אחרי מות | הלל בר-לב, חתן פרס ביטחון ישראל, 1927-2011

אורי דרומי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי דרומי

הלל בר-לב נולד כארנולד מרלין בניו יורק, עבר קורס טיס בצי האמריקאי, ואחרי שהשלים תואר בהנדסת אלקטרוניקה באוניברסיטת באפלו, עלה לישראל ב-1949 עם קבוצת סטודנטים ציוניים, ביניהם דינה קופ, אשתו ואם ילדיו ליסה, בטי ודני.

אלא שהחיים בקיבוץ בית השיטה לא מצאו חן בעיניו. "הוא לא סבל שאנשים אחרים יגידו לו מה לעשות", נזכרת דינה. השניים חזרו לארצות הברית, ועברו לקליפורניה, שם עבד בתעשיות האוויריות של "יוז", והשלים תואר שני. כשהתחוללה מלחמת סיני, התעוררה בו מחשבה. למשה ויינברג, שכתב עבור חיל האוויר פרק על ה"שפריר 1" בספר "עשור לא שקט", סיפר בר-לב כי "אילו היה לצד אחד טיל אוויר-אוויר שמתביית טוב... הוא היה הופך את הקערה על פיה".

עם המחשבה הזאת חזר ב-1957 לארץ, התיישב בטבעון והחל לעבוד ברפא"ל. במקביל גם לימד בטכניון. יום אחד, בעת ניסוי בנגב של הטיל "לוז" של רפא"ל, נהם האיש שלידו בבוז: "על מה מבזבזים כסף... טיל אוויר-אוויר אנחנו צריכים"! זה היה רס"ן בני פלד, לימים מפקד חיל האוויר. בר-לב קפץ על המציאה, ועד מהרה הזמין אותו פלד אל עזר ויצמן, שעמד להתמנות למפקד החיל, כדי שיציג את רעיונותיו. שם נולד ה"שפריר 1", הטיל אוויר-אוויר הישראלי הראשון.

מצויד בהסכמה בעל פה של החיל, השיג הלל מרפא"ל תקציב קטן וצוות מצומצם: יוסף סיני, שטיפל בגוף ופרידריך (באצ'י) טרוסטלר ז"ל, שעסק בהיגוי; יעקב מאירי ואחריו פרופ' יוסף שנער, שטיפלו בגרר ובמומנטים; אברהם אנושי ואחריו אורי אבן-טוב ז"ל, שפיתחו את האלקטרוניקה; ואריה פרץ, שפיתח את המנוע.

חיים סלעי, שליווה את הפרויקט מראשיתו, כתב בביטאון "רפאל שלנו" כי הדיונים הממושכים על עתידו של הפרויקט מרטו את עצביו של הלל. כששאל אותו בן-גוריון כמה זמן ייקח לישראל לשגר ספוטניק לחלל, השיב הלל מניה וביה: "21 שנים". "הכיצד?" תהה בן-גוריון. "20 שנה ייקח לכם להחליט", ענה הלל, "ושנה אחת ייקח לנו לבצע". בן-גוריון, לעומת זאת, החליט מהר על שינוי שם הטיל מ"עקרב" ל"שפריר", על פי ירמיהו מ"ג י'-י"א: "ונטה את שפרירו עליהם. ובא, והכה את ארץ מצרים".

כאן החלו שנים של ניסוי וטעייה, שבהן "הראש הפורה (של הלל), היכולת והמנהיגות הטכנית סחפו אליו ואחריו את צוות הפיתוח בשלבים הקריטיים שבהם הפך הרעיון למוצר", כדברי ד"ר אורי פלד, שיחד עם אליעזר שן היה שותף לסימולציות של הפרויקט. סגנו יוסף סיני אומר כי היה "היה חלוץ ומנהיג, שידע לשכנע". אלי שבילי, לשעבר סמנכ"ל רפא"ל, אומר כי "הלל לימד את הישראלים חוצפה מהי", גיורא שלגי, לשעבר מנכ"ל רפא"ל ואיש הפרויקט, אומר כי היה "סטרטאפיסט מבריק", ואילו משה ארנס, שר הביטחון לשעבר, אומר שיש לו מניית יסוד בכך שחטיבת הטילים של רפא"ל היא המובילה בעולם. ב-1963 הוא קיבל את פרס ביטחון ישראל.

אלא שה"שפריר 1" לא הצדיק את התקוות שתלו בו. הוא היה קטן מדי ולא מדויק די הצורך. בהיתקלות עם המיגים הוא הכזיב. רק ב-15 ביולי, 1967, מעל הדלתה במצרים, הצליח רן פקר להפיל באמצעותו מיג, ובספרו "נץ בשחקים" התמוגג: "ה'שפריר', שנראה כמו עפרון דק וחד, סגר על המיג וחדר בדיוק לצינור הפליטה שלו". שנתיים אחר כך הפיל איתמר נוינר מיג נוסף. היה זה מעט מדי ומאוחר מדי עבור ה"שפריר 1". הוא הוחלף ב"שפריר 2" המתקדם יותר, שפותח בהובלת ד"ר זאב בונן. אך אל"מ (בדימוס) יעקב אגסי, שביצע במטוס ה"ווטור" רבים מהניסויים, אמר בכנס "שפריר 1" שנערך ב-2009, כי "הרבה תהילה לא היתה ל'שפריר 1', נהפוך הוא, היו עליו בדיחות... אבל הוא היה האבא והסבא של הילדים המוצלחים ?שפריר 2', ?פיתון 3, 4, 5'. הגנים היו טובים".

ב-1969 עשה בר-לב תפנית בחייו, עזב את רפא"ל, התגרש ועבר לירושלים. מנישואיו לוורוניקה ז"ל נולדו שרון ורן, אך הקשר עלה על שרטון בצורה מכאיבה. הוא המשיך לפתח פרויקטים, כמו סימולטור תנועה, מכונה לאריזה אוטומטית של תפוזים, מכשיר קריאה לעיוורים. לא כולם יצאו אל הפועל, ולא כל שותפיו היו שבעי רצון. גם נישואיו בשלישית, לאיה איש-שלום, לא הסבו לו אושר רב, ולכך נוספה מחלת הפרקינסון ממנה סבל ב-30 השנים האחרונות.

ב-2003 הוא עבר להתגורר עם ילדיו בגבעת אלה, וכשהידרדר מצבו עבר ל"בית אשל", בית סיעודי בגבת. שלומית כהן, האחראית על הפעילות בבית, מספרת כי ממעמקי הפרקינסון הפליא לפתע לרקוד עמה טנגו, ונאוה יריב, מנהלת הבית, אומרת כי "בעצב נפרד מכל מה שעוד רצה לחלום וליצור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ