מבקש מקלט מחוף השנהב הוחזק לשווא ארבע שנים בכלא

ניאמה סוסוקה שוחרר שבוע לאחר פרסום סיפורו ב"הארץ"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ניאמה סוסוקה, מבקש מקלט שהוחזק ארבע שנים במעצר בבית הכלא גבעון בעקבות מחלוקת על נתינותו, שוחרר בשבוע שעבר על ידי בית הדין לביקורת משמורת. סוסוקה שוחרר שבוע לאחר פרסום סיפורו ב"הארץ". בחודשים האחרונים בוססו ככל הנראה החלטות לגבי החזקתו במשמורת על ראיון שנערך עם מוחזק אחר, שלפיו נקבע כי סוסוקה נתין סנגל.

בביקורת נוספת שנערכה בשבוע שעבר על ידי הדיין מני פשיטיצקי הוחלט, חרף קביעת הדיין אלעד אזר, כי סוסוקה ישוחרר כנתין חוף השנהב, מפאת הגנה קבוצתית המוענקת לנתיני המדינה. יצוין כי משרד המשפטים טען בתגובה כי החלטות הדיין בעניין סוסוקה התקבלו לפי הראיון עם סוסוקה בלבד.

"להיות ארבע שנים בכלא מבלי לדעת מתי אשתחרר היה קשה מאוד", אמר סוסוקה לאחר שחרורו, "הגעתי לייאוש גדול וביקשתי שיחזירו אותי כבר לחוף השנהב. עדיף לחיות בסכנת חיים מאשר להיות כלוא ללא מועד שחרור, בלי תקווה. יש הרבה אזרחי חוף השנהב שנמצאים במצב הזה כי לא מאמינים להם".

לאחר שהחליט לחזור למולדתו, פנה סוסוקה לעמותת "אנו פליטים", המסייעת למבקשי מקלט, שם ייצגה אותו עורכת הדין גילה ברזילי. "רציתי לחזור כי אני לא פושע, אין שום סיבה להחזיק אותי כלוא לתקופה ארוכה כל כך", אמר.

עם קבלת תיקו של סוסוקה גילו עורכי הדין בעמותה את הראיון שעל בסיסו ככל הנראה הסתמך הדיין אזר, שקבע כי סוסוקה הוא נתין סנגל ועל כן אין לשחררו. "נגיש בימים הקרובים תביעת נזיקין בגין החזקתו של סוסוקה בכלא למשך ארבע שנים", אמר עו"ד עמר שץ מעמותת אנו פליטים, "וכמו כן נגיש תלונה לנציבות שירות המדינה בגין רשלנות שהובילה לכליאה זו שלא כדין".

במקביל, גם בסיק קדז'ייה מגיאורגיה, שהוחזק במשמורת בבית הכלא גבעון מתחילת החודש, שוחרר השבוע, לאחר שסיפורו פורסם ב"הארץ". קדז'ייה, שהיה בעיצומי הליך מדורג לקבלת מעמד שהופסק לנוכח תלונת אשתו על אלימות, הופתע לגלות כי החלטה שקיבל דיין בית הדין בעניינו הופיעה בתיקו האישי, עוד לפני שהתקיים דיון על כך. באופן מפתיע עוד יותר, על אף היעדר הדיון, ההחלטה כללה גם את "דברי המוחזק" (קדז'ייה), אף שאינו דובר עברית - השפה שבה התקיים כביכול הדיון. במשרד המשפטים טענו כי הדיין רק נערך לדיון מבעוד מועד וכי טעות של מזכירה הובילה למסירת הטיוטה לעו"ד.

בא-כוחו של האיש, עו"ד ידין עילם, עתר לבית המשפט המחוזי בפתח תקווה בבקשה לביטול צו הגירוש שהוצא נגד קדז'ייה לנוכח החלטת רעייתו לתת סיכוי נוסף לנישואיהם. בשבוע שעבר הודיעה הפרקליטות כי ניתן לשחרר את קדז'ייה ממשמורת ולחדש את בקשתו לקבלת מעמד מתוקף חיים משותפים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ