המשטרה מוכרת ניידות לא בטיחותיות

כלי רכב משטרתיים מוצעים לראשונה למכירה לציבור הרחב

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

בפעם הראשונה מוציאה משטרת ישראל כלי רכב שלה, שיצאו משירות, למכירה לציבור הרחב. שלשום נפתחה המכירה במתקן המשטרתי בבית דגן, והיא תימשך עד יום שלישי. במשטרה סבורים שיצליחו להרוויח השנה 50 מיליון שקלים השנה מהמכירות. זה נשמע הרבה, בייחוד משום שמדובר בכלי רכב שנכשלו בבדיקות הבטיחות.

ברחבת המכירות בבית דגן עומדות כ-200 מכוניות שנראות טוב לעין - כולן לבנות, ללא סימן לעברן המשטרתי. "כולן עברו צביעה ואבזור מחדש", אמרו בגאווה השוטרים שניהלו את המכירה. הוחלט להציג שקיפות ועל השמשה הקדמית של כל מכונית הוצמד רשיונה ותוצאות בדיקת תקינות של מכון רישוי. כלי הרכב עברו טסט לפני המכירה, אבל כולם נכשלו בבדיקת המכונים, גם בסעיפים של בטיחות. ברוב כלי הרכב נמצאו ליקויים חמורים במעצורים, בצמיגים ובמרכב. קשה היה למצוא שם מכונית אחת שקיבלה תשובה חיובית במחצית מבדיקות המכונים.

אבל השוטרים המתפקדים כאן כסוכני מכירות מתגאים בכך שכל הנהגים יוצאים מהמגרש כשהם נוהגים ברכב. בעבר המכוניות נמכרו לסוחרים ולא היו במצב של נסיעה. אבל כעת המשטרה משחררת מאות או אלפי כלי רכב לכבישים עם ליקויי בטיחות חמורים.

בצומת בית דגן, ליד מגרש המכירות, עומדת ניידת לבדיקת רכב של משרד התחבורה, כדי לאתר כלי רכב עם ליקויים דומים לאלה שמוכרת המשטרה, ולהורידם מהכביש. לפי בדיקות המכונים שתוצאותיהם נתלו על שמשות כלי הרכב, סביר להניח שמרביתם יורדו מהכביש.

כשנשאלו האחראים במגרש איך ייתכן שהם מעלים מכוניות לקויות לכביש, מתקבלת תשובה שמקבלים מכל סוחר רכב. "כל קונה רכב יודע שמכוני הבדיקה שוחטים את מכוניות כדי לכסות את עצמם", אמר נצ"מ מאיר רון, ראש מחלקת תחבורה במשטרה. "כל הרכבים עברו טסט וטיפולים במוסכים מורשים של המשטרה. אני לא מבין איך הם כותבים שהצמיגים לא תקינים, אם הרכב עבר טסט".

בשנת 2006 מצאה עצמה המשטרה עם ניידות שאינן מסוגלות לנהל מרדף. מכוניות אלה נמכרו לפי משקל או כחלקי חילוף. משרד האוצר אילץ אם כן את המשטרה למכור את רכביה בכל ארבע שנים, וכך נוצר מצב שהיא מוכרת מכוניות נוסעות לאנשים פרטיים ולא לסוחרים. המכירה הזו היא של מכוניות ישנות, אבל בעתיד המכירות יהיו הרבה יותר משתלמות, כי כלי רכב יהיו סבירים ומחירם נמוך.

למשטרה יש היום כ-5,000 כלי רכב, ובכל שנה מחליפים כ-1,500. בשנת 08/09 נמכרו לסוחרים כלי רכב ב-18 מיליון שקל, ב-2010 ב-14 מיליון. השנה, אחרי שתי מכירות, הגיעו ההכנסות ל-12 מיליון. הכוונה במשטרה היא להגיע ל-40-50 מיליון השנה.

המכירה מתבצעת כמכרז, וכל המעוניין לקנות ישלם 25 שקל הרשמה ועוד צ'ק של 10% ממחיר הרכב. אם יזכה אבל יחליט לא לקנות את המכונית - הכסף לא יוחזר לו. אפשר לפתוח את המכונית ולהניע אותן כדי לשמוע את המנוע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ