אם נמלטה מהבית בגלל אלימות האב - הילד הועבר לחזקתו

הילד, בן חמש וחצי, נמצא כחודש וחצי עם אביו בעקבות צו של בי"ד רבני

יאיר אטינגר
יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר אטינגר
יאיר אטינגר

בית דין רבני באשקלון הוציא באחרונה ילד בן חמש וחצי מחזקת אמו והעביר אותו לידי אביו, כסנקציה על כך שהאם נמלטה מביתה יחד עם הילד, לאחר שהאב תקף אותה. הדיינים בחרו להתעלם ממעשי האלימות של הבעל, שבעקבותיהם הוא הורחק מהבית בצו בית משפט, וקבעו פה אחד כי החלטת האשה להוציא את הילד ללא רשות הבעל היא בגדר "הפרת הבטחה" לבית הדין.

מדובר בזוג שנמצא בהליכי גירושין וכבר הופיע בעבר בפני בית הדין הרבני באשקלון. במסגרת ההסדרים השונים הנוגעים לפרידתם, הוסכם בין היתר, כי האשה לא תוציא את הילד ללינה מחוץ לבית ללא הסכמת האב. אלא שיום אחד האשה הפרה התחייבות זו, לטענתה לאחר שהותקפה באלימות קשה על ידי הבעל ובני משפחתו.

מצויד בצו בית הדין שהוציאו הדיינים - הרב אהרן כץ, הרב דוד דב לבנון והרב ישי בוכריס - לקח הבעל את הילד לפני כחודש וחצי באופן חד-צדדי, ומאז הוא מחזיק בו. האם רשאית לראות את בנה פעם ביומיים, לזמן מוגבל ורק בהשגחה.

בשבוע שעבר ערערה האשה על הצו לבית הדין הרבני הגדול, אך לפי שעה טרם התקיים דיון בתיק. בתגובה לפניית "הארץ" מסרו אתמול הדיינים כי הזמינו תסקיר מעובדת סוציאלית, שעשוי להפוך את הצו, אך לדבריהם, תסקיר זה מתעכב "בגלל שביתת העובדים הסוציאליים". שביתת העובדים הסוציאליים החלה רק אתמול.

בערעור מגוללת האשה מסכת של התעללות נפשית ופיזית מצד בעלה: "פרץ בלתי נגמר של אכזריות ורוע". האשה מפרטת את שהתרחש ביום בו נמלטה מהבית עם ילדה. באותו יום הותקפה באלימות פיזית קשה מצד הבעל ובני משפחתו: "הוא הדף אותה לקיר בעוד אמו חוטפת ממנה את הילד", ובהמשך "התנפלו עליה הנתבע ואחותו והכו אותה עד זוב דם". הערעור הוגש באמצעות עו"ד סטלה שימונוב.

בזמן שהיתה אצל קרובי משפחתה בירושלים, פנה הבעל לבית הדין הרבני, שהעביר את הילד לחזקתו. הדיינים סירבו להפוך את הצו גם אחרי שהאשה הציגה להם דו"ח מבית החולים על החבלות שספגה ביום שנמלטה מהבית, וכן הציגה צו הרחקה שהוציא בית המשפט לענייני משפחה לבעלה.

בתגובה לפניית "הארץ" נמסר מהנהלת בתי הדין כי "לבית הדין נודע שהאב נהג באלימות כלפי האם, (אבל) עדיין שמועות אלה לא נבדקו. בית הדין ביקש חוות דעת מקצועית מעובדת סוציאלית (כדי) לקדם את הנושא, אבל חוות הדעת מתעכבת בגלל השביתה". בא כוחו של הבעל, עו"ד שרון פרץ, בחר שלא להגיב לכתבה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ