העובדים הסוציאליים ישבתו מיום ראשון

כ-10,000 עובדים יטלו חלק בשביתה, במסגרתה, בין היתר, לא יינתן ייעוץ לטיפול במשפחות במצוקה ויופסקו שירותים בבתי החולים

דנה, יילר פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דנה, יילר פולק

איגוד העובדים הסוציאליים החליט הבוקר (שני), בגיבוי ההסתדרות, לפתוח בשביתה כללית ללא הגבלת זמן מיום ראשון הקרוב, בעקבות דרישת העובדים לשיפור משמעותי בתנאי שכר. השביתה תכלול את 10,000 העובדים הסוציאליים המועסקים במגזר הציבורי. לעת עתה, מתוכננת לנציגי העובדים פגישה עם נציגי האוצר ליום רביעי בבוקר.

במסגרת השביתה, לא יוגשו תסקירים על ידי קציני המבחן לנוער ולמבוגרים לבתי המשפט וכתוצאה מכך עלולים עבריינים להשתחרר ממעצר. הורים גרושים לא יוכלו לפגוש את ילדיהם במרכזי קשר, לא יוגשו תסקירים בתיקי גירושין, יבוטלו הדיונים בוועדות להפסקת הריון ובוועדות הפסיכיאטריות לילדים ונוער, לא יוכנו תוכניות לשיקום קשישים סיעודיים, שירותים בבתי החולים יופסקו, לא יינתן ייעוץ והדרכה לטיפול במשפחות במצוקה ועוד.

הפגנת העובדים הסוציאליים. תצלום: מוטי קמחי

"כעובדים האמונים על סיוע לאוכלוסיה במצוקה בכל מהלך החיים קשה לנו לצאת לשביתה אולם האוצר דחק אותנו לפינה" אמר היום איציק פרי, יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים, "בתנאי השכר העלובים שלנו היום אי אפשר להמשיך ולספק את השירות הטוב ביותר למקרים שאנו מטפלים בהם".

מזה כחצי שנה מנהלים העובדים הסוציאליים משא ומתן עם יו"ר האגף לאיגוד מקצועי, אבי ניסנקורן, מול הממונה על השכר במשרד האוצר. העובדים דורשים העלאה משמעותית בשכרם לאחר שזה לא עודכן במשך 17 שנים ואף נשחק משמעותית עד לכדי מצב בו כל עובד סוציאלי שלישי מקבל כיום השלמה לשכר מינימום.

"מאבק צודק של עובדים שעושים שליחות חברתית"

בנוסף, דורשים ההסתדרות והאיגוד להחיל כל הסכם שייחתם עם משרד האוצר על העובדים הסוציאליים המועסקים במגזר הפרטי באמצעות עמותות, ארגוני המגזר השלישי וחברות כח אדם. זאת לאור העובדה שכיום, 40% מהשירותים שניתנים על ידי העובדים הסוציאליים בתחומי הרווחה והבריאות מבוצעים על ידי גופים מסוג זה המעסיקים את העובדים. כ-60% מעובדים אלה אינם זוכים לתנאים סוציאליים נדרשים כמו קרן השתלמות והחזר הוצאות.

"ההסתדרות עומדת מאחורי העובדים הסוציאליים בכל כוחה" אמר היום עופר עיני, יו"ר ההסתדרות, "מדובר במאבק צודק של עובדים שעושים שליחות חברתית ומטפלים במצוקות הקשות ביותר. אנו נעמוד על כך שכל הסכם שיתגבש עם האוצר יחול על כלל העובדים, לרבות עובדי העמותות והארגונים, ולא רק על עובדי המגזר הציבורי".

עוד ציין פרי כי במשך 17 השנים האחרונות לא ניהלו העובדים הסוציאליים מאבק למען עצמם, אלא רק מאבקים להתמודדות עם מצוקות חברתיות. "המאבק כרגע הינו מאבק של להיות או לחדול מבחינת איכותה של העבודה הסוציאלית במדינת ישראל".

פרי קורא למשרד האוצר להיכנס למשא ומתן אמיתי כדי למנוע נזקים כבדים לאוכלוסיות החלשות שזקוקות לסיוע. "אנחנו רוצים לפגוע כמה שפחות בציבור החלש. לכן אנו קוראים למשרד האוצר להתעשת ולנהל מו"מ אמיתי כדי להגיע להסכם כמה שיותר מהר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ