מחקר: כ-10% מתלמידי התיכון המקצועיים בארץ ניסו להתאבד

החוקרים בדקו בני נוער ב-12 בתי ספר תיכוניים מקצועיים. "המקרים של מתבגרים בסיכון לאובדנות שאינם ידועים בבתי הספר מטרידים יותר"

דן אבן
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן
דן אבן

מחקר המבוצע בשנים האחרונות ב-12 בתי ספר תיכוניים מקצועיים ברחבי הארץ חושף תמונת מצב מדאיגה על ניסיונות אובדניים של הנוער בישראל. לפי תוצאות ראשוניות מהמחקר - המקיף 1,200 תלמידי תיכונים מקצועיים בארץ - עולה כי עשירית (9.7%) מהנשאלים ניסו להתאבד בעבר. כמו כן, 12.1% מהמשיבים לשאלון העידו כי חשבו להתאבד בשבועיים שקדמו למועד מילוי השאלון ו-6.8% מתוכם אף הוסיפו כי הכינו תוכנית אובדנית.

עוד עולה מהמחקר כי שליש (34%) מהתלמידים שהעידו כי בעבר ניסו לשים קץ לחייהם, נזקקו לטיפול רפואי כלשהו לאחר הניסיון. רבע מאלו שניסו להתאבד (25.2%) אף דיווחו על ניסיונות אובדניים חוזרים. התלמידים שדיווחו במחקר על ניסיון אובדני באחרונה או על מחשבות אובדניות חמורות, הופנו לשיחה אצל יועצת בית הספר.

המחקר, שממומן על ידי האיחוד האירופי, מבוצע על ידי פרופ' אלן אפטר - מנהל המחלקה לרפואה פסיכולוגית במרכז שניידר לרפואת ילדים, ומבכירי הפסיכיאטרים החוקרים אובדנות בארץ - בשיתוף עם דנה פלדמן, דוקטורנטית מאוניברסיטת בר-אילן. השבוע יוצגו ממצאיו הראשונים בכנס האיגוד לפסיכיאטריה של הילד והמתבגר. "להערכתי, שיעורי הנטיות האובדניות שנמצאו במחקר דומים לאלו שניתן למצוא בבתי ספר תיכוניים רגילים, ואף מתיישבים עם השיעורים שנמצאו במדינות המערב", אומר אפטר.

במחקר נבחנו שיטות שונות לאיתור מתבגרים בסיכון להתאבדות. השיטה שהוכחה כיעילה ביותר לאיתור סיכון להתאבדות בנוער כללה מילוי שאלון, ובו שתי שאלות בלבד - האחת מבקשת לאתר חשיבה אובדנית חמורה והשנייה מבקשת לברר ניסיון התאבדות קודם. "שיטה זו פשוטה וזולה ליישום, ומעקבי המשך יאפשרו לאמת תוצאות ראשוניות אלו", מסכמים החוקרים. לדברי אפטר, "רוב המחקרים בודקים מתבגרים עם נטיות אובדניות שהגיעו לחדרי המיון. אך מטרידים יותר המקרים של מתבגרים בסיכון לאובדנות שאינם ידועים בבתי הספר. שאלון קצר עשוי לסייע משמעותית באיתורם".

במשרד הבריאות מקיימים בימים אלה פיילוט לתוכנית לאומית למניעת אובדנות - ביישובים רחובות, רמלה וכפר כנא וכן בפנימיות של משרד הרווחה - במסגרתו מבוצעות פעולות למניעת אובדנות גם בקרב מתבגרים. במסגרת הפיילוט הוכשרו מורים, יועצים וגננות לאתר ילדים ומתבגרים בסיכון להתאבדות. הפיילוט צפוי להסתיים בסוף 2011, ובעקבותיו תתוכנן תוכנית לצמצום מקרי האובדנות.

לפי נתוני משרד הבריאות, בשנים האחרונות מדווח על עלייה מתונה במספר הניסיונות האובדניים בישראל, וירידה במספר ההתאבדויות. מכלל הניסיונות האובדניים בגברים, 37% הם של צעירים עד גיל 24, ומכלל הניסיונות האובדניים בנשים, כמחצית (48%) מיוחסים לצעירות עד גיל 24. בשנת 2008 דווח על 1,143 צעירות ו-638 צעירים שפונו לבתי החולים לאחר ניסיונות אובדניים. שיעור הניסיונות האובדניים בישראל מגיע לשיא בגיל 19, הן בבנים והן בבנות. עלייה משמעותית בניסיונות האובדניים מדווחת בשנים האחרונות במגזר הערבי - בהיקף של 40% בגברים ו-20% בנשים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ