שיחת היום| "זובין מהטה, איך ההרגשה להפוך לכוכב הוליוודי?"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לאחר שעשרות מפגיני שמאל ארגנו בניו יורק לפני כשבוע הפגנות מחאה נגד התזמורת הפילהרמונית הישראלית, על כך שהיא "מלבינה את מדיניות האפרטהייד של ישראל", קיבל מנצח התזמורת ומנהלה המוזיקלי, זובין מהטה, כוכב על שמו בשדרת הכוכבים של הוליווד. הכוכב, ה-2,434 בשדרה, ניתן לו בטקס חגיגי שבו ניגנו תזמורות מלוס אנג'לס, וינה וישראל שאותן ניהל במהלך הקריירה שלו. למעשה כך חזר המאסטרו ללוס אנג'לס כ-50 שנה אחרי שהחל בה את הקריירה שלו, כשמונה למנצח ראשי בפילהרמונית של העיר.

זובין מהטה, קיבלת השבוע כוכב בשדרת הכוכבים בהוליווד. מתי סיפרו לך על זה ואיך ההרגשה?

"קיבלתי את ההודעה על זה לפני כשלושה שבועות. זה כבוד גדול, במיוחד עבור מוזיקאי קלאסי, כי רוב הכוכבים ניתנים לכוכבי הקולנוע, שם המסורת הזאת התחילה. אבל הם נותנים את זה בימינו גם להרבה כוכבי פופ, ולדעתי זה נפלא שבחרו במישהו מהתחום הקלאסי, ואני מקווה שבעתיד יותר מוזיקאים קלאסיים יקבלו כוכבים".

התזמורת הפילהרמונית סיימה עכשיו סיבוב הופעות בארה"ב, וברוב המקומות נתקלה גם בהפגנות מחאה בטענה שהיא "עוזרת להלבין את האפרטהייד הישראלי".

"אלה לאומנים פלסטינים, אנשים שמדברים בשביל פלסטין. אבל המפגינים האלה היו קבוצות מאוד קטנות וזה לא מנע מהקהל מלהגיע, וזה מה שחשוב. תרבות ופוליטיקה תמיד היו מעורבות. יש כמובן אמנים שלא אכפת להם מזה, אבל תמיד היה ימין ושמאל. כשיש לנו ממשלה עם מדיניות מסוימת, יהיו אנשים שלא יסכימו עם המדיניות הזאת, כולל בישראל. אם מר נתניהו אומר משהו בהיכל התרבות, זו זכותם להפגין. כיבדנו את זה, אך זה לא הפריע לנו על הבמה ולא הפריע לקהל להיכנס".

איך אתה מרגיש כלפי הסוגיות האלה?

"כשאני בישראל, כמו כל הישראלים, יש דברים שממשלת ישראל עושה שאני מסכים ולא מסכים איתם. אבל כשאני בחוץ, אני תומך ב-100 אחוז.

"ביום שלישי סיימנו סיבוב הופעות מוצלח במיוחד, ואנו מודים לכל החברים האמריקאים של הפילהרמונית ולקהל כי בכל עיר ועיר קיבלו אותנו בתשואות. זה יותר חשוב מכל ההפגנות. ובלוס אנג'לס לא היו הפגנות".

אז מה היעד הבא?

"הרבה הרבה דברים. התזמורת על נתיב טוב מאוד. חברי התזמורת טסים הביתה עכשיו, ובספטמבר יש לנו סיבוב הופעות מאוד חשוב באירופה ואנחנו הולכים להתרכז בזה עכשיו".

יש לך דאגות כלשהן מנסיגת המוזיקה הקלאסית במדינה שמתמכרת לתוכניות ריאליטי?

"אלה שמודאגים היו צריכים לבוא בחודש שעבר להיכל התרבות ולראות אולמות מלאים. אז היו רואים שאין סיבה להגיד את זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ