שר התחבורה נגד הבמאי דייוויד קרוננברג

3.4.1997/היום לפני 14 שנים:

ליטל לוין צרובה
ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליטל לוין צרובה
ליטל לוין

ב-3 באפריל 1997 התכנסו בתיאטרון ירושלים חברי המועצה לביקורת סרטים ומחזות כדי לצפות בסרט "קראש" של הבמאי הקנדי דייוויד קרוננברג, שהוגדר אז ב"הארץ" כסרט "העוסק בחמישה אנשים שמגיעים לסיפוק מיני מצפייה בתאונות דרכים ומהתגרות במוות". הם כבר צפו בסרט, ואף אישרו פה אחד את הקרנתו לצופים מעל גיל 18. אבל כעת, יום לפני שאמור היה לעלות בבתי הקולנוע, כינס אותם יו"ר המועצה, עו"ד יחיאל גוטמן, לצפות בו פעם נוספת ולתת את דעתם עליו. זאת משום ששר התחבורה והמועצה הלאומית למניעת תאונות דרכים חשבו שיש לאסור את הקרנת הסרט כליל - כפי שעשתה בריטניה. "אם חבר מועצה יחשוב שיש צורך בדיון נוסף על הסרט, נקיים דיון", אמר גוטמן לכתבת "הארץ" דנה צימרמן. "מי שמרגיש שהסרט פוגע ברגשותיו", הוסיף, "יכול לעתור לבג"ץ נגד החלטת המועצה".

שר התחבורה לא צפה בסרט, אבל בכל זאת דרש לאסור את הקרנתו, "בטענה כי הקשר בין התעוררות מינית לתאונות דרכים הוא רעיון 'חולני'", דיווח "הארץ". אבל לאחר הצפייה הנוספת, חברי המועצה לא השתכנעו מדבריו. "המועצה אינה חוזרת בה מהאישור שנתנה להקרין את הסרט בישראל", הודיע גוטמן בתום ההקרנה החוזרת של ה-3 באפריל. "מבחינתנו, הסרט יוקרן בישראל כבר הערב, ואין בכוונתנו לקיים אפילו דיון נוסף בעניין. לדעתי, זהו סרט רע, אך זו אינה עילה מספקת למנוע את הקרנתו".

באותו יום הודיע היועץ המשפטי של המועצה למניעת תאונות דרכים, עו"ד יוסי מולאור, שבכוונת המועצה לעתור לבג"ץ נגד הקרנת הסרט. "לא צפינו בסרט", אמר עו"ד מולאור ל"הארץ", אך למיטב הבנתנו, המסר של הסרט הוא שהתנגשות מכוניות היא חוויה מפרה ולא אירוע הרסני. המועצה למניעת תאונות עושה מאמצים רבים במטרה להילחם בנגע תאונות הדרכים, השכיחות מדי במקומותינו. לדעתה של המועצה, ערך חיי-אדם הוא הערך העליון, ואם יתברר שהסרט עלול להשפיע על נהגים צעירים וייתן להם אישור לנהוג בצורה מסוכנת, אנו מתנגדים להקרנתו".

מבקר הקולנוע של "הארץ", אורי קליין, הצליח להעמיד באור מגוחך את דרישת שר החינוך והמועצה, כאשר כתב בביקורתו: "תולדות הקולנוע הן גם תולדות המכוניות הרבות שהוצגו, התרסקו והתנגשו על מסכו, החל מהקומדיות האילמות של 'שוטרי קיסטון', שהיו מעורבים במרדפים ממונעים, וכלה בכל סרט פעולה אמריקאי מאז 'הקשר הצרפתי' ועד הפרק האחרון בסדרת 'מת לחיות'", כתב. "קשה שלא לתמוה מדוע דווקא ('קראש', ל"ל) נראה למתנגדיו מסוכן יותר מכל אותם סרטים המלהיבים את הצופים במרדפי המכוניות וההתרסקויות שלהן, המתעלמים לחלוטין מהאלמנט האנושי המעורב בהם".

מאמר המערכת של "הארץ" אף הוא גינה את ההתערבות "המיותרת" של שר התחבורה, אף שמכיוון אחר: היא עלולה "להפוך תרגיל קולנועי לא חשוב - לסרט פולחן. הציבור איננו זקוק להגנה הצדקנית של הפוליטיקאים... כל ויכוח גלוי... עדיף על השתקה".

ב-4 באפריל, כאשר הגישה המועצה למניעת תאונות את עתירתה לבג"ץ בדרישה להוציא צו ביניים נגד הקרנת הסרט, דחתה השופטת דורית ביניש את הבקשה. בתשובתה לעתירה כתבה המועצה לביקורת סרטים שאין בסיס לחשש ש"קראש" יעודד לנהיגה פרועה ובלתי אחראית. הסרט "כבר הוקרן בעשרות מדינות, ולא הביא לעלייה במספר תאונות הדרכים". ימים ספורים אחר כך, בדיון קצר בבג"ץ, הבהירו השופטים - דורית ביניש, יצחק זמיר ונשיא בית המשפט העליון אהרן ברק - לעותרים כי אין בכוונתם להתערב בסוגיה; והיועץ המשפטי של המועצה למניעת תאונות נענה להמלצתו של הנשיא ברק למשוך את העתירה. "החלטנו שאין טעם להמשיך ולפעול בנושא, כאשר עמדתם (של השופטים) ידועה מראש", אמר מולאור. "לא נותר לנו אלא לקוות שהציבור ידיר את רגליו מן הסרט".

כתבות מומלצות

"מערבולת"

למרות שהסוף ברור מראש, הסרט הזה הוא כמו פטיש על הראש

לואיס המילטון

מרצדס ייצרה מכונית ש"קופצת כמו קנגורו". גם המילטון סובל

מדפי ממתקים בסופר

כיף כף מטורקיה ופתי בר מפולין: החברות שמוכרות כחול לבן מחו"ל

אלי מזרחי, קפה מזרחי. העסק נפתח בשיא תקופת הפיגועים בעיר

אלי מזרחי, האיש ששינה את שוק מחנה יהודה, מת בגיל 71

מתוך תחקיר CNN. האמת מגיעה לאבו עאקלה

אני מאוד רוצה לדעת אם המדינה שלי רצחה עיתונאית. אתם לא?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"