ג'סר א-זרקא ללא מים בצהריים כבר 3 שבועות

בגלל חוב של העירייה למקורות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

כבר שלושה שבועות שג'סר א-זרקא, אחד היישובים העניים בישראל, מנותק מהמים כל יום בין שתיים בצהריים לשמונה בערב. הסיבה: חוב של העירייה למקורות.

שווארמיית עומרי במרכז הכפר מתפרנסת בעיקר ממכירת טופסי ווינר של הטוטו. בעל המקום, עמר עותמאן, נלהב שמישהו כותב על גורלם היבש: "לפחות יש מישהו שמתעניין בזה. תראה, סגרנו את מכונת הקפה, כי אין מים. אני לא שוטף ידיים. אומרים שלא שילמנו כסף. אבל אני שילמתי". מחמוד עמאש, מובטל, מצטרף: "המצב קשה. אין מים. אין מקלחת, אין כלום".

גם ג'מאל, עטוף בצעיף מכבי חיפה, שעובד בבית אבות ברמת אביב, לא יודע מה יותר מדכא: התבוסה הקשה של מכבי בסופ"ש או מצב המים. "נהייתי חולה מההפסד, ואני לא יודע מה לעשות עם זה שאין מים. אולי אשתה וודקה, לא יודע". הוא מצביע בהאשמה על מוחמד עמאש, הבן של ראש המועצה שיושב וממלא באדישות טופס ווינר. "תשאל אותו". למוחמד יש תשובה: הוא מצביע על הסלולר שלי ושואל, "תגיד, אם לא היית משלם על הסלולרי שלך, הם היו נותנים לך לדבר בטלפון?".

מוחמד, סטודנט לסיעוד בן 23, לגמרי מבין את הצורך בניתוק, המזוהה עם אבא שלו שרוצה להעלות את הגבייה, וזה מעצבן את כולם. אני שואל אותו אם זה הגון לנתק גם אנשים ששילמו והוא אומר, "כשסדאם חוסיין בא לפוצץ את ישראל במלחמת המפרץ בסקאדים אמרו לו שיש בישראל גם ערבים. אז הוא ענה ?מה, אני הולך לנקות עדשים?'".

האנשים סביבו עצבניים ולכן מאשימים שבבית ראש העיר יש מים, ושהוא זה עתה שטף את האוטו. מוחמד מכחיש. "תריח אותי. לא התרחצתי יומיים-שלושה", הוא אומר. כולם מסביבו מתווכחים ומתגאים כמה ימים לא התרחצו מאז שהזרם נותק. זה כרגע העיסוק ביישוב במדינה שנכנסה לא מזמן למשפחת המדינות המפותחות ומתגאה בצמיחה גדולה.

מצביעים אל מוחמד ג'ורבאן, סטודנט צעיר לתקשורת, שהולך לו ברחוב, כאל הישועה. ברוח האירועים בעולם הערבי, פתח מוחמד עמוד פייסבוק והוא מתכנן הפגנה ביום שישי אחרי התפילות שתצא מהמסגד, תחלוף דרך סמטת בתי הקפה והפלאפליות ותגיע לביתו של ראש המועצה.

בנו של ראש המועצה יוצא ושניהם מתחבקים. "מוחמד חבר שלי, אבל בעניין הפוליטי אנחנו לא מסכימים. בכל זאת אני אזמין אותו גם בפייסבוק. כל תושב - חייב לבוא". אני שואל את מוחמד אם הוא יגיע להפגנה. "אם אני רואה שזה פותר את הבעיה", הוא אומר. כשאני מראיין, מוחמד מציץ למה שאני כותב. "מוחבראת", צוחקים סביבו, אולי בהקשר לשירותי הביטחון של מובארק. ואכן, יש אנשים שתולים את העובדה שהניתוק עובר בשקט בכך שלא נעים להסתבך עם ראש המועצה.

ביישוב מזמינים אותי לבתים, והמציאות החדשה יוצרת פטנטים: בבית אחד ראיתי 30 בקבוקים מפוזרים בחדרים שונים. אנשים אוגרים מים ומביאים אותם בדליים מבית לבית, אחרים מנקים כלים בים הקרוב והיפה.

ראש המועצה, עז א-דין עמאש, מסביר שהיישוב נמצא בחובות עצומים, כי רוב התושבים חומקים מתשלום מים וארנונה. "אין לאנשים כסף. אנחנו היישוב העני בישראל עם פחות מ-3,000 שקל לנפש. ניסינו להתקבל לתאגידי המים, אבל אף תאגיד לא מוכן לקבל אותנו. אמרתי למקורות שאכניס להם כסף בראשון לחודש, אבל הם לא הסכימו לחכות". ממקורות נמסר בתגובה כי החוב של היישוב עומד על 3 מיליון שקלים. "אנו מצטערים על אי הנוחות הנגרמת לתושבים שומרי חוק, אך מוטב שאלה יבואו בטענות לרשות המקומית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ