הסתיימה ללא תוצאות פגישת האוצר עם נציגי ההסתדרות בדרישה לשיפור תנאי העסקתם של העובדים הסוציאלים

עובדים סוציאליים הפגינו מחוץ לפגישת המו"מ בדרישה להעלאת שכרם. אם לא יושג פיתרון עד מוצ"ש, ביום ראשון יושבתו שירותי הרווחה הציבוריים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הסתיימה ללא תוצאות פגישת נציגי האוצר עם נציגי ההסתדרות בדרישה לשיפור תנאי העסקתם של העובדים הסוציאלים. על פי הצפוי, ביום ראשון יושבתו שירותי הרווחה הציבוריים.

"הפגישה הסתיימה ללא תוצאות ולצערנו נצא לשביתה ביום ראשון היות ומשרד האוצר מקמץ ידיו ואפילו את הבסיסי ביותר- תוספות שכר ראויות ופיתרון לעובדים לא יכולים להציע על כן אין לנו אפשרות אחרת אלא להשבית את שרותי הרווחה בישראל" אמר פרי בתום הפגישה.

במשרד האוצר מעוניינים לתת תוספת של 20% לבעלי השכר הנמוך, מה שיתבטא בכאלף שקל, אך מתנגדים לתוספת שכר לבעלי המשכורות הגבוהות בהן עובדי המוסד לביטוח לאומי, עובדי המשרד הביטחון ועוד שמשכרותם יכולה להגיע גם ללמעלה מ-15 אלף שקל. המקסימום שמוכנים לתת לעובדים אלו זו תוספת של 8% בלבד ולא 10% כפי שדורשת ההסתדרות.

נציגי ההסתדרות טוענים שכלל לא נקבע הסכם מסגרת, עלות כוללת של הסכם, מה שמקשה על יצירת תוספות שכר. "אין מחלוקת לגבי השכר הדיפרציאלי ואנו מסכימים כי מי שירוויח מעט יקבל יותר" אומרים בהסתדרות, "20% לעובדים שמרוויחים מעט זה לעג לרש ואנו דורשים תוספת של 35-40%. האוצר עושה תרגיל על מנת לחסוך כסף ולא מוכן לתיקון אמיתי במבנה השכר".

הבוקר הפגינו העובדים הסוציאליים מול משרד האוצר בזמן שבמקום התקיים המשא ומתן. נעמה לוין, עובדת סוציאלית מופרטת במוקד לביטחון תזונתי, סיפרה ל"הארץ": "הגענו לכאן היום להביע לקרוא ליו"ר איגוד העובדים הסוציאליים שלא לוותר על אף אחת מדרישותנו, בהן העלאת שכר והחלת ההסכם הקיבוצי על העובדים המופרטים. ויתור על סעיף מהותי זה יביא לחיסול מדינת הרווחה. כיום כ-5,000עובדים הינם מופרטים ויש לדאוג לתנאיהם היות ומספרם הולך וגדל".

שר האוצר, יובל שטייניץ זימן ללשכתו את שר הרווחה, משה כחלון, יו"ר ההסתדרות עופר עיני ואיציק פרי, יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים, במאמץ לקדם פתרון שיביא לתוספת מוסכמת לשכר העובדים. בתום הפגישה, שנמשכה כשעתיים, לא נרשמה התקדמות משמעותית במשא ומתן. לראשונה הסכימו הצדדים כי תוספת השכר תהיה דיפרנציאלית, קרי, בעלי השכר הנמוך יקבלו תוספת שכר גדולה יותר, אך על המספרים עדיין קיימת מחלוקת. שר האוצר ושר הרווחה הנחו את הדרג המקצועי במשרד האוצר להמשיך בדיונים עם נציגי העובדים הסוציאליים וההסתדרות.

אם השביתה תצא לפועל, החל מיום ראשון לא יפעלו עובדים סוציאליים בלשכות הרווחה ברשויות המקומיות, בכלל משרדי הממשלה, בבתי החולים ובמוסד לביטוח לאומי. כמו כן לא יוגשו תסקירים על ידי קציני המבחן לנוער ולמבוגרים לבתי המשפט, מה שעלול להוביל לשחרור עבריינים ממעצר. הורים גרושים לא יוכלו לפגוש את ילדיהם במרכזי קשר, ולא יוגשו תסקירים בתיקי גירושין ביחידות הסיוע של בתי המשפט למשפחה.

בנוסף לכך, ילדים בסיכון ייוותרו ללא מענה, יבוטלו הדיונים בוועדות להפסקת היריון ובוועדות הפסיכיאטריות לילדים ונוער ולא יוכנו תוכניות לשיקום קשישים סיעודיים. כמו כן ישבתו עובדים סוציאליים בעמותות המפעילות שירותי רווחה שונים של הרשות המקומית כגון מועדוניות, מרכזי הורים ילדים, מרכזי קשר ומרכזים למניעת אלימות במשפחה.

העובדים מפגינים מחוץ לפגישה, היום. תצלום: מיכל פתאל

השבוע התקיים דיון אחד בלבד במשרד האוצר, שלאחריו טענו באיגוד העובדים הסוציאליים כי האוצר מסרב להיענות לעיקר דרישותיהם, בהן שינוי מבנה השכר. האוצר מוכן לתת תוספת של 14.5% בלבד כנגד דרישת האיגוד ל-30% ומתנגד להחלת ההסכם על העובדים הסוציאליים המופרטים.

"האוצר מציג, זה חצי שנה, עמדות קשוחות ובלתי מתפשרות שהן בבחינת לעג לרש. איגוד העובדים הסוציאליים, כמייצג את צורכי העובדים הסוציאליים בשטח, לא יתפשר על עמדות אלו", אומר איציק פרי, יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים. "מיום ראשון נצא לשביתה מלאה, ללא הגבלת זמן, בתקווה ששר האוצר יתעשת וילך לקראתנו".

במסגרת ההיערכות לשביתה הוקמו ארבעה חדרי מצב שיענו לכל שאלות העובדים הסוציאליים. בנוסף לכך, הוקמה ועדת חריגים שבראשה עומדת רחל וידל, מנהלת אגף הרווחה בעיריית בת ים, ומורכבת מ-13 נציגי מגזרי עבודה סוציאלית. פניות לוועדה ייעשו על ידי המשטרה, בתי ספר, עורכי דין ומוקד עירוניים שיפנו לוועדה במייל או בפקס ויזכו לתשובה מיידית אם המקרה מאושר לטיפול. "היות ועובדים סוציאליים מבצעים עבודתם בנושאים קריטיים, כל פיקוח נפש יאושר כי המטרה היא לא לסכן אנשים", אומר פרי".

רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב, שלח אתמול מכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, שר האוצר, יובל שטייניץ, ושר הרווחה משה כחלון, שבו הביע את תמיכתו במאבק העובדים. "כראש עיריית תל אביב-יפו, המעסיקה מאות עובדים סוציאליים, אני מכיר מקרוב את עבודתם ורואה חובה ערכית ממדרגה ראשונה להביע את תמיכתי בציבור עובדים זה שעומד באחת החזיתות הקשות ביותר של מדינת ישראל - החזית החברתית. עבודת הקודש של עובדים אלו, שהם אנשים מקצועיים החדורים ברוח התנדבות ונתינה, מצילה נפשות רבות בישראל, אך למרבה הצער אינה מתוגמלת כראוי כבר שנים ולכן, בצדק רב, הם נאבקים היום על כבשת הרש - היכולת להתפרנס ולהתקיים בכבוד. אני קורא לכם להתערב במשבר הנוכחי ולמצוא פתרון מהיר וראוי למצוקתם".

הסיפוק האדיר לצד התסכול: "אם השכר לא יועלה לא אשאר במקצוע"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ