מוכר הספרים של הדיפלומטים בסכנת גירוש

אנשי רוח, בהם הסופר איאן מקיואן, קוראים לישראל להתיר לבעל החנות באמריקן קולוני להישאר

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

מונזר פהמי הוא דמות מוכרת מאוד בקהילת הדיפלומטים והעיתונאים הזרים של ירושלים. חנות הספרים הקטנה שלו שבתוך מלון אמריקן קולוני היא תחנת חובה לכל מי שמבקש להתעמק בשורשי הסכסוך במזרח התיכון. "כל השגרירים הם לקוחות שלי", הוא מספר ומונה שמות של כמה מהדמויות המוכרות שחלפו בחנותו בשנים האחרונות, בהם ג'ימי קרטר, קתרין אשטון, הממונה על יחסי החוץ באיחוד האירופי ואחרים. עכשיו משרד הפנים רוצה לגרשו.

פהמי הוא פלסטיני יליד ירושלים. הוא חי בעיר עד גיל 21, אז עקר לארה"ב והתגורר בה כעשרים שנה. הוא התחתן בארה"ב וקיבל דרכון אמריקאי. במהלך השנים ביקר בארץ לעתים מזומנות, ולבסוף חזר ב-1993. בינתיים נשללה ממנו התושבות הישראלית. כמו כל הפלסטינים ממזרח הבירה, פהמי נהנה ממעמד תושב בלבד, מעמד הנשלל באופן אוטומטי בעת היעדרות ארוכת שנים או רכישת אזרחות אחרת. ב-17 השנים האחרונות הוא נכנס ויצא מהעיר ומהארץ באמצעות הדרכון האמריקאי.

לאורך רוב התקופה הוא נמצא בארץ במעמד של תייר. בכל פעם שהוויזה עמדה לפקוע הוא יצא מישראל כדי לחדשה. אלא שלפני כשנה וחצי נאמר לו ממשרד הפנים שהוויזה לא תחודש שוב ושעליו לעזוב את הארץ לצמיתות.

פהמי בפתח חנותו אתמול. ממתין לתשובת הוועדה ההומניטרית שתקבע אם לאפשר לו להישאר בישראל

כל בקשותיו למשרד הפנים לשקול מחדש את ההחלטה בשל העובדה שמשפחתו והעסק שלו נמצאים בירושלים, נדחו. גם עתירה שהוגשה לבג"ץ בבקשה לקבל מעמד חוקי בארץ לא הועילה. השופטים, אשר גרוניס, עדנה ארבל ויורם דנציגר, המליצו על משיכת העתירה והגשת בקשה לוועדה ההומניטרית הבין-משרדית לקבלת מעמד של קבע. בסמכות הוועדה לשקול שיקולים נוספים, מעבר לאלו שקובע החוק. "נציין, כי בא כוחו של העותר מנה סדרה ארוכה של טעמים להסדרת המעמד, ואין ספק כי משרד הפנים יתייחס לבקשה שתוגש באופן רציני ובפתיחות", כתבו השופטים.

בבקשה שהגיש בשמו של פהמי עו"ד אמנון מזר, מפורטים הקשרים העסקיים והאקדמיים עם שורה של מוסדות ישראליים שנועדו להוכיח כי מרכז חייו בישראל. בין המוסדות המוזכרים בבקשה נמצאים גם עיתון "הארץ" ורשת סטימצקי. "רוב חייו הבוגרים הינו תושב ישראל והוא רואה בישראל את מרכז חייו זה זמן רב. מבחינתו מגוריו בארה"ב הם אפיזודה חולפת, ועל כן יהיה מוכן בכל רגע נתון לוותר על דרכונו האמריקאי, אם יהיה בכך כדי להשיב לו את מעמד הקבע בישראל", נכתב בבקשה. אם בקשתו תסורב יהיה עליו לעזוב את ישראל בתוך 30 יום.

בינתיים חתמו מאות מידידיו, בהם סופרים, עיתונאים, מוציאים לאור ואנשי אקדמיה על עצומה שתוגש לשר הפנים וקוראת לבטל את הכוונה לגרשו. "ההשפעה והחשיבות של חנות הספרים חורגת הרבה מעבר לתחומי ירושלים או פלסטין", נכתב בעצומה, "החנות היא מקום מפגש חשוב לסופרים, מוציאים לאור, דיפלומטים, עיתונאים וקוראים. סגירתה תהיה אבידה משמעותית להיצע התרבותי של עיר בינלאומית כמו ירושלים". "זה אבסורד, אני נולדתי פה, החיים שלי פה. אם הבקשה תידחה הם ייאלצו לגרור אותי לשדה התעופה", מוסיף פהמי. העצומה למענו של פהמי צברה בתוך מספר ימים יותר מ-4,000 חותמים. בין החותמים הסופר הבריטי איאן מקיואן, חבר הסנט האמריקאי ארווין אגולייר ופיטר מאיר, מחשובי המו"לים בארה"ב ועוד. "כמו שאני מבין הוא נולד בירושלים, הוא מנהל חנות מצליחה והוא תורם רבות לתרבות בירושלים, לכן הוא חייב להישאר", אומר המו"ל הבריטי אנדרו פרנקלין, מיוזמי העצומה.

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "מאחר שהנושא נדון בבג"ץ והמדינה הציגה את עמדתה בנושא במסגרת זו ועמדתה התקבלה, אין מה לחדש. עם זאת, אם אכן תוגש בקשה לדיון בוועדה הבין-משרדית מטעמים הומניטריים, הנושא ייבחן בהתאם לנהלים. כך או כך, מה שהועבר עד עתה הנו מכתב אשר נשלח לפני פחות משבוע ועל כן, כאמור, התייחסותנו תהיה בהתאם לנהלים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

בן סלמאן וארדואן בג'דה שבסעודיה, באפריל. המשבר העמוק נשכח

המשבר הכלכלי מכופף את האידיאולוגיה של ארדואן

רינאוי-זועבי

טירללת מדינה שלמה, את צריכה לענות. "צודק, אבל אני מנתקת"

סטיב קר

צפיתי בו רועד וניסיתי להיזכר אם היה כאן משהו דומה. לא הצלחתי

מפגינים אוקראינים עם סמל חטיבת אזוב בקייב, החודש. הציבור לא מתמודד עם המורכבויות של העבר

בצל האשמות רוסיה בנאציזם, אוקראינה מתמרנת בין ניכוס הלאומנות למגננה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?