יחידת השיטור הקהילתי בנתיבות בסכנת סגירה

מטפלת ב-5,000 תלונות בשנה

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יניר יגנה

לפני כארבע שנים החליטו קברניטי העיר נתיבות להקים את יחידת השיטור הקהילתי "אופק", שאליה גויסו כ-14 מאבטחים וארבעה עובדי חמ"ל. תושבי העיר נתיבות התרגלו לפנות ליחידה בתלונות על ונדליזם או גנבים ופורצים. היחידה טיפלה ב-5,000 תלונות כל שנה. ואילו עכשיו, נמצאת היחידה בסכנת סגירה כיוון שמשרד הפנים לא מאשר לגבות כסף מהתושבים כדי להפעיל אותה, בעקבות פסיקת בג"ץ. כיום נגבה מהתושבים סכום של 40 שקלים בחודש, וסכום גבוה יותר מבעלי עסקים.

"המטרה העיקרית שלנו בעיר נתיבות היא לשמור על הסדר", אומר ארז תדהר מפקד היחידה, "זה כולל סיורים רכובים ורגליים במשך 24 שעות ביממה בעיר, מענה לקריאות של אזרחים בכל בעיה, לאו דווקא בעיות ביטחוניות, מיפוי ואיתור מקומות בעייתיים בעיר ומניעת הפשע והוונדליזם במקום, עבודה מול כל גורמי החירום וההצלה בעיר - בשיתוף פעולה מלא עם מפקדי ושוטרי תחנת נתיבות - כולל מבצעים משותפים".

מאבטחי היחידה גורמים להפחתת העומס העצום שיש לתחנת המשטרה בנתיבות, שנותנת שירותים גם למועצות האזוריות סביבה. "היום יש למשטרת נתיבות בכל לילה שתי ניידות, אחת לכל העיר ואחת שאמורה לכסות את כל המושבים סביב לעיר, מה שאומר שאם מתרחש אירוע לא שגרתי באחד המושבים הסובבים את נתיבות, ישנו מצב שהעיר נשארת ללא יכולת תגובה. אנחנו נותנים כל יום שתיים-שלוש ניידות שעובדות רק בעיר לטובת התושבים", הוסיף תדהר. יחידת אופק גם אחראית על כל מצבי החירום הביטחוניים בעיר ודווקא בתקופה שבה הקסאמים והגראדים חוזרים לאיים על תושבי נתיבות היחידה נמצאת בסכנת סגירה. "נכון שהכסף נגבה מהתושבים", אמר אחד התושבים, "אבל קשה למצוא מישהו שלא מבין את חשיבותה של היחידה ואת האפקטיביות שלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ