עזרת הנשים של היכל התרבות

לראשונה ב-54 שנותיו של ההיכל, גברים ונשים ישבו בנפרד בהופעה של הזמר החרדי בן משיח

ליטל לוין צרובה
ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליטל לוין צרובה
ליטל לוין

בתור לקופות בהיכל התרבות בתל אביב עמד שלשום זוג שקנה מראש כרטיסים להופעה של יניב בן משיח, הכוכב העולה של הזמר המזרחי החרדי. "לא ידעתי", אמרה האשה נבוכה ומחייכת, "אנחנו רוצים לשבת יחד", אמר בן זוגה, שלראשו כיפה לבנה סרוגה.

אבל הם לא יוכלו לשבת יחד, כי בהופעה הזו, לראשונה ב-54 שנותיו של ההיכל, גברים ונשים ישבו בנפרד. כך דרש הכוכב העולה בן משיח; ועיריית תל אביב, המממנת העיקרית של היכל התרבות, הסכימה. "אין מה לעשות", אמרה האשה בהכנעה, אחרי שדאגו לה בקופה לכרטיס נשי, "צריך לכבד את המקום". ובעלה החרה החזיק אחריה: "צריך לכבד את המקום".

"המקום" - במובן של בורא עולם - זכה לכבוד גדול בערב הזה. אבל "המקום" שהוא בית לתרבות בליבה של העיר החילונית חולל בידי הקדושה, כך הרגישו כמה חילוניים שהפגינו ברחבה. "ההפרדה מסמנת מגמה של הקצנה", אמר מיקי גיצין, מנכ"ל ישראל חופשית, "ראוי ונכון לקבוע ערכים בתל אביב, שהיא עיר חופשית וחילונית".

חברת מועצת עיריית תל אביב מטעם מרצ, תמר זנדברג, סיפרה שבעירייה חשו אי נוחות מהשכרת אולם ציבורי בעיקרו להופעה כזו. אך מאחר שבג"ץ אישר בינואר הפרדה מרצון בקווי אוטובוס בירושלים, החליטה העירייה להניח להופעה להתקיים. לדברי זנדברג, "זה מאבק ציבורי, לא משפטי. אי אפשר להיאחז בהיגיון הפלורליסטי שיש מקום לכולם. כל פרימיטיבי נהיה פוסט-מודרניסט. האם גם מילה נשית זה בסדר, רק בגלל שכך נהוג בתרבויות מסוימות?".

באי ההופעה גדשו את רחבת ההיכל: גברים מגדול עד קטן, לרוב בג'ינס, חולצה אלגנטית וכיפה שחורה או כובע מצחייה; נערות ונשים מטופחות בחצאיות לאו דווקא ארוכות, חלקן בכיסוי ראש. "בן גוריון אמר מדינה יהודית! מדינה יהודית, מותק", הסביר דתי לאחד המפגינים, "תמצא פה עוד 400 שחושבים כמוך ואני יורד ל-400 שכיבות שמיכה". אשה אחת הבהירה שהיא אולי כפופה לבעלה, אבל "גם הוא עושה את מה שאני אומרת לו! אני מלכה!".

מאוחר יותר, בעזרת הנשים, השקפתי על ים הגברים במקומות הטובים שליד הבמה. "ההפגנה הזאת סתם", אמרה אושרית לוי, בת 19 מחולון, "האשה כנועה וחלשה. ככה זה". שאלתי אותה אם לא אכפת לה שקיבלה מושב פחות טוב מהגברים. היא משכה בכתפיים.

שירן מוגרבי בת ה-23 מראשון לציון, שישבה עם אמה סמדר, הצטרפה לשיחה. "זו באמת שאלה טובה", חייכה מוגרבי היפה במתיקות כובשת, והסבירה שבן משיח מקרב לבבות ושצריך לכבד את רצונו להפרדה. "זה הכל למען הצניעות. אצלנו נהוג להפריד גברים ונשים". ברכיה, בגרביונים שחורים, הציצו בלי קושי מתחת לאמרת התחרה של שמלתה. למה דווקא בהיכל התרבות של תל אביב, הקשיתי, והיא חייכה: "גם לנו מגיע, גם למגזר החרדי מגיע הופעה כזו בהיכל. את תראי, כשתתחיל ההופעה הנשים יקומו וירקדו. זה לא צנוע".

על הבמה, שנראית כסצנת הופעת רוק, עולה הופעת החימום: רב דורש ומתפלל. מישהי מתעצבנת: "יה, מה הקטע עכשיו, מה הוא דפוק?". לבסוף מפציע בן משיח, בחליפה שחורה ועניבה לבנה, ולקול נגינה גרנדיוזית הוא פותח בשירי אהבה לבורא עולם. ברקע וידיאו-ארט של הבריאה ולבבות אש סביב ספרי קודש פתוחים. הבנות אכן על הרגליים; לבי נותר מיותם. אולי מעזרת הגברים שמעו טוב יותר. כך או כך, כמו שאמרה לי שירן מוגרבי כשהזכרתי לה שזו ההפרדה המינית הראשונה בהיכל: "הוא עשה מהפכה!".

אזור הגברים, שלשום בהופעה של בן משיח בהיכל התרבות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ