יאיר אטינגר
יאיר אטינגר

על רקע המשבר הפוליטי המתמשך בתחום הגיור, משרד ראש הממשלה מפתיע בנתונים המצביעים על עלייה במספרם של דוברי הרוסית בישראל שהתגיירו. לדברי מולי יסלזון, מנהל אגף הגיור במשרד ראש הממשלה, בשנת 2010 חלה עלייה של 27% במספר תעודות המרת הדת שהונפקו למתגיירים אזרחים יוצאי חבר המדינות לשעבר. העלייה היא מ-1,052 בשנת 2009 ל-1,335 אשתקד. וכן עלייה קלה של 3% (מ-797 ל-824) בקרב חיילי צה"ל שהם או הוריהם עלו מאותן מדינות. לעומת זאת, המספר הכולל של הליכי הגיור שהושלמו בשנת 2010 רשם ירידה דרסטית - של 24%.

לדברי יסלזון, הסיבה לירידה אינה קשורה למשבר הגיור אלא להאטה דרסטית במספר העולים מאתיופיה שהגיעו ב-2010. יסלזון לא מסר נתונים מספריים על כלל אוכלוסיית המתגיירים, אבל הצניחה המשמעותית של 24% והפרשנות שנתן לה מצביעות על כך שמרבית המתגיירים בשנים האחרונות בישראל הם יוצאי אתיופיה. "אנחנו פורצים קדימה ופועלים מתוך עוצמה. אנחנו לא חשים שאנחנו נמצאים באיזשהו משבר", אמר יסלזון.

יסלזון אמר את הדברים לכתבים בכנס של מערך הגיור הממשלתי שהיה אתמול בירושלים והשתתפו בו מורים באולפנים לגיור, רבנים ודיינים העוסקים בגיור במסלולים האזרחיים והצבאיים. בכנס, שעסק ב"דרכים בלימוד אמונה" למתגיירים, השתתפו גם שר המשפטים יעקב נאמן והרב הצבאי הראשי תא"ל הרב רפי פרץ. בלט בהיעדרו הרב הראשי לישראל שלמה עמאר - הממונה העליון על מערך הגיור - וזאת למרות, או בגלל, שלאחרונה הוא אשרר אלפי גיורים שנעשו בצבא, מהלך שגרר מחאות רמות של בכירי הרבנים החרדים-אשכנזים.

לבד מגינויים בעיתונות החרדית האשכנזית, בימים הקרובים צפויה להיערך בירושלים הפגנה נגד הרב עמאר ונגד פטרונו הרב עובדיה יוסף, שחתם על פסק ההלכה שקבע כי אין רבב בגיורי הצבא. פסק ההלכה הזה, אגב, לא שכנע את ישראל ביתנו. יו"ר ישראל ביתנו, השר אביגדור ליברמן, אמר לאחרונה כי לא יתפשר על דרישתו לחוקק את חוק הגיור הצבאי בניגוד לעמדת נתניהו והמפלגות החרדיות.

הרב חיים דרוקמן, ראש מערך הגיור הממשלתי, אמר לכתבים כי הגיור הוא "אחת המשימות הלאומיות החשובות ביותר בדור שלנו". בשיחה עם כתבים אמר עוד כי קיים שיתוף פעולה הדוק בענייני הגיור בין המערך הממשלתי ובין הרב הראשי עמאר, והוא גם דחה את הביקורת החרדית על מערך הגיור, ולפיה הדיינים אינם דורשים מהמתגיירים לקבל על עצמם עול מצוות כדרישת ההלכה. "יש כאלה שלא נותנים לעובדות לבלבל אותם אבל הכל על פי ההלכה הצרופה מדור דור", אמר הרב דרוקמן. הוא הוסיף ביחס למחאה המתגבשת במחנה החרדי: "אני לא מתחשב במה שאומרים האחרים. האחרים, הם דואגים רק לחוג שלהם, לא אכפת להם מהשאר. גם ככה הבנים והבנות שלהם לא יתחתנו עם אף מתגייר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ