הדו"ח הסופי לבית המשפט מאשר כי כתבי יד מקוריים של קפקא נמצאו בכספות

מנהלי העיזבון הגישו אתמול לבית המשפט דו"ח מקיף שמפרט את מה שמחזיקה חווה הופה בכספות בתל אביב ובציריך. בין הפריטים שרובם פורסמו: סיפור קצר, מכתבים, מחברת בעברית וציורים של קפקא. כעת יידרש בית המשפט להחליט מה יעלה בגורלם

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עופר אדרת
עופר אדרת

משפט העיזבון של פרנץ קפקא ומקס ברוד, שמתנהל בישראל, עבר אתמול לשלב הסופי, עם הגשתו של הדו"ח המפרט את תכולת הכספות הסודיות בהן שוכנים כתבי היד של שני הסופרים החשובים.

מנהלי העיזבונות בתיק, שנידון כבר שלוש שנים בבית הדין למשפחה ברמת גן, הגישו אתמול בערב לבית המשפט דו"ח מקיף ומסכם, שכולל פירוט של תכולתן של עשר כספות בנק בתל אביב ובציריך. הכספות, שהיו שייכות לאסתר הופה, מזכירתו של ברוד, נפתחו בקיץ האחרון בצו בית משפט.

פרסום תכולתן הוא השלב החשוב ביותר במשפט שמתנהל בפרשה, שלאחריו תידרש השופטת, טליה קופלמן-פרדו, להחליט מה יעלה בגורלו של החומר: האם יישאר בידיים פרטיות, ברשותה של חווה הופה, בתה של אסתר; האם יועבר או יימכר לספרייה הלאומית בירושלים או לארכיון הגרמני במרבאך; או שיימכר במכירה פומבית לכל המרבה במחיר.

מעיון בדו"ח עולה כי בכספות נמצאו סיפורים קצרים, מכתבים וציורים מקוריים של קפקא. מרבית החומר כבר ראה אור ופורסם בעבר, אך בשל ההיקף העצום של החומר, עדיין מוקדם לקבוע בוודאות אם לא מסתתר בתוכו גם כתב יד אשר טרם פורסם. כך או כך, חשיבותם של כתבי היד היא אספנית ומחקרית בעיקרה, ושוויים עשוי להגיע למאות אלפי שקלים.

כתבי היד החשובים ביותר של קפקא אשר נזכרים בדו"ח, הם כתב היד של סיפוריו "הכנות לחתונה בכפר"; אפוריזמים; מחברת תרגול בעברית פרי עטו; וכן התכתבויות בין קפקא לברוד. כתבי יד חשובים נוספים שנמצאו בכספות הם יומניו האישיים של מקס ברוד, אשר מעולם לא פורסמו, ועשויים לשפוך אור חדש גם על קפקא, שהיה חברו הקרוב ביותר.

לצד זאת, נמצאו מכתבים מאביו ומאמו של קפקא וכן רומנים, מחזות ויצירות מוזיקליות פרי עטו של ברוד. בנוסף, נמצאו בכספות כמה מסמכים שיכולים לסייע בבירור המחלוקת בין הצדדים במשפט באשר לשאלה למי שייך החומר. כתבי יד רבים, אשר נזכרים בדו"ח, כבר אינם נמצאים בכספות. חלקם הועברו בשנות ה-50 אל הספרייה של אוקספורד באנגליה. אחרים, בהם כתב היד של הרומן "המשפט", נמכרו לארכיון בגרמניה; ואחדים נמכרו במכירות פומביות לגורמים פרטיים.

את הדו"ח הגישו מנהלי העיזבונות של ברוד ושל הופה, עורכי הדין שמוליק קסוטו ובא כוחו דן נובהארי ממשרד קסוטו-נוף; עורכי הדין אהוד סול ורמי הדר, ובאי כוחם יוסי אשכנזי ודן צימרמן. פרסומו התאפשר לאחר חודשים ארוכים של עבודה מאומצת. בשלב הראשון השקיעו קסוטו ונובהארי מאמץ רב כדי להשיג את המפתחות לכספות, שהיו בידי חווה הופה, לאחר שהערימה קשיים וניסתה למנוע את מסירתם. לאחר מכן נוהל משא ומתן מורכב עם הבנק בשווייץ על התנאים שיאפשרו את פתיחת הכספות שנמצאו בו. בסופו של דבר, החל מחודש יולי שעבר נפתחו הכספות בליווי צמוד של מומחים לכתבי יד ולספרות גרמנית. מאז, בחודשים האחרונים, עסקו עורכי הדין במיון וברישום של אלפי המסמכים שנמצאו בו.

עו"ד דן נובהארי אישר ל"הארץ" שהדו"ח הופץ לבית המשפט ולצדדים המעורבים בתיק, ומסר כי "העניינים עוד יובררו בבית המשפט ויש להניח שהדרך תהיה ארוכה". עורך דינה של חווה הופה, אורי צפת, מסר כי עליו ללמוד את החומר. ורד ירושלמי, יועצת התקשורת של הספרייה הלאומית, מסרה: "הספרייה הלאומית רואה חשיבות רבה בחשיפת הפריטים הרבים שנמצאו בכספות ומקווה שבעקבות חשיפה זו, אכן ימומש רצונו של מקס ברוד שחומרים אלו יהיו נגישים לקהל הרחב בארכיון ציבורי בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ