"אודי ברזילי, האם רשות המסים היא גוף מושחת?"

שיחת היום

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

פרשות השוחד, מרמה, הפרת אמונים ועוד אינן מרפות מרשות המסים. בשנים האחרונות הן הפכו לתכופות יותר ולקשות יותר - פרשת ג'קי מצא וצמרת רשות המסים, פרשת שוקי ויטה, משפטו של עו"ד יעקב ויינרוט ועוד. עוד התקשורת עוסקת בפרשה אחת ופרשה אחרת צפה ועולה. שלשום בבוקר התפוצצה עוד פרשת שוחד קשה ברשות המסים. בין העצורים דוד ואנונו, ראש היחידה הארצית המאוד רגישה למודיעין שטח וחקירות של רשות המסים באזור המרכז, רו"ח ראובן שיף, לשעבר יו"ר לשכת רואי החשבון ומבכירי רואי החשבון בארץ, משה שחורי, מנכ"ל מפלגת האופוזיציה הראשית קדימה ואחרים. כולם דמויות ידועות ומוכרות.

ואנונו הוא דמות מוכרת ברשות המסים ולא רק באזור המרכז. אין כמעט איש במשרדי הנהלת הרשות בירושלים שאינו מכיר אותו. בעבר נעצר ואנונו ונחקר באחד מספיחי פרשת הולילנד בירושלים, שוחרר וחזר לעבודתו.

עו"ד אודי ברזילי הוא דמות ידועה ומוכרת בעולם המסים בישראל. ב-1996-2000 היה סגן נציב מס הכנסה, וב-1999-2000 היה היועץ המשפטי של נציבות מס הכנסה. הוא היה מועמד כמה פעמים, כולל לאחר התפוצצות פרשת ג'קי מצא, לתפקיד נציב מס הכנסה. ב-2000, לאחר שלא נבחר לנציב, פרש מרשות המסים והקים את משרד "אודי ברזילי, עורכי דין" ברמת גן. המשרד מתמחה בנושאי מסים. ברזילי מכיר את ואנונו מתקופת שירותם המשותפת ברשות המסים. ב-99', כיועץ המשפטי של נציבות המס, תמך ברזילי בקידום ואנונו לתפקיד בכיר יותר חרף הטענות נגדו.

אודי ברזילי, עקב הצטברות הפרשות הפליליות, האם ניתן לומר כי רשות המסים היא גוף מושחת?

"חד משמעית לא. רשות המסים מושמצת, רדופה, כמעט מדי יום, חרף התפקידים המאוד חשובים שהיא ממלאת. להגיד שהיא מושחתת יהיה לחלוטין לא נכון. להגיד שעובדי רשות המסים מקבלים שוחד זו אמירה חמורה ולא נכונה. ג'קי מצא, מנהל רשות המסים לשעבר, הודה בהפרת אמונים וסיוע לשוחד. הוא זוכה מכל אשמה של קבלת שוחד. אני מכיר את שוקי ויטה ואני בקי במשפט שלו - הופעתי במשפט כעד. למיטב הבנתי והכרתי, וכך גם העדתי, ויטה לא עבר כל עבירה. ימים יוכיחו. לדעתי הוא לא יורשע בשום קבלת שוחד.

"הפרשה הנוכחית שונה לחלוטין, שכן כאן מדובר על סכומי כסף ששולמו. בשתי הפרשות האחרות לא דובר על תשלום כסף. אם יתברר כי הדברים המיוחסים למי שנעצרו שלשום נכונים, מדובר בליקוי מקומי, ליקוי חמור מאוד, אבל ליקוי מקומי. אני מקווה שאין דברים בגו, כי אני מכיר את הנפשות הפועלות, אך אם יתברר שאכן שולמו כספים, זה כמובן דבר קשה מאוד וצריך לטפל בו בהתאם. אבל זה עניין נקודתי ולא מערכתי. אני מכיר היטב את עובדי רשות המסים. באתי משם. הם מהעובדים היותר טובים בשירות הציבורי".

איפה צמח הכישלון?

"בבסיס השאלה אתה מניח שיש כישלון, ואני לא מסכים שיש כישלון מערכתי ברשות המסים. אבל אם כבר מדברים במונחי כישלון, אני סבור כי מערכת המס לא מקבלת את הקרדיט שהיא זכאית לו ממקבלי ההחלטות ומהציבור. היא נתונה כל הזמן תחת מתקפות, ביקורת, האשמות. אין פרגון למערכת הגדולה הזו. אין איזון בין הביקורת, המגיעה לה בדין, לבין הדברים החיוביים הרבים שהיא עושה. לא הכל ברשות המסים רע. בכל זאת היא עומדת מדי שנה ביעדי גביית המסים שהממשלה מציבה בפניה. היעדר הפרגון - הביקורת הבלתי פוסקת - משתק את רשות המסים וגורם לאנשים טובים לעזוב".

איך אפשר למנוע צמיחת עשבים שוטים ברשות המסים?

"בראש ובראשונה זו שאלה של מנהיגות ערכית. צריך לקדם ברשות אנשים טובים, נאמנים ומסורים".

בסוף אפריל מנהל רשות המסים, יהודה נסרדישי, מסיים קדנציה של ארבע שנים ופורש. מי צריך להחליף אותו?

"ביורשו של נסרדישי צריכים להתקיים שלושה דברים - הוא צריך להיות קודם כל מנהיג, הוא צריך להיות בעל הבנה מערכתית וכדאי שידע את החומר המקצועי. היו צריכים להקים מזמן ועדת איתור לבחירת מנהל רשות המסים הבא. עכשיו נותרו חודשיים לפרישה של יהודה ונראה כי ועדת האיתור שתקום לא תצליח לבחור את מחליפו עד סוף אפריל. יש הרבה מאוד אנשים טובים בארץ שיכולים לשמש מנהלי רשות המסים ורוצים להתמנות לתפקיד, גם מחוץ לרשות המסים וגם בתוך הרשות. חשוב מאוד לבחור את הטוב שבהם".

מה עושה הפרשה למעמד רשות המסים בציבור?

"רק רע. המערכת מאבדת את אמון הציבור. והיא זקוקה לאמון הציבור. לצערי, הציבור לא מכיר את הצדדים החיוביים בעבודת הרשות, ויש הרבה".

כיצד משפיעות הפרשות האחרונות על מערכת היחסים של רשות המסים עם המשטרה?

"מערכת היחסים בין המשטרה ורשות המסים נפגעה קשות בעקבות הפרשות האחרונות. גם ג'קי מצא, כמנהל רשות המסים, וגם דודו ואנונו, ראש היחידה הארצית למודיעין שטח, עבדו בצמוד מאוד למשטרה, סייעו למשטרה והסתייעו בה. האג'נדה המשותפת שלהם היתה מלחמה בפשע. הם ישבו ביחד עם השוטרים ליד שולחן אחד ימים ארוכים ורבים, וטיכסו עצה איך להתמודד בצורה הטובה ביותר בפשע ובפושעים. ובסיומו של יום, הם נחקרים על ידי אותם שוטרים כמי שפשעו בעצמם. זה לא פשוט. זה עלול לפגוע באמון של מערכת אחת, המשטרה, במערכת השנייה. ובהרבה מקרים הן צריכות לפעול במשותף, מתוך אמון הדדי מלא. יש לקוות שאחרי שכל הארובות ינוקו, שתי המערכות יחזרו לשתף פעולה, כפי שהיה קודם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ