשות, אולם באחרונה הוא הפך לכמעט שגרה. אתמול איתרו אנשי עמותת "מחמל"י (מרכז חקר, מידע וסיוע ליונקים ימיים) להקה של 15 דולפינים לא רחוק מחופי תל אביב והרצליה. תצפית שמחזקת את המסקנה שאליה הגיעו בעת האחרונה והיא שיש אוכלוסייה קבועה ויציבה של דולפינים ליד חופי ישראל - שרבים מהם כבר מוכרים לחוקרים וזוהו פעמים רבות. בשבוע שעבר פרסמה מחמל"י את סיכום פעילותה בשנת 2010, ממנו עולה כי בקטלוג הדולפינים המזוהים של העמותה יש כבר 181 פרטים מהמין דולפינן מצוי שזוהו בישראל. מדובר בדולפינים שלהם סימני זיהוי ייחודיים על הסנפיר הנמצא בגבם ולכן ניתן לזהותם שוב בכל תצפית בים.

בראש טבלת התצפיות החוזרות כיכבו בשנה האחרונה הדולפינה זיגי והגור שלה זיגמונד, וכן הדולפינה באן וגור שנולד לה באחרונה. בין 15 הדולפינים שנצפו אתמול, היו כמה דולפינים שכבר מוכרים לחוקרים אך גם שלושה גורים חדשים.

"אנחנו מעריכים שבסך הכל יש ליד חופי ישראל 300-400 פרטים של דולפינן ים תיכוני", אמר אתמול ד"ר אביעד שיינין, יושב ראש עמותת מחמל"י ומי שמרכז את פעילות הסקרים בעמותה. "נתוני הסקרים מהשנה האחרונה מחזקים ממצאי מחקר שערכתי באוניברסיטת חיפה ומראים שהדולפינן המצוי מקיים אוכלוסייה קבועה ליד חופי ישראל והוא חלק בלתי נפרד מהחי והצומח הטבעי של ישראל".

הדולפינן המצוי - שניזון בעיקר מדגים שנמצאים בקרקעית הים - נמצא בדרך כלל בעומקים של 40-80 מטרים מפני הים ובמרחק של כשישה קילומטרים מהחוף. אולם לדברי שיינין הדולפינים גם מתקרבים ממש אל החופים והיו כמה מקרים שבהם הם נראו בתוך נמלים.

"האיומים העיקריים על הדולפינים הם זיהום בים ולכידתם בתוך רשתות של דייגים", מציין שיינין. לדבריו בכל המקרים שבהם הגיעו דולפינים שהיו במצוקה אל החוף, כבר לא ניתן היה להצילם. לא בכל המקרים היה ברור מה בדיוק גרם לפגיעה בדולפינים אלו. לפני כשבועיים נמצאו מתים בחוף הבונים שני דולפינים מהמין סטנלה, ונראה שאחד מהם מת כתוצאה מטביעה ברשת. לכידה ברשתות דיג פוגעת קשות גם בצבי הים, ועל פי הערכת רשות הטבע והגנים מאות צבים מתים מדי שנה לאחר שנלכדו ברשתות.

אנשי עמותת מחמל"י עשו בשנה שעברה 52 סקרים שבהם עברו מרחק של 1,500 קילומטרים. הם נעזרו בצי מגוון של סירות וספינות ובכלל זה ספינות של מועדוני יכטות, יכטות פרטיות, סירות של רשות הטבע והגנים וספינת המחקר "מדיטרניין אקספלורר". יש לציין שבמהלך סקרים אלו היתה גם תצפית נדירה ביותר על לווייתן אפור שהתקרב לחופי ישראל.

כתבות מומלצות

מודי בר און בטקס פרסי הטלוויזיה בגלילות, ב-2021. קולו שב אמש להישמע בשידור אולפן ליגת האלופות

"היה לנו חשוב שהוא ייקח חלק בשידור הגמר": המחווה למודי בר און

אפרת גוש בחדשות סוף השבוע של ערוץ 12

אפרת גוש דיברה באומץ, אבל לא באמת נחשפה

שער שכם, אתמול

האזרחים הערבים לא רוצים להבעיר את השטח, אבל הם לא מנותקים

עמודי הזיכרון של גן הבנים בפארק הירקון

דווקא על מכשיר הריצה בחדר הכושר מול "הלהקה", משהו נסדק בי

סגל. לכל מי שאפשרו את שידור הסקר יש חלק בהסתה

השאלה שהוצגה בסקר אולפן שישי היא הסתה. הפאנל שתק בנימוס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה - ותבחר צבע": כך נקבע מחיר הרכב שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

"הן ביקשו: 'תגרום לתרופה לעבוד על קופים, גם אם תקלקל מעט לבני אדם"