ביקורת על סגירת התיק נגד המרצה שניהל רומן

מומחים תקפו את החלטת האוניברסיטה העברית לבטל את ההליך המשמעתי נגד ד"ר ארן: ברור שהוא ניצל סמכותו לרעה

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אור קשתי
אור קשתי

גורמים באוניברסיטה העברית ומחוצה לה מתחו אתמול ביקורת על הסדר הגישור שנחתם בין האוניברסיטה לסטודנטית אורטל בן דיין, אשר התלוננה כי מרצה שאצלו למדה, ד"ר גדעון ארן מהמחלקה לסוציולוגיה, ניהל עמה קשר אינטימי והתנכל לה לאחר סיומו במשך שנתיים. בהסדר הגישור קיבלה בן דיין פיצוי של כ-38 אלף שקלים על "ההפרעה שנגרמה ללימודיה". נשיא האוניברסיטה, הפרופ' מנחם בן-ששון, אמר אתמול כי האוניברסיטה "מוקיעה כל התנהגות שיש בה ניצול של מרות ופגיעה".

אתמול פורסמו ב"הארץ" פרטי הפרשה. הסכם הגישור כולל הכרה רשמית מטעם האוניברסיטה בנכונות פרטי התלונה שהגישה בן דיין, קבלת אחריות מצדו של ד"ר ארן על "תוכן הסדר הטיעון" - בו הודה בביצוע עבירה של התנהגות שאינה הולמת; וביטול ההליכים המשמעתיים נגד ד"ר ארן.

בחודשים האחרונים נמצא ד"ר ארן בשנת שבתון בארה"ב. אם יחליט שלא להאריך את שנת השבתון, הוא צפוי לחזור וללמד במחלקה לסוציולוגיה בראשית השנה האקדמית הבאה. לדברי גורם המכיר מקרוב את הפרשה, "מנקודת מבטה של האוניברסיטה, לאחר הסכם הגישור ד"ר ארן צח כשלג. אין עליו שום כתם, ואין גם שום דבר פורמלי נגדו. הוא יחזור ללמד כרגיל, זה מצב בעייתי מאוד".

במאי 2009 קבעו חברי בית הדין של האוניברסיטה כי "המקרה שלנו איננו חד-פעמי, אלא התנהגות נמשכת לאורך כשנתיים. בניגוד למקרים אלה (כלומר, האחרים, א"ק), ההתנהגות במקרה שלנו כוונה לא נגד קבוצה בלתי מסוימת של אנשים, אלא נגד אדם אחד מוגדר. בניגוד למקרים הללו, המקרה הזה עסק לא בדעות מעליבות באופן כללי אלא בהפצת מידע אינטימי על אדם ספציפי; בניגוד למקרים הללו, במקרה הנדון, התנהגות הנתבע לא פסקה גם לאחר שהמתלוננת מחתה על כך; בניגוד למקרים הללו, במקרה שלנו הנתבע יצר סביב המתלוננת סביבה לימודית ואישית מביכה ומאיימת".

לדברי ד"ר אורית קמיר, מרצה למשפטים המתמחה בנושא הטרדה מינית, טענת האוניברסיטה כי הקשר בין בן דיין לארן היה בהסכמה, ועל כן אינו נחשב הטרדה מינית, היא "שטחית ומגוחכת על רקע קביעת בית הדין המשמעתי, לפיה ארן ניצל לרעה את סמכותו ומעמדו כמורה. השאלה איננה האם היתה הסכמה, אלא האם היא ניתנה במסגרת ניצול יחסי מרות".

נשיא האוניברסיטה העברית, פרופ' בן ששון, אמר אתמול ל"הארץ" כי "הנהלת האוניברסיטה מצרה על הפרשה, שגרמה לעוגמת נפש רבה וסבל למתלוננת ופגעה במחלקה ובאוניברסיטה. אנו נחושים בדעתנו למגר תופעות אלו, ולעשות ככל שביכולתנו כדי להבטיח סביבת לימודים ראויה, בטוחה ומכובדת. האוניברסיטה לא תשלים עם שום התנהגות מסוג זה".

ד"ר ארן מסר באמצעות עורכי דינו כי "עמדת האוניברסיטה, שביטלה את פסק הדין נגד ד"ר ארן ואת ההרשעה, כמו גם העובדה שהאוניברסיטה בחרה להתנצל בפני ד"ר ארן על הסבל המיותר שנגרם לו, מדברות בעד עצמן. נציבת התלונות לענייני הטרדה מינית באוניברסיטה מצאה כי מדובר ביחסים בהסכמה, ללא ניצול מרות וללא כפייה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ