שיחת היום | "ציפי חוטובלי, למישהו אכפת מזכויותיה של אשה?"

שיחת היום

מזל מועלם
שיחת היום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מזל מועלם
שיחת היום

מראיינת: מזל מועלם

ח"כ ציפי חוטובלי מהליכוד, צעירת חברי הכנסת, בת 32, דתייה, התחנכה על ברכי הציונות הדתית. עורכת דין בהכשרתה, אשה דעתנית שמזוהה בעיקר עם מאבקים אידיאולוגיים ימניים, אך בכובעה השני, הפחות מוכר משמשת יו"ר הוועדה לקידום מעמד האשה. לרגל יום האשה הבינלאומי הועלתה ביום ראשון בוועדת השרים לחקיקה שורת חוקים לרווחת הנשים בישראל ורובם טורפדו.

יום האשה הבינלאומי הוא יום שמח לנשים בישראל?

"המגמה היא תמיד מגמת שיפור. יש עוד הרבה מה לשפר מבחינת זכויות הנשים ואנחנו עדיין רחוקים מהשוויון המיוחל. אנו בעיצומו של שבוע בו נשמעקת זעקתם של העובדים הסוציאלים, ומאבקם משקף את פניה העגומים של ההשתכרות הנשית, שהרי מעל 90% מהם נשים. במקצועות נשיים מרוויחים הרבה פחות, וכל מאבק ציבורי שקשור בנשים קולו הרבה יותר חלש, כי לצערי עדיין האשה נחשבת למביאה משכורת שנייה. המציאות היום בכל מה שנוגע להתאמת עולם העבודה לחיי משפחה אינה מספקת והוא גובה את דילמת הקריירה מול המשפחה. אחד היעדים הוא להקל על נשים עובדות באמצעות הנגשת מעונות היום ליותר שכבות. כל עוד הוצאות טיפול בילדים יהיו בעלות של משכורת נמשיך לראות יותר ויותר נשים נשארות בבית".

אבל החוק הזה מטורפד, כמו רוב החוקים "הנשיים" שעלו ביום ראשון בוועדת השרים לענייני חקיקה.

"זה נכון ומטריד. מאוד קשה להעביר חקיקה תקציבית, אבל לא רק. כך לדוגמה גם חקיקה לא תקציבית כמו הצעת החוק שלי לאיסור ריבוי ידועות בציבור, שבא להיאבק בתופעה של נשים שחיות בסביבה משפחתית פוליגמית שברור שהיא פוגענית כלפי נשים. חוק נוסף שלי הוא הארכת התיישנות בעבירות מין, שמבקש להגדיל את מספר השנים משלוש ליותר, ואנחנו נאבקים על כך במשרד המשפטים. דווקא השנה כשהתנהל משפט קצב והתברר שלהרבה נשים לקח זמן להתלונן, ברורה החשיבות לכך. ראינו כמה זמן לוקח לנפגעות בעבירות מין להתלונן. גם התיקון לחוק להגבלת גיל הפרישה מ-62 ל-64 שאמור להיכנס לתוקף השנה והוא רע לנשים. ההצעה שלי ושל ח"כ חיים אורון באה להשאיר את המצב הקיים. החוק להארכת גיל הפנסיה דן את הנשים לעוני: רוב ציבור הנשים במדינת ישראל עוסק במקצועות עם מקדם שחיקה גבוה, יש בעיה לנשים להיות מועסקות בגילים מתקדמים, כך נשים מאבדות תקופה משמעותית של שנים בה אינן זכאויות לפנסיה. השינוי לחוק עבר ועדת שרים אך האוצר הגיש ערר. היה מאוד מאכזב לראות שדווקא ועדת השרים לענייני חקיקה דוחה את כל ההצעות שעלו לרגל יום האשה הבינלאומי".

ומה זה אומר על הממשלה, על הכנסת, עלינו כחברה?

"שעדיין אין מספיק מודעות וחשיבות לסוגיות האלה. יש פרויקטים שראש הממשלה צריך להוביל בעצמו כמו הקמת רשות למאבק באלימות נגד נשים. אני מנסה לרתום אותו לקדמה".

לצד התסכול יש גם רגעי נחת?

"יש דברים חשובים שאנחנו עושים. חוק שלי ושל דליה איציק שעבר, לפיו חופשת הלידה תוארך לחצי שנה. כעת אנחנו נאבקים שכל החופשה תהיה בתשלום. הישג נוסף הוא אישור חוק שלי האוסר על צילום נפגעות תקיפה מינית במסגרת ההגנות עליהן, חוק איסור העסקת עברייני מין".

על מה את נאבקת בימים אלה?

"נגד המוסר הכפול: השימוש שעושים בנשים בתוכניות הריאליטי במסווה של ליברליזם. אתה לא יכול לדבר על חשיבות השמירה על כבודן של נשים ובפריים טיים לשדר מדי ערב תוכניות שמציגות נשים כאובייקט להטרדה מינית, כמו בעונה הנוכחית של "האח הגדול" ו"הישרדות". יש הרבה מאוד צביעות, ושיח על זכויות שלא מגובה באטמוספרה חברתית. אם משדרים בפריים טיים נשים כגוף ומנסים להגחיךאותן ולהראות אותן כיפות וטיפשות זה צבוע בעיני".

את מרגישה שיש מעלייך תקרת זכוכית בפוליטיקה?

"לא. לנשים שנמצאות בראשית הדרך ומחלקות זמנן בין החיים האישיים לציבוריים זה יותר מורכב. נשים שהגיעו לכנסת בשלב שבו ילדיהן בגרו, יותר דומות להתנהלות הגברית. כשאהיה אמא אצטרך לקבוע מהם הגבולות שלי בעבודה. זה עיסוק טוטאלי, ולגברים יש פחות נקיפות מצפון, ויש פחות דרישה מהם להיות חלק מהבית".

חווית פעם אפליה כאשה?

"לא. אולי בסוגיות של ביטחון יש תחושה שהמילייה הגברי לא אוהב שנשים מביעות עמדה. בנושאים המדיניים מעריכים כל מי שאומר דברים על בסיס ידע".

ובחברה הדתית בה גדלת?

"אני מגיעה מהציונות הדתית. שם מעצימים נשים. זה משהו שתמיד הלך אתי. בעולם שלי אין באמת מחסומים".

הוטרדת פעם מינית?

"חושבת שחלק מההתנהגות שלי כאשה דתית ששמה הרבה מחסומים מגינה עלי. כשהגעתי לפוליטיקה היה לי חשוב לשים את הגבולות. אני לא לוחצת ידיים ומשתדלת שלא יחבקו ולא ינשקו אותי. העניין הדתי מאוד מסייע בכך כי העולם הפוליטי מאוד לא פורמלי ומאוד בקלות יכולים לנכס אותך".

מה היעד כאשה בפוליטיקה?

"כמו כל אדם שאוהב עשייה פוליטית. רואה הרבה יכולת השפעה גם כחברת כנסת. הייתי שמחה לקבל תפקיד שרה".

את בעד העדפה מתקנת?

"בעולם הפוליטי יש בזה עדיין צורך ולכן אני תומכת, למרות שנבחרתי בלי שריון".

את יותר מזוהה עם האידיאולוגיה הימנית מאשר עם המאבק למען זכויות הנשים. למה את מחויבת יותר?

"אני חושבת שהערך המוסף שלי הוא בנושא המדיני, אבל אני רואה חשיבות מאוד גדולה בתפקידי בוועדה למעמד האשה. נאבקתי על התפקיד הזה. היה לי חשוב שמישהי מהצד הימני של המפה הפוליטית תעסוק בזכויות נשים כי בדרך כלל מנכסים זאת בשמאל. הצבע המיוחד שלי הוא עדיין הנושא המדיני, כי כאן אני במקום שבו נשמעים פחות קולות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ