הקואליציה הפילה את חוק האמנים המשתמטים של ישראל ביתנו

החוק נועד למנוע מימון ציבורי של מופעים ואירועים בהשתתפות אמנים שהשתמטו משירות בצה"ל

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לענייני חקיקה החליטה היום (ראשון) כי הקואליציה לא תתמוך ב"חוק האמנים המשתמטים" של ישראל ביתנו, ובכך גזרה, למעשה, את גורלו גם בהצבעה הצפויה במליאת הכנסת במהלך השבוע.

לימור לבנת בכנסת. תצלום: מיכל פתאל

חוק המשתמטים, אותו יזם ח"כ משה מטלון (ישראל ביתנו), נועד למנוע מימון ציבורי של מופעים ואירועים בהשתתפות אמנים שהשתמטו משירות בצה"ל. על פי ההצעה, שר התרבות והספורט יוכל לאשר מימון של מופעים בהשתתפות אמנים שלא שירתו בצה"ל, רק אם הגוף המממן יצליח לשכנע אותו כי קיום המופע בהרכב זה הוא ראוי. ועדת השרים דחתה את ההצעה ברוב מוחץ, לאחר ששרת התרבות, לימור לבנת, הודיעה כי היא מתנגדת נחרצות להצעה.

"ההצעה נועדה לעורר דיון ציבורי"

את ההצעה יזם בעבר ח"כ ישראל חסון (קדימה), עוד בימי הכנסת הקודמת. אולם, כשהבין שמטלון מתכוון לקדם את ההצעה ולהביאה להצבעה - משך את ידיו ממנה. בקרבתו של חסון אמרו כי "ההצעה קיימת זמן רב ולא סתם לא הועברה לועדת השרים לחקיקה עד כה. מבחינת חסון, הצעת החוק נועדה לעורר דיון ציבורי בעידן ג'קו אייזנברג ומרינה מקסימיליאן בלומין, ומאחר שהמטרה הושגה, גם אם חלקית, הצעת החוק לא קודמה".

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב, בין היתר, כי "לפי נתוני אכ"א בצה"ל, תופעת ההשתמטות הלכה וצברה תאוצה בשנים האחרונות. בעבר, היו אלה שבחרו לא לשרת שירות צבאי או לאומי רק קומץ קטן בחברה הישראלית, ואילו כיום, הפכו לחלק מקבוצה לא מבוטלת.

"להתפשטות תופעת ההשתמטות משירות החובה בצה"ל תורמים תרומה מכרעת ידוענים המגיעים בעיקר מתחומי התרבות והספורט, אשר משמשים ללא ספק מודל לחיקוי בעבור בני הנוער, ואינם מוכנים שהתרומה למדינה תפגע להם בקידום הקריירה האישית שלהם. הנוער מקבל בכך מסר חמור, לפיו ההערצה והאהדה שלהן זוכים הידוענים, אינן עוברות בהכרח דרך תרומה לקיום המדינה והחברה ונשיאה בנטל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ