אוניברסיטת יוהנסבורג ניתקה קשריה עם אוניברסיטת בן גוריון

החרם ייכנס לתוקף בחודש הבא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אוניברסיטת יוהנסבורג בדרום אפריקה החליטה לנתק קשרים עם אוניברסיטת בן גוריון בנגב, ובתוך כך לבטל הסכם לשיתוף פעולה מחקרי בין המוסדות. החרם, שייכנס לתוקף באפריל, אושר לאחר דיון ארוך בסנאט האוניברסיטה, ברוב של 60% מהחברים בו. לטענת אוניברסיטת בן גוריון, הסיבה לביטול היא הקשר בין האוניברסיטה לצה"ל, ואי שיתוף פעולה עם מוסדות פלסטיניים.

ההחלטה נוגעת לשיתופי פעולה ברמה המוסדית ואינה אוסרת על שיתוף פעולה בין חוקרים. מאוניברסיטת יוהנסבורג נמסר כי ההחלטה "מעודדת אנשי אקדמיה באוניברסיטת יוהנסבורג, אוניברסיטת בן גוריון ואוניברסיטאות פלסטיניות לערוך מיזמי מחקר ללא הסכמים פורמליים של המוסדות".

שיתוף הפעולה המחקרי שצפוי להתבטל הוא מיזם שמטרתו ניקוי מאגר מי שתייה בקרבת יוהנסבורג, בטכנולוגיות חדשניות שפותחו באוניברסיטת בן גוריון.

נשיאת אוניברסיטת בן גוריון, פרופ' רבקה כרמי, מסרה בעקבות ההחלטה כי "מי שמפסיד מההחלטה הזו הוא העם הדרום אפריקאי". לטענתה, הסיבה לחרם היא דו"ח שהוגש לאוניברסיטת יוהנסבורג, שתקף את שיתוף הפעולה עם צה"ל בתוכנית מיוחדת לפרחי קורס טיס. פרופ' כרמי הוסיפה כי אוניברסיטת יוהנסבורג פנתה לבן גוריון בבקשה להמשיך את הפרויקט באופן בלתי פורמלי - אך היא סירבה.

סבב ההצבעה הנוכחי בא בהמשך להחלטת הסנאט בספטמבר לדחות הצעה להטיל חרם על אוניברסיטת בן גוריון, זאת בתנאי שהאוניברסיטה תוסיף למיזם שותפה פלסטינית ותוכיח כי אין לה כל מעורבות עם צה"ל.

לדברי סגן הנשיאה לקשרי חוץ, פרופ' עמוס דרורי, "בהתחלה לא אהבנו את הדרישה לצרף אוניברסיטה פלסטינית. סיכמנו על פרויקט מחקרי, ולהכניס גורם פלסטיני זה ממש אקט פוליטי, אבל מאחר שראינו שזה אמור לקום וליפול על העניין הזה אמרנו, ?בבקשה, אנחנו לא יכולים להביא לשולחן גורמים פלסטיניים אבל אתם יכולים לנסות'. הם נתקלו בסירוב מוחלט".

אוניברסיטת יוהנסבורג הוקמה ב-2005 על בסיס מספר מוסדות וקמפוסים מימי האפרטהייד, בהם אוניברסיטת ראנד אפריקאנס, ששימשה את המיעוט האפריקנרי הלבן בלבד. מאז 1987 ניהלה ראנד אפריקאנס קשרים אקדמיים עם אוניברסיטת בן גוריון, והמחקר הנוכחי אמור היה להתבסס על כספים שנתרמו בשלהי שנות ה-80 לשם שיתוף פעולה בינה לבין בן גוריון. רק באחרונה נולדה היוזמה להשתמש בכספי הקרן למיזם המשותף.

על רקע סבב ההצבעה הראשון בשנה שעברה, חתמו אז כ-200 אנשי אקדמיה דרום אפריקאים על עצומת תמיכה בחרם. "בעוד הפלסטינים אינם זוכים לגישה לאוניברסיטאות ולבתי ספר, אוניברסיטאות ישראליות מייצרות מחקר, טכנולוגיה, טיעונים ומנהיגות לשם תחזוק הכיבוש", נכתב בעצומה המקוונת; "אוניברסיטת בן גוריון אינה יוצאת מן הכלל. בכך שהיא שומרת על קשריה עם צה"ל, האוניברסיטה תומכת ומסייעת לכיבוש הישראלי".

"דוגמה לשותפותה בדבר עבירה של אוניברסיטת בן גוריון הינה ההסכם שלה עם צה"ל המעניק הכשרה אקדמית מלאה לטייסי צה"ל במסגרת תוכנית מיוחדת של האוניברסיטה. ברור לנו כי כל קשר עם מוסד שכה מעורב בכיבוש הישראלי יהיה בגדר שיתוף פעולה עם הכיבוש, ששם ללעג את הערכים והעקרונות שהם הבסיס לדמוקרטיה חיונית", נכתב בעצומה.

עם התומכים בחרם נמנה חתן פרס נובל לשלום הכומר דזמונד טוטו, שהיה ממובילי המאבק באפרטהייד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ